شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

مسجدی که تغییر کاربری داد!

مسجد “تاسکوپرو” دومین مسجد بزرگ بلغارستان است که در قرن شانزدهم در شهر “پلودیو” ساخته شد. این مسجد به دلیل پل سنگی که در نزدیکی آن قرار دارد، به مسجد پل سنگی معروف است.

ماجرای مصیبت‌بار این مسجد از آنجا شروع شد که در زلزله سال ۱۹۲۸ خرابی بسیاری به این بنای تاریخی وارد شد و مناره‌های آن خسارت‌های زیادی دید. مردم برای تعمیر مسجد، به دلیل اینکه از توان مالی برخوردار نبودند، به ناچار بخشی از زمین این مسجد را فروختند اما فروش این زمین نیز گره‎ای از مشکلات مردم باز نکرد و به دلیل عدم جمع‎آوری مبلغ مورد نیاز، تعمیرات مسجد نیمه‎کاره ماند.

شایان ذکر است که منطقه بلغارستان حدود پانصد سال از ۱۳۹۶ تا ۱۸۷۸ میلادی در تصرف عثمانیان قرار داشت. در اواخر سده نوزدهم، مداخله روسیه در سرزمین‌های امپراطوری عثمانی در بالکان منجر به تشکیل کشور خودمختار بلغاری در سال ۱۸۷۸ شد؛ لذا به نوعی می‎توان گفت که بلغارستان مستعمره شوروی سابق بود تا اینکه پس از شکست شوروی در سال ۱۹۸۹، دولت بلغارستان اموال کشور را به صاحبان آن‎ها بازگرداند.

در این بین، درحالی که انتظار می‎رفت مسجد “تاسکوپرو” به امام جمعه به نیابت از مسلمانان آن منطقه تحویل داده شود، به دلیل تصمیم‌گیری دادگاه وقت، در اقدامی عجیب به دو بلغاری واگذار شد.

این دو نفر که به دلیل حکم دادگاه، مسجد “تاسکوپرو” را تصرف کرده بودند، آن را به اشخاصی اجاره دادند که از آن به عنوان شراب‌فروشی، میکده و رستوران استفاده کردند.

با مشاهده این موضوع، خشم مسلمانان شهر “پلودیو”، بلغارستان را فرا گرفت و مسلمانان این کشور به همراه «مصطفی الیاس حاجی» امام جماعت مسجد “تاسکوپرو”، شکایت‎نامه‎ای را تنظیم و به دادگاه فرستادند.

بر این اساس، شکایت‎نامه مورد بررسی قرار گرفت اما از سوی دادگاه اعلام شد که مسلمانان باید ۶۰۰ هزار یورو پرداخت کنند تا مسجد را پس بگیرند. مردم نیز به دلیل ناتوانی در پرداخت این هزینه هنگفت، از حق خود صرف نظر کردند و این مسجد کماکان محل رفت و آمد مطربان و شراب‌خواران است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

تحلیل عوامل مؤثر در توسعه فیزیکی شهر رحیم آباد (شهرستان رودسر) طی دو دهه ی اخیر

تحلیل عوامل مؤثر در توسعه فیزیکی شهر رحیم آباد (شهرستان رودسر) طی دو دهه ی اخیر

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ اردیبهشت ۳, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تحلیل عوامل مؤثر در توسعه فیزیکی شهر رحیم آباد (شهرستان رودسر) طی دو دهه ی اخیر توسعه فیزیکی شهر روندی است که طی آن محدوده­ ...
one script

تغییر کاربری تالاب های ساحلی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ تیر ۱۷, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است مدیرکل دفتر سواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:تصرف و تغییر کاربری یکی از معضلات اصلی تالاب های ساحلی به ویژه در ...
one script

از “هوافروشی” در پایتخت جلوگیری می‌کنیم

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ تیر ۸, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر جلوگیری از هوافروشی و تخریب باغات در پایتخت، گفت: گزارشی در مورد تغییر کاربری اراضی در شمال ...
تغییر کاربری برخی از مدارس به تجاری

تغییر کاربری برخی از مدارس به تجاری

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۲۸, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است وزیر آموزش و پرورش گفت: طبق احکام در بودجه ۹۳ بعضی از مدارس که در موقعیت تجاری قرار دارند، با تغییر کاربری قانونی به واحدهای ...