شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

معماری شهرها اسلامی نیست

نخستین جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۳، در محل دبیرخانه این شورا تشکیل شد. در ابتدای این جلسه، دکترعلی اکبر ولایتی طی سخنانی با گرامیداشت ایام فاطمیه «س» و تبریک سال جدید گفت: مقام معظم رهبری«مدظله العالی» خوشبختانه نسبت به موضوع معماری اسلامی و ایرانی و ترویج این معماری در کشور نگاه مثبتی دارند و باید از این فرصت مغتنم حداکثر استفاده به عمل بیاید.

وی افزود: در برخی از شهرهای کشور مانند مشهد مقدس و اصفهان با همت مردم و مسئولان شهری، تلاش‌های خوبی برای ترویج معماری اسلامی و ایرانی انجام شده که باید از این الگوهای موفق استفاده شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: سایر کشورهای جهان با قاطعیت از میراث معماری خود حفاظت می‌کنند و به عنوان مثال در زمان حکومت کمونیست‌ها در شوروی سابق و علی رغم گرایش ضد مذهبی آن‌ها، از کلیساها نه به عنوان یک بنای مذهبی بلکه به عنوان یک بنای تاریخی حفاظت شد.

وی افزود: در کشور فرانسه هم کلیسای روتردام به عنوان هسته مرکزی شهر پاریس مورد حفاظت قرار گرفته و دولت فرانسه اجازه ساخت و ساز بناهایی که با ترکیب معماری این کلیسا تعارض داشته باشند را در آن محل نمی‌دهد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: پوشش رسمی کشورباید نمایانگر هویت اسلامی و ایرانی ما باشد. در حالی که در برخی از کشورها که در چند دهه پیش به وجود آمده‌اند در این زمینه فعالیت‌هایی را انجام داده و توانسته‌اند تا لباس رسمی خود را در میان شهروندان خود جا بیندازند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید معماری شهرهای کشورمان و در راس آن‌ها معماری تهران به گونه ای باشد که هر کسی با دیدن آن متوجه هویت اسلامی و ایرانی شهر شود، البته گام‌هایی در شهر تهران برداشته شده که باید با پی‌گیری و جدیت نهادها و دستگاه‌های ذیربط اجرایی شود.

وی در پایان افزود: رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» در دیدار با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهرتهران بر این موضوع تاکید کردند که معماری تهران و همه شهرهای کشور باید نشان‌دهنده الگوی معماری جمهوری اسلامی باشد. در ادامه جلسه، گزارشی از فعالیت‌های کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در سال ۱۳۹۲ ارائه شد.

در این گزارش برگزاری همایش هزاره تالیف کتاب قانون، موضوع مد و لباس با توجه به تاثیر این موضوع بر فرهنگ و تمدن اسلام وایران، موزه تاریخ علوم و فنون جمهوری اسلامی، نمایشگاه دستاوردهای فرهنگ و تمدن اسلام و ایران و مجموعه فرهنگی عباس‌آباد از اهم فعالیت‌های کمیته فرهنگ و تمدن در سال ۱۳۹۲ ذکر شده است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...