همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: Info@Shahrsazionline.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Googel+ : shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

تشکیل کمیته بررسی وضعیت و احیاء بافت تاریخی تهران قدیم

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از پیش بینی برنامه های میان مدت و کوتاه مدت برای بهسازی وضعیت بافت تاریخی تهران خبر داد و گفت : با توجه به این که بیشتر بافت و بناهای تاریخی تهران در محدوده حصار صفوی و ناصری تهران واقع شده است ، احیای این محدوده‌ها به عنوان هویت شهر تهران در دستور کار قرار دارد .

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا نادری با اشاره به احیای بافت تاریخی و قدیمی منطقه ۱۲ به عنوان مرکز تهران قدیم  به عنوان یکی از مهمترین برنامه های سالجاری گفت : در این راستا کمیته راهبردی بررسی وضعیت بافت تاریخی و فرسوده در این منطقه تشکیل شده است .

وی افزود: با توجه به منویات مقام معظم رهبری و همچنین نامگذاری امسال به سال «فرهنگ، اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی» احیای هویت ایرانی ،اسلامی در پایتخت یکی از مهمترین ماموریت های مدیریت شهری در سال جاری است.

معاون شهردار تهران تصریح کرد:  با توجه به اهمیت احیای بافت تاریخی شهر تهران ، معاونت شهرسازی یک روز در هفته جلسات خود را در منطقه ۱۲ برگزار خواهد کرد و بنا بر تاکید شهردار تهران معاون شهرسازی معماری یک روز در هفته به طور کامل در منطقه ۱۲ حضور خواهد داشت تا به بررسی وضعیت و مشکلات بافت تاریخی واقع در محدوده تهران قدیم بپردازد.

وی با اشاره به تشکیل حوزه مدیریتی بناهای تاریخی در معاونت شهرسازی و معماری به عنوان اولین گام در احیای بناها و بافت های تاریخی پایتخت،افزود :  براین باوریم که اجرای برنامه های میان مدت در حوزه بافت های تاریخی ذائقه و نگرش مردم را به این بافت ها را تغییر می دهد وبا اجرای برنامه های میان و کوتاه مدت به دنبال این هستیم تا به جای تخریب بناهای تاریخی به شهروندان احیا و بازسازی این بناها را آموزش دهیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تاکید بر اینکه عدم آشنایی شهروندان به اهمیت بناها و بافت های تاریخی به یک تهدید بزرگ در منطقه ۱۲ تبدیل شده است، گفت: باید این فرهنگ ایجاد شود تا شهروندان ساکن این بناها و بافت های تاریخی به جای تخریب ، با احیاء و بازسازی این بناها به عنوان ساختمان های شاخص هویت ایرانی و اسلامی محله ها رادر منطقه ۱۲ و سایر محلات شهر تهران بسازند.

نادری با بیان اینکه  بیشتر بافت و بناهای تاریخی تهران در محدوده حصار صفوی و ناصری واقع شده است، افزود: شهر تهران از یک حصار صفوی به مساحت ۶۷۰ هکتار تشکیل شده که این حصار یک پیشینه و تاریخچه ۴۰۰ ساله است و حصار ناصری نیز ۲۹۰۰ هکتار وسعت دارد وبناها و بافت‌های تاریخی شهر تهران در این دو حصار واقع شده است که معاونت شهرسازی و معماری در صدد احیای این محدوده‌ها به عنوان هویت شهر تهران است.

وی با تاکید بر اینکه برخی ازشهرهای مطرح دنیا که قدمتی بیش از ۱۰۰ سال ندارند در صدد تقویت هویت تاریخی خود هستند، افزود :  بارها به این مساله اشاره شده که شهر و کشورهایی که شاید قدمت آنها به ۱۰۰ سال و یا کمتر برسد برای خودشان  هویت سازی می‌کنند و ما که دارای هویتی با قدمت طولانی هستیم به نوعی به هویت تاریخی خود بی توجهی کرده ایم.

نادری با تاکید بر اهمیت احیای هویت بافتهای تاریخی در شهر تهران اظهار کرد: با توجه به اهمیت این موضوع یکی از کارهای معاونت شهرسازی و معماری که در هویت تاریخی و اسلامی ما نیز ریشه دارد، احیای بافتهای تاریخی در شهر تهران خواهد بود.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

احیای بافت تاریخی تهران قدیم

احیای بافت تاریخی تهران قدیم

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اردیبهشت ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به اینکه احیای بناها و بافت تاریخی شهر تهران در سال جاری در دستور کار قرار دارد، ...
 • کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی)
  کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | تیر ۱۸, ۱۳۹۶

  کتاب منطقه خلاق و پایداری (نگاهی به شکل گیری عملی) به گزارش روابط عمومی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی، این کتاب که در زمینه‌ی برنامه‌ریزی منطقه‌ای و مسائل آن به نگارش درآمده است، به تئوری‌های منطقه‌ی خلاق و چگونگی کاربست آنها در ساحت عمل نگاهی تازه و متفاوت افکنده است. نویسنده در فصل نخست به ارائه تبیینی دقیق از مفاهیم و تئوری‌های منطقه خلاق می‌پردازد و در فصل دو، ضمن بیان دیدگاه‌های اندیشمندان مطرح حوزه پایداری، این مفهوم را در ارتباط با محیط‌زیست مورد بحث و بررسی قرار می‌‌دهد.فصل سوم و پایانی کتاب نیزبه نحوه عینی‌سازی این نظریات و مفاهیم در مطالعه…

  فایل
  دانلود
 • کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۵

  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی

  فایل
  دانلود
 • کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۲۰, ۱۳۹۴

  کتاب نمونه ای از طراحی شهری

  فایل
  دانلود
 • کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۴, ۱۳۹۴

  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین    لینک دانلود مستقیم کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۳, ۱۳۹۴

  کتاب خوشه ها و جهانی شدن - توسعه شهری و اقتصاد منطقه ای - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب خوشه ها و جهانی شدن - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب فضاهای امید
  کتاب فضاهای امید
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۲, ۱۳۹۴

  کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب دلیل طراحی شهر
  کتاب دلیل طراحی شهر
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۱, ۱۳۹۴

  کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود