شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

احداث ساختمان های سبز

طی روزهای اخیر پروتکل همکاری مشترک بنیاد جهانی انرژی توسط اکبر ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، ولفگانگ نیومن رئیس بنیاد جهانی انرژی و مجید سرایداریان رییس انجمن مدیریت سبز ایران امضا شد. این پروتکل با هدف همکاری در توسعه دانش روز و پایداری رفتارها و عملکردهای مدرن جهانی در حوزه مدیریت، بهره وری مصرف انرژی در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی ایران به مدت ۲ سال تا اتمام برنامه پنجم توسعه ایران منعقد شد.

در همین رابطه رییس انجمن مدیریت سبز ایران در گفت و گو با خبرنگار «صما» با تاکید بر ضرورت طراحی ساختمان های سبز در سطح کشور گفت: پروتکل همکاری مشترک بنیاد جهانی انرژی با هدف آشنایی و آموزش مهندسان کشور در زمینه طراحی ساختمان های سبز به امضا رسیده است.

مجید سرایداریان با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه بنیاد جهانی انرژی قریب به ۳۰ سال است که کل ساختمان های منطقه اروپا را طراحی و در این زمینه آموزش های لازم را ارائه می کند، ارتباط با بنیاد جهانی انرژی را با همین هدف برقرار کرده ایم.

وی با اشاره به ظرفیت بالای جامعه مهندسی کشور تصریح کرد: بالغ بر بیش از ۲۵۰ هزار نفر مهندس عضو فعال سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور هستند که در زمینه های مختلف از جمله طراحی ساختمان ها فعالیت می کنند و با استفاده از این ظرفیت می توانیم اولین گام در مسیر طراحی  و احداث ساختمان های سبز را برداریم.

وی با انتقاد شدید از اتلاف و هدررفت انرژی در ساختمان های کشور گفت: این معضل عمده ناشی از طراحی  غیراصولی و غیرصحیح ساختمان ها است که درنهایت آسیب های بسیاری به کشور وارد می کند.

به گفته سرایداریان، در حالی که لازم است دانش و آگاهی مهندسان متناسب با علم و استانداردهای روز در طراحی سازه ها ارتقا یابد تا شاهد کاهش اتلاف انرژی در ساختمان ها باشیم، اما به این مقوله مهم توجه چندانی نمی شود.

وی همچنین با اشاره به اتلاف شدید منابع انرژی و همچنین آب در پروسه ساخت و سازها، اولین گام در بهینه سازی مصرف انرژی را طراحی ساختمان های سبز دانست و گفت: این موضوع اولین هدف پروتکل است و مقوله بعدی در این پروتکل، این است که ساختمان های احداث شده چگونه امکان تغییر کنند تا بتوانند نسبت به میزان مصرف انرژی حساسیت نشان داده و انرژی را به درستی مصرف کنند.

رییس انجمن مدیریت سبز ایران در ادامه خاطرنشان کرد: هدف ما این است که برای ساختمان ها در زمینه طراحی و اجرا گواهی نامه هایی صادر شود که موید گرید ساختمان از نظر مصرف انرژی باشد و در قیمت ساختمان موردنظر نیز نقش مهمی ایفا کند.

وی این رویکرد را عامل مشوقی برای طراحی و ساخت ساختمان های سبز از سوی سازندگان دانست و گفت: در تمام دنیا این روال حاکم است و هدف ما این است که اجرای گواهی نامه ساختمان های سبز در کشور ما نیز اجباری شود.

سرایداریان با اعلام اینکه این رویکرد از ابتدای سال جاری در کشور آغاز می شود گفت: برنامه ریزی ما به گونه ای است که از ابتدای سال ۹۳ با شتاب بسیار بالایی فعالیت در این حوزه را آغاز کنیم که نقطه عطفی در بهبود مصرف انرژی در کشور به شمار می آید.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)