شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

توسعه باید شهروند محور باشد

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در کشور محور توسعه کالبدی و مادی است و شهروندان محور توسعه نیستند، گفت: توسعه در ایران با شاخص‌هایی همچون میزان افزایش رفاه، دانش، توانمندی، قدرت رقابت شهروندان در بین المللی سنجیده نمی شوند.

عباس آخوندی در نشست هم اندیشی با حضور اساتید دانشگاه ها، شهرداران و صاحب نظران استان سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: بعد از ۳۵سال فعالیت در بعد از انقلاب در حوزه های مختلف اعم از دولتی، دانشگاهی و اجتماعی و خصوصی فهمیدم که در ایران محور توسعه کالبدی و مادی است و شهورندان محور توسعه نیستند.

وی ادامه داد: تجربه به بنده می گویددر سفر به استان ها آنچه که طرح و به آن توجه می شود شاخص های فیزیکی و کالبدی است و در مورد شاخص های دیگر بحث نمی شود و هنوز دولت را محور توسعه می دانند. البته در سراسر جهان دولت نفشی محوری دارد و کسی نمی تواند منکر آن شود اما ما آنقدر این نقش را بزرگ می‌کنیم که نقش بازیگران اصلی تحت تاثیر دولت قرار می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: نمی‌خواهم داستان های پیچیده درخصوص شاخه‌های توسعه را خیلی ساده کنیم و اگر قبول کنیم که اصلی ترین موضوع شهروندان هستند موضوعات طور دیگری دیده می‌شوند.

وی تاکید کرد:سوال این است که چرا استان سیستان و بلوچستان با وجود منابع مادی، انسانی و موقعیت جغرافیایی کم نظیر آنطور که باید باشد نیست؟ البته این موضوع مختص این استان نیست و من نگاه استراتژیک به آن دارم و در مورد کل ایران هم این موضوع مطرح می شود که چرا ایران جایگاه پیشتازی در توسعه را ندارد.

آخوندی تصریح کرد: نگاه من نسبت به استان سیستان و بلوچستان مثبت است و از اینکه همیشه تصویری که از این استان ترسیم می‌شود فقیر است رنج می برم. این شاید برای جلب توجه و حذب بودجه بیشتر بوده است اما در طول زمان امکان جذب سرمایه و توسعه متوازن را از دست داده ایم.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: ظرفیت های مادی استان از نظر معاون و حتی در برخی نقاط منابع آبی، موقعیت نسبتا استثنایی این استان در دسترسی به آبهای آزاد خارج از تنگه هرمز، دسترسی به دو کشور و شبه قاره هند و منابع انسانی اعم از وجود نزدیکبه ۱۰۰ هزار دانشجو در استان فارغ از کیفیت و ارزیابی آنها ظرفیت های قابل توجهی است که در عین حال می بینیم سیمای شهری کیفیت نازلی را دارد.

وی در توضیح خود در مورد استان سیستان و بلوچستان افزود: توسعه محور شرق سه دهه قدمت دارد و در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی نیز به این موضوع پرداخته شده است امابرابطه چند میلیونی استان های شرقی با این طرح چیست و نقش شهروندان و نحوه حضور آنها در این طرح دیده نمی شود که ÷یشنهاد می کنم دانشگاهیان استان با برگزاری همایش هایی در این زمینه کنکاش کنند.

وی پیشنهاد داد: یک جریان جذب سرمایه اعم از انسانی و مادی را به استان سیستان و بلوچستان را ساماندهی کنیم و حرف ها را از سطح ایده و طرح به پروژه های سرمایه پذیر تبدیل کنیم. و باید پژوهشی در زمینه ارتقای کیفیت زندگی انجام شود که در اعتلای اخلاقی و دانش جامعه نقش موثر داشته باشد و اگر اینچنین نباشد این پژوهش ابتر خواهد بود.

آخوندی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پیشنهاد یکی از حضار در خصوص ایجاد پژوهشکده حمل ونقل در استان سیستان و بلوچستان بیان داشت: درصدد هستیم بین مرکز تحقیقات وزارتخانه و دانشگاه با حضور مداوم اعضای هیات علمی رابطه‌ای عمیق باشد و پیشنهاد می‌کنم در خصوص ایجاد شعبه‌ای از مرکز تحقیقات در استان سیستان و بلوچستان با رئیس این مرکز مذاکره کنید.بنده هم موضوع را به ایشان اعلام خواهم کرد.

وزیر راه و شهرسازی در جمع بندی سخنانش با اشاره به اینکه اگر حس تعلق در شهروندان ایجاد شود می توان با رفتارهای غلط مقابله کرد، تاکید کرد:. برای انضباط شهری نیازمند نظارت اجتماعی علاوه بر نظارت اداری هستیم. همچنین در وزارت راه وشهرسازی تلاش می کنیم دفاتر مهندسی با سابقه ایران که ثروتهای ملی هستند متلاشی نشوند و تا حدی این کار انجام شده و انجام خواهد شد.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

نخستین همایش منطقه ای معماری، شهر، توسعه

نخستین همایش منطقه ای معماری، شهر، توسعه

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ فروردین ۱۶, ۱۳۹۵ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نخستین همایش منطقه ای معماری، شهر، توسعه
نشست نقش تجمیع در توسعه و تخریب شهر

نشست نقش تجمیع در توسعه و تخریب شهر

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۷, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نشست دوم از دفتر چهارم سلسه نشستهای موضوعی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران (مادر تخصصی) با عنوان « نقش تجمیع در توسعه و تخریب ...
جغرافياي گردشگري تهران و نقش شهرسازي و معماري در توسعه آن

جغرافیای گردشگری تهران و نقش شهرسازی و معماری در توسعه آن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده تحقیق حاضر با هدف شناسایی رابطه جغرافیای گردشگری شهر تهران همراه با ویژگیهای شهرسازی و معماری آن در صنعت گردشگری، و بازشناسی امکانات و ...
طرح توسعه بندر شهيد رجايي

طرح توسعه بندر شهید رجایی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است عملیات اجرایی بخش نخست فاز ۳ طرح توسعه بندر شهید رجایی با حضور معاون اول رئیس جمهور در آستانه دهه مبارک فجر آغاز می شود. ...
سند توسعه شهرستان بندر لنگه(کامل)

سند توسعه شهرستان بندر لنگه(کامل)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۴, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است مطالعه بخشی از این سند: موقعیت جغرافیایی (اقلیم و سرزمین) تقسیمات کشوری: شهرستان بندرلنگه در ۲۵۱ کیلومتری جنوب غربی بندرعباس ، یکی از قدیمی ترین ...
اثرات برنامه ريزي متمركز سوسياليستي بر تحولات برنامه ريزي و الگوهاي توسعه و عمران شهري در شوروي

اثرات برنامه ریزی متمرکز سوسیالیستی بر تحولات برنامه ریزی و الگوهای توسعه و عمران شهری در شوروی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده ابداع و بکارگیری برنامه ریزی متمرکز در راستای حل مسائل و مشکلات شهری و ایجاد تحولات در توسعه و عمران شهرها و در کل ...