شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

آخرین وضعیت المان میدان انقلاب

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران با تاکید بر اتمام مطالعات در مورد طرح ساماندهی میدان‌های انقلاب و امام‌خمینی(ره) از آغاز عملیات اجرایی این میادین در آینده نزدیک خبر داد.

جمال کامیاب گفت: سازمان زیباسازی قریب دو سال است که برای ۳۰ محور که عموما میادین اصلی شهر هستند و از جمله نقاط عطف شهر محسوب می‌شوند کار مطالعاتی و طراحی را آغاز کرده است.

وی افزود: تقریبا بخش عمده این مطالعات به پایان رسیده و سعی شده از یک شورای کاملا کارشناسی که عموما از چهره‌های شاخص در حوزه‌های معماری و شهرسازی هستند برای نظارت در طراحی‌ها استفاده شود. در مطالعات و انجام طراحی‌ها، برخی میادین مانند میدان انقلاب، هفت‌تیر و امام خمینی(ره) که اجرایی شدن آنها یک فرایند اداری دارد، برای سازمان اولویت بیشتری دارند. برای این میادین نیازمند دریافت مصوباتی است که جلسات متعددی در مورد طراحی میادین امام خمینی انقلاب و پیاده راه تجریش طی دو ماه گذشته، گذاشته شده است و امیدوارم پس از تاییدیه شورای شهر تهران عملیات اجرایی آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن آغاز شود.

وی تاکید کرد: گاهی به اشتباه ساماندهی میادین با طراحی المان آن اشتباه گرفته می‌شود، در صورتی که در ساماندهی یک میدان طراحی المان مرکز میدان ساده‌ترین بخش آن است. در طراحی میادین تلاش شده تمام سابقه‌ تاریخی و مسائل ترافیکی در نظر گرفته شود و یک طرح کلان تنظیم شود که طراحی المان‌ها بخشی از طرح کلان سازمان است. امیدواریم هر یک از این موارد را در نسبت و هماهنگی با یکدیگر به پیش ببریم ولی سازمان زیباسازی مجری نیست بلکه یک سازمان ستادی است و طراحی و نظارت را زیباسازی انجام می‌دهد و کارهای اجرایی را مناطق و شرکت‌ها پیگیری می‌کنند.

کامیاب در خصوص میدان انقلاب نیز، گفت: پس از انتقادی که به وضعیت المان این میدان شد المان قبلی برداشته و بلافاصله یک فراخوان داده شد تا هنرمندان طرح‌های پیشنهادی خود را ارایه کنند اما طرح‌های داده شده هیچ کدام استاندارد لازم هنری را در شوراهای مربوطه کسب نکرده‌اند. مجددا سفارش طراحی دادیم که می‌بایست ملاحظات فنی و ایمنی و ترافیکی و مترو را در میدان انقلاب مدنظر بگیریم و در این میدان حساسیت‌های تاریخی نیز وجود دارد که باید لحاظ شود.

وی با بیان اینکه از هرگونه شتاب زدگی در سازمان زیباسازی پرهیز می‌کنیم افزود:‌ از شتاب زدگی باید پرهیز کنیم و با مطالعه و بررسی بیشتر اقدامی انجام دهیم که بتوانیم از آن به صورت کامل دفاع کنیم.

تبلیغات زائدی که از روی دیوار به روی زمین سر خورده !

کامیاب در خصوص تبلیغات غیرقانونی که به تازگی از روی دیوارها برکف خیابان‌ها منتقل شده است، گفت: مهمترین راهبرد سازمان زیباسازی، پیرایش شهری و حذف زواید بصری از چهره شهر است. قبل از این که بخواهیم المانی به شهر اضافه کنیم باید زواید را از چهره شهر حذف کنیم.

وی ادامه داد: حدود یک سال و نیم است که روی پروژه‌های حذف زواید بصری کار کرده‌ایم و مطالعات در این زمینه به دستورالعمل‌های اجرایی تبدیل شده است. مسئولین فنی تمام مناطق ۲۲گانه را طی دو روز جمع کردیم و در قالب یک کارگاه آموزشی نکاتی به آنها ارایه شد که زواید بصری شامل چه مواردی است و چه عملکردی باید در مورد حذف آنها داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان زیباسازی با اشاره به شناسایی ۱۰۰ المان به عنوان زواید بصری در تهران گفت: باید بر اساس یک برنامه‌ریزی زمانی نسبت به حذف این زواید اقدام شود. یکی از زواید آزاردهنده شهر بحث تبلیغات غیرمجاز است که باید در خصوص حل این معضل یک کار همه جانبه در حوزه‌های حقوقی، قانونی، آموزشی و فرهنگ سازی انجام شود و گرنه یک جانبه نگری در این موضوع قطعا شهر را به نتیجه نمی‌رساند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر آیین‌نامه‌هایی در مورد تبلیغات غیرمجاز و جود دارد ولی حتما نیاز به بازنگری دارند. برای کسانی که مرتکب تخلف می‌شوند مبلغ جریمه‌ها آنقدر مختصر و اندک است که به هیچ عنوان ضمانت اجرایی فراهم نمی‌کند و فرد متخلف حاضر است جریمه را پرداخت کند و تبلیغات غیرمجاز خود را نیز انجام دهد.

وی ادامه داد: هزینه بسیار زیادی برای پاک سازی این تبلیغات صرف می‌شود باید در گام اول فرهنگ سازی صورت گیرد که شهروندان نسبت به این موضوع و چهره شهر حساس شوند و در مرحله بعد بازنگری در قوانین را داشته باشیم و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک طرح جامع ساماندهی تبلیغات محیطی در شورای شهر تهران مطرح و تصویب شود تا مقداری در جهت حذف زواید شهری به سازمان زیباسازی کمک شود. ضمن این که باید جایگزین‌هایی نیز برای تبلیغات غیرمجاز پیش‌بینی کنیم که فکر می‌کنم بحث تبلیغات محله‌ای در صورت ایجاد یک ساز و کار مناسب راه حل خوبی باشد و تا حدودی در کاستن از تبلیغات غیرمجاز کمک کند.

وی تاکید کرد: تا زمانی که شهروندان نسبت به این موضوع حساس نشوند و احساس مسئولیت نکنند این مسئله تمام و کمال حل نمی‌شود و نقش اساسی در این موضوع را خود شهروندان دارند. در این طرح پیش‌بینی‌های لازم در خصوص تبلیغات کف خیابان نیز شده است و می‌تواند بعد از این هم ادامه پیدا کند و تکمیل شود. در حقیقت این طرح باید فراگیر و جامع باشد و بتواند همه گونه تبلیغات که به صورت غیرمجاز و بدون دریافت مجوز در سطح شهر است را شامل شود و ساماندهی نماید.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...