شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

احیای بافت تاریخی تهران قدیم

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به اینکه احیای بناها و بافت تاریخی شهر تهران در سال جاری در دستور کار قرار دارد، گفت: در این راستا حوزه مدیریتی بناهای تاریخی به عنوان اولین قدم در احیای بناها و بافت‌های تاریخی شهر تهران تشکیل شده است.

علیرضا نادری با بیان اینکه بیشتر بافت و بناهای تاریخی تهران در محدوده حصار صفوی و ناصری واقع شده است، افزود: شهر تهران از یک حصار صفوی به مساحت ۶۷۰ هکتار با پیشینه و تاریخچه ۴۰۰ ساله و حصار ناصری با ۲۹۰۰ هکتار وسعت تشکیل شده است .

وی افزود : بناها و بافت‌های تاریخی شهر تهران در این دو حصار واقع شده است که معاونت شهرسازی و معماری در صدد احیای این محدوده‌ها به عنوان هویت شهر تهران است.

نادری با تاکید بر اهمیت تقویت هویت تاریخی پایتخت اظهار کرد : کشورهایی که شاید قدمت آنها به ۱۰۰ سال و یا کمتر می‌رسد، برای خودشان هویت سازی می‌کنند اما متاسفانه ما با هویت ۷۰۰۰ ساله به هویت تاریخی خود بی توجهی کرده ایم.

معاون شهردار تهران تصریح کرد : در این راستا معاونت شهرسازی و معماری احیای بافت های تاریخی را که مربوط به تاریخ ۱۴۰۰ ساله اسلامی و ۷۰۰۰ ساله ماست را در دستور کار خود قرار داده است .

نادری با اشاره به ویژگی های حصار نادری خاطر نشان کرد : محدوده حصار ناصری از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر، از شرق به خیابان ۱۷ شهریور و از شمال نیز به خیابان انقلاب محدود می‌شود که در آن عناصر و فضاهای شهری تاریخی نظیر میدان مشق و بناهای ارزشمند نظیر کاخ گلستان، شمس العماره و … قرار دارد.

وی با بیان برنامه های در دست انجام این معاونت برای احیای هویت تاریخی پایتخت گفت : احیای نقشه‌های قدیمی شهر تهران از جمله اقداماتی است که انجام شده تا محدوده‌های تاریخی و قدیمی شهر تهران برای اجرای طرح‌های شهرسازی کاملا مشخص شود.

نادری تصریح کرد : همچنین برای نخستین بار این معاونت اقدام به چاپ کتاب بناها و بافت‌های تاریخی شهر تهران کرده است که در این کتاب به تفکیک مناطق سعی شده تا تمامی بناهای تاریخی شهر تهران مشخص و معرفی شود.

وی افزود : همچنین طراحی و تولید هدفمند نقشه گردشگری تهران که در آن بناها و عناصر ارزشمند تاریخی و مسیرهای گردشگری و پیشنهادی در بافت تاریخی تهران مشخص شده از دیگر اقداماتی است که تا کنون در این زمینه صورت گرفته است .

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه بیشترین بافت های تاریخی پایتخت در محدوده منطقه ۱۲ قرار دارد، اظهار کرد:براساس نتایجی که از این مطالعات به دست آمده منطقه ۱۲ با ۱۶۴ بنا و بافت تاریخی بیشترین حجم از بافت تاریخی را در خود جای داده است که بخشی از این بناها توسط سازمان میراث فرهنگی نگهداری می‌شود.

به گفته نادری ، برخی از بناها ساختمان آن تاریخی است و بخشی نیز در آن یک رویداد تاریخی اتفاق افتاده است به عنوان مثال خانه اخوان ثالث به واسطه رویداد تاریخی که در آن اتفاق افتاده است مورد توجه قرار دارد.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...