شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

احداث باغ بزرگ شهری در قم

شهردار منطقه ۵ قم گفت: با اجرای کاشت نهال‌های مثمر در معابر، پارک‌ها و سطح منطقه ۵ ، این منطقه به باغ بزرگ شهری تبدیل می‌شود.

سید جمال الدین حسینی ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت کاشت نهال و تاکیدات مراجع عظام تقلید در این خصوص از تاکید شهردار قم در خصوص استفاده مطلوب و بهینه از فضاهای سبز شهری با کاشت درختان مثمر خبر داد و افزود: کاشت درختان مثمر مناسب با شرایط اقلیمی قم پروژه‌ای است که در منطقه ۵ قم آغاز شده و انشاالله با کاشت آن ساکنین، مجاورین و زائرین عزیز از منافع آن بهره خواهند برد.

وی کمک به حفظ و توسعه گونه‌های درختان مثمر قم را یکی دیگر از اهداف این طرح عنوان کرد و گفت: کاشت درختان مثمر، سطح فرهنگ جامعه را در نگهداری از این گونه درختان بالا می‌برد.

شهردار منطقه ۵ قم گونه‌های انجیر، انار، زیتون، و توت را عمده درختان مثمر کاشت شده عنوان کرد و در اهمیت کاشت این درختان اظهار داشت: خدای متعال در قرآن کریم از درختان مثمر به عظمت یاد می‌‌کند. اعمال مؤمن به درخت مثمر تشبیه شده است. همچنین انفاق بدون ریا و مخلصانه را به باغ میوه پر ثمر تشبیه فرموده است و یا قوم سبأ که دچار کفران شدند آنها را با گرفتن نعمت درختان میوه مجازات کرد.

نادعلی مسئول فضای سبز منطقه ۵ قم نیز کاشت درختان مثمر را عامل کاهش تصعید گازهای گلخانه‌ای، کاهش انباشت آفت‌ها و همچنین کاهش روند اسیدی شدن خاک و کمک به رشد سایر گیاهان دانست و از مزایای درختان مثمر کاشت شده در منطقه به مقاومت در مقابل کم آبی، مقاوم به آلودگی، مقاومت به خاکهای ضعیف و سایه اندازی مناسب اشاره کرد.

کاشت درختان میوه در برخی شهرهای کشور مانند شیراز، تویسرکان، رودبار، اردبیل، سرعین، بوشهر و قصرشیرین و تهران و در خارج هم در شهرهای تورفان چین داربستهای بسیار زیبا و هنری انگور، در خیابانهای شهر یوشی چین درختان خرمالو و در ونکوور کانادا نیز از سال ۲۰۰۳ کاشت درختان میوه در اماکن عمومی مانند خیابان‌ها و پارک‌ها را مورد تصویب و اجرا قرار گرفته است.

رئیس شورای اسلامی شهر قم نیز سال گذشته در همایش مسئولین فضای سبز کلانشهر‌ها در قم، خواستار کاشت درختان مثمر در فضای شهری شده بود.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)