شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

آرمان‌شهر شیعی افق طرح تفصیلی قم

معاون شهرسازی و معماری شهرداری استان قم اعلام کرد: افق طرح تفصیلی جدید شهر قم که ۱۰ سال آینده است دستیابی به یک آرمان‌شهر شیعی را ترسیم می‌کند.

طرح تفصیلی جدید شهر قم در سال‌های اخیر توسط مسئولان مطرح شده و آن را به عنوان طرح سند توسعه شهری قم نام برده‌اند که چشم‌انداز ۱۰ ساله قم را پیش‌بینی کرده است.

اما برای شهروندان قمی این سئوال به وجود آمده که جزئیات این سند جدید توسعه شهری چیست و چه تحولاتی در قم به وجود خواهد آورد و در ۱۰ سال آینده قم چه نوع شهری خواهد شد. ‌در همین راستا برای اطلاع بیشتر گفت‌وگویی با مسیح‌الله معصومی معاون شهرسازی و معماری شهرداری استان قم داشته‌ایم.

سوال: طرح تفصیلی جدید شهر قم چه زمانی مطرح شد؟

هر کلانشهر دارای یک طرح جامع بوده که این طرح جامع نیاز به یک طرح تفصیلی دارد، مبنا و هدف کار این طرح براساس برآوردهایی است که در طرح جامع توسعه شهری پیش‌بینی شده و همانند افق جمعیت ۱۰ سال آینده شهر، برآورد خدمات و نیازهای یک مجموعه شهری با لکه گذاری بر فضاهای شهری قدم‌های اجرایی آن تهیه می‌شود. سه سال طرح تفصیلی مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت ۳۰ مهرماه امسال به تائید اولیه کمیسیون ماده ۵ رسیده و برای اجرایی شدن به مناطق ابلاغ شد.

در طرح تفصیلی به چند حوزه توجه شده است، نخستین بحث شبکه معابر بود که تعریف می‌کند کوچه‌ها و خیابان‌ها با چه عرض و طول و شرایطی در معابر اصلی شهر که نقش ارتباطی و یا خدماتی دارند قرار گیرند، بخش دوم بحث خدمات و کاربری‌هایی است که در مجموعه شهری باید گنجانده می‌شد و در کاربری‌ها تلاش شده کمبودها و خلاهایی که در شهر قم در زمینه فضای سبز، اداری، ‌آموزشی، فرهنگی، ورزشی و تاسیسات شهری وجود داشته در طرح تفصیلی جدید آنها را رفع کنیم و در همین راستا تصویب شد در بعضی از نقاط شهر فضاهایی با عنوان کاربری‌های شناور احداث شود که هنوز نقطه دقیق این فضاها مشخص نشده است. بحث سومی که در این طرح مطرح شد ضوابط اجرایی بود، ضوابطی که در ساخت فضاها اعم از ضوابط پارکینگ‌ها،‌ بالکن‌ها،‌ طبقات ساختمانی، نوع تراکم‌ها و … کاملا مشخص شده است.

این سه حوزه با هم جمع‌بندی شده و طرح تفصیلی را مصوب می‌کند و توسط چند تن از مشاورین طراحی و برنامه‌ریزی شهری و یک مشاور با عنوان مشاور هماهنگ‌کننده مورد بررسی قرار گرفت. به دلیل اینکه هر منطقه‌ای از قم توسط عده‌ای از مشاوران بررسی می‌شود برای هماهنگی بین این مناطق و طرح‌های ارائه شده از مشاور هماهنگ‌کننده استفاده شد تا در نهایت در کمیسیون ماده ۵ مطرح و بعد از تصویب به مناطق ابلاغ شود.

سوال: طرح تفصیلی به تائید نهایی رسیده است؟

طرح تفصیلی بعد از اینکه کمیسیون ماده ۵ مصوب کرد باید توسط شورای عالی معماری و شهرسازی تائید نهایی شود که در حال حاضر کمیسیون ماده ۵ مصوب و به شورای عالی معماری و شهرسازی فرستاده که تایید نهایی آن ۶ ماه تا یک سال طول خواهد کشید. البته بعد از مصوبه کمیسیون ماده ۵ طرح تفصیلی به مناطق ابلاغ و در حال اجراست.

سوال: یعنی این طرح به مرحله اجرا رسیده است؟

بله، ‌از ۳۰ مهرماه طرح تفصیلی جدید اجرا شده است.

سوال: بیشترین تاثیر و کارکرد طرح تفصیلی در کدام قسمت‌ها است؟

بیشترین تاثیر طرح تفصیلی در حوزه خدمات شهری و کمبود سرانه‌های شهری از جمله فضای سبز، ورزشی و آموزشی بوده است و تلاش کرده‌ایم سرانه‌های شهری قم را به سرانه استاندارد شهری ایران برسانیم.

سوال: چه مزایای برجسته‌ای این طرح نسبت به طرح قبلی داشته است؟

طرح قبلی طرحی تصویب شده و غیر قابل انعطاف بود ولی در طرح تفصیلی جدید با ایجاد بعضی از کاربری‌های شناور تلاش شده است اختیارات مدیران شهری براساس شرایط، مقتضیات مکانی و زمانی انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد. یکی از تفاوت‌های اصلی طرح تفصیلی جدید با قبلی تلاش بر تعدیل کردن تراکم‌ها است،‌ یعنی براساس نیازهای واقعی مردم تراکم‌های سطح شهر را متعادل‌تر کرده‌ایم. علاوه بر این ایجاد و توزیع تعدادی محورها در سطح شهر با عنوان محورهای مجهز است که بر اساس خدمات شهری به جای متمرکز و انباشته شدن در مرکز شهر در سطح شهر توزیع می‌شود و همین موجب برداشته شدن بار ترافیکی زیاد از مرکز شهر خواهد شد. این محورهای مجهز در مناطق هشت‌گانه راه‌اندازی خواهد شد تا پاسخ نیازهای مردم بدون مراجعه به مرکز شهر در محله‌ها و مناطق خود داده شود، ضمنا مرکز شهر در طرح تفصیلی جدید بیشتر به عنوان حوزه زیارتی، ‌فرهنگی و مذهبی دیده شده است یعنی خدماتی از جمله خدمات تجاری و … به صورت متوازن در سطح شهر توزیع خواهد شد.

سوال: بُعد فرهنگی شهر در این طرح گنجانده شده است؟

به لحاظ فرهنگی خوشبختانه شهر قم سرانه خوبی دارد و به همین دلیل تلاش کرده‌ایم شهر قم را به عنوان یک شهر فرهنگی و مذهبی که زائرپذیر است معرفی کنیم و به همین خاطر مرکز شهر به عنوان یک مرکز زیارتی و مذهبی در طرح دیده شده است.

سوال: با اجرای کامل طرح تفصیلی، شهر قم چه جایگاهی در ایران و دنیا خواهد داشت؟

الگو و ایده آل ما مطرح شدن شهر قم به عنوان یک کلانشهر نمونه مذهبی با معماری اسلامی و تکیه بر اعتقادات ملی مذهبی است و ما می‌خواهیم به آرمان شهر شیعی برسیم. اگر طرح تفصیلی که همراهی مردم و ادارات را می‌طلبد به طور کامل اجرا شود می‌توانیم ادعا کنیم در افق طرح تفصیلی که ۱۰ آینده است یک آرمان‌شهر شیعی خواهیم داشت.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود