شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

خروج توسعه قم از محوریت حرم

به وجود آوردن شهرکهای جدید در زمان محدود و بدون توجه به زیرساخت‌های حمل و نقل، اشتغال و… سیاستی است که موجب عدم اقبال مردم قم شده است ولی گویا این سیاست شکست‌خورده همچنان ادامه دارد.

سال ۸۸ بود که رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان از مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی را برای ساخت یک شهرک جدید مسکونی در قم خبر داد. همان زمان علی اکبر ابوطالبی گفت: زمینی به مساحت ۵۰۰ هکتار برای ساخت ۲۵ هزار واحد مسکونی در این منطقه در نظر گرفته شده که تفاهم نامه‌های مربوط به آماده سازی اراضی آن سال آینده منعقد خواهد شد.

این مصوبه پس از طی کردن دیگر مراحل قانونی پاییز گذشته به استانداری ابلاغ شد که کارگروه اقتصادی تصمیم به مسکوت گذاشتن آن در این زمینه گرفت. با این حال طرح تفصیلی جدید تراکم‌ها داخل شهر را کم کرده است و جمعیت قم رو به افزایش است، همین مسائل موجب شده نیاز به فضاهای جدید شهری حس شود. شهردار قم معتقد است ایجاد شهرهای جدید امری اجتناب‌ناپذیر است.

توسعه شهر قم از محوریت حرم خارج شده است

محمد دلبری به اهمیت مسئله جانمایی صحیح برای توسعه شهر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر توسعه شهر قم از محوریت حرم خارج شده است. شهردار قم ادامه داد: در یک شهر مذهبی مانند قم که حرم مطهر قرار دارد، باید کالبد شهری طوری باشد که اگر یک پرگار بگذاری، نقطه مرکزی پرگار حرم مطهر باشد و هر چه شهر توسعه پیدا کرده در همین دایره و حول حرم باشد.

وی با بیان اینکه ایجاد پردیسان به این مسئله آسیب زده است، گفت: شهر قم حالت دایره‌وار را از دست داده و شکل درازی پیدا کرده است. حرم مطهر در یک طرف است و قسمتی به آن اضافه شده است. خوب است در طراحی کالبد شهری به قرینه پردیسان پیش‌بینی کنیم تا دراز مدت حرم دوباره محور شود.

دلبری با اشاره به اینکه اشتباهات و اشکالات پردیسان نباید دوباره تکرار شود، ابراز داشت: تنگ نظری‌هایی که در طراحی پردیسان شده، اشکالاتی که در زیرساخت‌ها وجود دارد و پیش بینی نکردن نیازهای اساسی جمعیتی که قرار است در آن ساکن شود، برای مدیریت شهری مشکلات بسیاری به وجود آورده است.

طرح جامع شهر تعیین کننده است

انتقادها از روند توسعه شهر قم از سمت جنوب و جنوب غربی محدود به دلبری نیست. پیش از این هم کارشناسان با اشاره به مسائلی مانند وجود گسل در این مناطق، به این موضوع انتقاد کرده بودند. با این حال رئیس گروه شهرسازی نظام مهندسی ساختمان برخلاف شهردار قم روند توسعه شهر را مطلوب و بر اساس طرح جامع شهر می‌داند.

سید مجید فارغیان قمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه توسعه شهر در هر شهری بستگی به عوامل مختلف دارد، ابراز داشت: عوامل اقلیمی، شاخص‌های زمین‌شناسی، قابلیت باروری، وجود گسل‌ها، زهکشی زمین و سطح آب زیرزمینی از جمله مسایلی است که برای شناخت مسیر توسعه شهرها در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: مسایل دیگر مانند مالکیت، ارث، وقف و … هم بر این روند همیشه تأثیرگذاری مستقیم داشته‌اند؛ گاهی هم گروه‌های خاص تصمیم می‌گیرند قسمتی از شهر بیش از دیگر قسمت‌ها رشد کند. عضو سومین دوره شورای اسلامی شهر قم، با اشاره به اینکه طرح جامع شهر باید در نهایت مسیر توسعه آینده را مشخص کند، گفت: در جریان تدوین طرح جامع که سال ۸۶ ابلاغ شد، تمام این موارد احصا شده و کنترل‌های لازم صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه در این مسئله سئوال بدون پاسخی وجود ندارد، اظهار کرد: گاهی مالکان برای اینکه ارزش افزوده زمین‌های خود را بالا ببرند، تلاش می‌کنند توسعه شهر را به یک منطقه خاص متمایل سازند اما در شهر قم به نظر می‌رسد توسعه به سوی مناطقی مانند پردیسان بر اساس ویژگی‌های اقلیمی و زمین‌شناسی صورت گرفته است.

فارغیان قمی، توسعه به سوی اتوبان قم – تهران را به دلیل زهکش بودن زمین‌ها، نادرست می‌داند. وی توضیح نداد که چرا روی گسل بودن مناطقی مانند شهرک قدس مشکل‌ساز نیست اما ویژگی‌های زمین شناسی در مسیر اتوبان قم – تهران و سمت جمکران، مانع توسعه شهر است.

رئیس گروه شهرسازی نظام مهندسی ساختمان قم با اشاره به اینکه شهر قم حالت حلقوی دارد، افزود: بلوار پیامبر اعظم(ص) مقداری این حلقوی بودن را تحت تأثیر قرار داده که این مسیر نیز قرار نبوده کاربری مسکونی داشته باشد و تنها برای استفاده گردشگری و کاربری‌های فرهنگی در نظر گرفته شده است.

وی در مورد انجام مطالعات ریز پهنه بندی زلزله در شهرداری ادامه داد: مرکز مطالعات زمین لرزه دانشگاه تهران که معتبرترین مرکز در این زمینه است این کار را انجام داد. طرح تفصیلی جدید نیز به این موضوع نگاهی داشته و مناطقی مانند شهرک قدس که در معرض خطر هستند بر این اساس تراکم پایینی خواهند داشت.

سیاست شکست‌خورده

جدا از اما و اگرهایی که در زمینه جانمایی وجود دارد به نظر می‌رسد ساخت شهرها و شهرک‌های اقماری جدید سیاستی شکست خورده در سطح کشور باشد. آمارها می‌گویند تعداد قابل توجهی از این شهرها نتوانسته‌اند بیش از ۳۰ درصد ظرفیت خود، امکان سکونت به وجود بیاورند.

یکی از مؤلفه‌های جذب جمعیت به سوی شهرهای جدید میزان بالای کیفیت خدمات شهری، رهایی از مشکلات شهری کلان‌شهرها و ایجاد محیطی ساماندهی شده است که کیفیت زندگی در آن به مراتب بالاتر از شهر مادر است و امری که می‌توان گفت در شهرهای جدید اتفاق نیفتاده است و بیشتر با شهرهای مرده و کم‌رونق مواجه هستیم.

شهرها واحدهای پویا و زنده از زندگی اجتماعی هستند که اغلب تا چند هزار سال قدمت دارند. به وجود آوردن این واحدها در یک زمان محدود و بدون توجه به زیرساخت‌های حمل و نقل، اشتغال و… سیاستی است که موجب عدم اقبال مردم شده است. گذشته از این جمع کردن مردم از فرهنگ‌های مختلف و طبقات متفاوت در این شهرک‌ها به صورت خوابگاهی بستری برای رشد آسیب‌های اجتماعی خواهد بود.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود