شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

مهمترین اصول در طرح جامع مسکن

استاد دانشگاه تهران و چهره ماندگار ایران در مهندسی راه و ساختمان گفت: در طرح جامع مسکن، مسکن به عنوان فضایی که باید جای سکوت و آرامش و محل زندگی انسان ها در طول سال ها باشد، باید غیر از طراحی و معماری خوب، مبتنی بر معماری ایرانی اسلامی باشد.

محمود گلابچی در گفت و گو با خبرنگار صما، ضمن بیان مطلب فوق گفت: نکته بعدی که در طرح جامع مسکن باید مدنظر قرار گیرد، لزوم توجه به قیمت زمین و هزینه ساختمان است. به نحوی که مسکن تبدیل به یک کالای سرمایه ای نشود. بلکه به بخشی از نیاز زندگی انسان ها تبدیل و قیمت مسکن به نحوی تعیین و کنترل شود که افراد نیازمند بتوانند دارای مسکن مناسب شوند.

وی با تاکید بر اینکه مسکن از نیازهای ضروری انسان پس از غذا و لباس به شمار می رود و خانوارها باید دارای مسکن مناسب باشند گفت: لازمه تحقق این هدف آن سیاست گزاری های مناسب در زمینه قیمت مسکن و ساخت مسکن است تا مسکن با قیمت و شرایط مناسب در اختیار افراد جامعه قرار گیرد.

گلابچی نکته بعدی در طرح جامع مسکن را ساخت باکیفیت ساختمان دانست و افزود: طبق آمار شهرداری ها، در حال حاضر ساختمان های مسکونی کشور به لحاظ غیرکیفی بودن ساختمان ها و همچنین به لحاظ تغییر قوانین تراکم در شهرها، در دوره هایی نزدیک به سی سال تجدید پروانه می گیرند و دوباره تخریب و نوسازی می شوند.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه به ۸ درصد درآمد ناخالص ما در ساختمان و مسکن سرمایه گذاری می شود، این روند باعث می شود که از سرمایه گذاری جامع در بخش مسکن، بهره وری ما بسیار کم باشد. یعنی اگر ساختمان های ما به جای سی سال، ۱۲۰ سال دوام و عمر مفید داشته باشند، مثل این است که از این ۸ درصد درآمد ناخالص ۴ برابر استفاده را کنیم که متاسفانه اکنون یک چهارم آن استفاده می شود.

به گفته گلابچی، روش های تولید و ساخت مسکن باید به نحوی انتخاب یا تنظیم شود که از نظر کمی بتوانیم پاسخگوی جامعه باشیم. در حال حاضر باتوجه به ثبت ۸۵۰ هزار ازدواج در سال، ظرفیت ساخت مسکن در کشور متناسب و مطابق با میزان نیاز ما نیست.

استاد صاحب کرسی یونسکو در معماری اسلامی با انتقاد از نیاز انباشته مسکن که از سال های گذشته درکشور وجود دارد گفت: هرچند تجدید ساختمان بناهای مسکونی به طور متوسط سالانه یکبار، هر سال به ساختمان های مسکونی ما اضافه می کند اما تعداد مسکن مورد نیاز کشور در سال ۱ میلیون و چند صد هزار واحد است که در حال حاضر میزان تولید مسکن در کشور به این تعداد نیست.

گلابچی یکی از راه حل های این مشکل و نبود کیفیت در ساختمان ها را کاربرد فناوری های نوین ساختمان دانست و خاطرنشان کرد: در طرح جامع مسکن تولید صنعتی ساختمان، استاندارد شدن مصالح ساختمانی و کنترل اجرای ساختمان توسط افراد ذی صلاح باید دیده شود.

وی همچنین در خصوص راهکار پیشنهادی جایگزین برای مسکن مهر عنوان کرد: تدوین این طرح برعهده وزارت راه و شهرسازی و سازمان های اجرایی است، ولی این طرح جایگزین باید مبتنی بر اصولی باشد که به آنها اشاره شد و در چنین حالتی مسکن به فضای مناسب زندگی تبدیل می شود و به لحاظ کمی و کیفی نیازهای ما را تامین می کند.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...