همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

مغایرت شهرک‌ سازی با معماری اسلامی

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی با تاکید بر اینکه امروزه شهرک‌ها و ساختمان‌های متعدد بدون توجه به طرح معماری اسلامی ایرانی ساخته می‌شوند اظهار کرد: ایجاد شهرک‌های فراوان در تضاد شدید با معماری اسلامی ایرانی است.

مرتضی گودرزی دیباج افزود: بسیاری از شهرک‌هایی که به طور جدی در کشور ساخته شده شبیه شوخی با طرح معماری اسلامی است. وی گفت: بسیاری از شهرک‌ها و ساختمان‌های فراوانی که در بیش از سه دهه گذشته ساخته شده ذره‌ای توجه جدی به هنر و معماری اسلامی نداشته است.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی ادامه داد: معماری در صورت تبدیل شدن به هنر یکی از عجیب‌ترین حوزه‌های هنری است چرا که معماری تنها گویشی و هنری است که مردم به طور مستقیم با آن ارتباط دارند.

وی تأثیر برگزاری همایش الگوی معماری و شهرسازی اسلامی ایرانی را بر جامعه دانشگاهی و هنری ارزشمند دانست و بیان کرد: نباید در این سمینار تنها به مبانی نظریه‌پردازی پرداخت.

گودرزی دیباج با بیان اینکه عملیات معماری در ایران کاملاً بی‌توجه به چالش‌های موجود عمل می‌کند افزود: دلیل عمده این مشکل اکتفا به مباحث نظریه‌پردازی و عدم توجه به مؤلفه‌های معماری اسلامی است.

وی ادامه داد: سازمان‌های مرتبط و شهرداری می‌توانند با ایجاد دفتر و کمیته‌های ساده در نمای ساختمان‌ها در فاز اول به صورت نظام‌نامه مشخص این مسئله را مورد توجه قرار دهند.

رئیس مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری گفت: معماری اسلامی ایرانی یکی از کثیرترین و عمیق‌ترین تأثیرات را بر مخاطبان و کاربران خود می‌گذارد و ما یکی از غافل‌ترین در طول تمام تاریخ در حوزه معماری بودیم.

وی افزایش عواطف و اعتقادات خانوادگی، حفظ زیبایی و حریم خانواده، وطن‌پروری، ثبت معاصرسازی و افزایش علایق فردی و خانوادگی را از مهم‌ترین فواید معماری اسلامی ایرانی عنوان کرد و افزود: این در حالی است که معماری جدید وطن‌گریزی و عاطفه‌ستیزی را در پی خواهد داشت.

گودرزی دیباج تاکید کرد: معماری که در طول ۳۰ سال گذشته ساخته شده معماری دوران بحران است که مربوط به حل مسئله بمباران‌های اروپا است که پس از جنگ به دانشگاه‌ها و معماران کشور تزریق شده است.

وی گفت: حوزه علمیه بستر پرسش، طلب و تمنا و خاستگاه پرسش جدی از منظر اسلامی ایرانی از معماری موجود و دستگاه‌های اجرایی است که می‌تواند در این زمینه راهکارهای موثری را ارائه کند.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

one script

دستورالعمل شهرک سازی در کشور و نحوه صدور پروانه تاسیس شهرک و پروانه بهره برداری از آن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۸, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دستورالعمل شهرک سازی در کشور و نحوه صدور پروانه تاسیس شهرک و پروانه بهره برداری از آن را که توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ...