شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

نوش آباد، شهری که شبهایش سحر ندارد

نوش آباد، شهری که شبهایش سحر ندارد.
حکایت شهری با شبهای بی سحر، حتی اگر افسانه باشد، کسی باور نمی کند. شهری که هیچوقت خورشید بر آن نتابیده است. اما به فاصله ۲۰۸ کیلومتری اصفهان نصف جهان ، و در ۵ کیلومتری کاشان و سیلک هفت هزار ساله، اگر ۵ کیلومتر به طرف شمال حرکت کنی، در میانه راه ، مناره بلند آجری و در کنار آن یک ماذنه فیروزه ای را می بینی که اگر خود را به هریک از آنها برسانی، با پای خود وارد شهری می شوی که شبهایش هیچوقت سحر نشده است.
در پایین پای ماذنه مسجد حضرت علی علیه السلام، درخت کهنسال گزی است که از روبروی آن با ۴۶ پله به اعماق تاریخ کهن سفر می کنی. انتهای پله های سنگی، تازه اول سفر تاریخ است. در پاشور آب انبار مرکزی، نفس چاق می کنی و سپس وارد دالانی می شوی که هنوز اثر کلنگ بر سینه خود دارد. و در انتهای دالان تو در توی آن اتاقهایی به اندازه ۳در ۳ و بلندی قد یک انسان معمولی. شهر زیر زمینی نوش آبادکه در زیر بافت قدیمی شهر نوش آباد بصورت دست کن ایجاد شده دارای چندین هزار متر وسعت است. این شهر تاریخی از عمق ۴متری تا عمق ۱۸متری زمین با فضاهای متعددی با کاربری اطاق، راهرو ، چاهها و کانالهای زیادی کنده شده است.
این معماری با ساختار و مساحتی اینچنین در جهان منحصر به فرد بوده و قدمت آن به قبل از اسلام بر می گردد که در دوره های مختلف تاریخی کاربرد نظامی و دفاعی داشته است. · هرخانه راهی به تاریخ بود.
برخی مردم برای ورود اضطراری به این شهر، چاهی حفر کرده و بر روی آن تنوری ساخته اند و انتهای تنور که در دهانه چاه قرار گرفته را با تابه گلی مسدود و روی تابه را خاکستر می ریخته اند. افراد از داخل تنور وارد شهر زیر زمینی شده و دوباره انتهای تنور را می بستند تا هیچ اثری از ورودی به اویی ها معلوم نمی شود.
اطاقهای شهر زیرزمینی به شکل تو در تو و با راهروهای زاویه دار که ساخته شده است تا دید مستقیم با فضای بعدی نداشته باشد،. در ۲۰سانتی متری زیر سقف و به فاصله ۱متر در تمام بدنه اطاقها حفره هایی برای قرار دادن چراغهای پیه سوز جهت تامین روشنایی فضاها وجود دارد. در طول مسیر چاهکهایی با ارتفاع ۳ تا ۵ متر وجو دارد که راه ارتباطی به طبقات بعدی است و به گونه ای حفاری شده که هر کس قصد ورود به فضاها را دارد ناگزیر باید از پایین به بالا حرکت کند که قدرت دفاعی افراد مهاجم را به صفر می رساند و تسلط کافی را برای مقابله با دشمن فراهم میکند. · یکی برای همه در وسط راهرو اصلی درست در قسمت پیچ راهرو، سکویی کنده شده که محل نشستن نگهبان می باشد.کار نگهبان کنترل خروج و ورود افراد و اعلام خطر و شناسایی دشمن می باشد. در زمانی که نگهبان در این قسمت قرار می گیرد دیگر افراد داخل مجموعه با خاطری آسوده به استراحت می پردازند تا اینکه اعلام خطری از سوی نگهبان داده شود.که باز در انتهای این مجموعه راهی از طریق چاهکی مخفی برای فرار به طبقات بعدی اندیشیده شده است.
برای معطل نگه داشتن دشمن و ایجاد ترس و وحشت بر دل دشمنان تله های فیزیکی زیادی بر سر راهشان ایجاد می کردند از جمله اینکه در وسط اطاقها چاههای بسیار عمیقی وجود دارد که با تخته سنگی که در وسط آن دستکهایی قرار دارد و روی آن را باخاک می پوشاندند و به لحاظ تاریک بودن فضاو عدم دید کافی با قرار گرقتن دشمن روی تخته سنگ ،سنگ دوران شده و دشمن را به قعر چاه می فرستاده.یا اینکه راههای گریز زیادی را به صورت راهرو پیچ در پیچ ایجاد کرده که به محض ورود به آن وارد فضاهای تودرتو شده و دور خود دورزده دیگر مسیر اصلی به لحاظ همشکل بودن راهرو ها قابل تشخیص نمی باشدو دشمن را سرگردان می کردند.

قانون پاسکال در عمق ۲۵ متری زیرزمین با توجه به تو در تو بودن فضاها هیچ گونه مشکل تنفسی احساس نمی شود و این یکی از شگفتی های داخل این مجموعه می باشد.افراد تا زمانی داخل اویی ها می ماندند که از برقراری امنیت داخل شهر اطمینیان حاصل می کردند. در برخی اتاقها چاههایی وجود دارد که برای تهویه هوا بوده است. و برای آنکه هوای تازه به بخش زیادی از شهر برسد، چاهها را با درهای سیمانی می پوشاندند که در وسط آن روزنه ای با قطر ۱۰ سانتی متر قرار داشت و همین سوراخ کوچک باعث می شد که هوای تازه با فشار به بیرون آمده و در نتیجه سرعت گرفته و مسافت بیشتری را طی کنند. .خمره ایی که هم از داخل هم از بیرون لعاب داده شده و به صورت گلهای بر جسته و منقوش می باشد در داخل فضاها کشف شده نشان از آن دارد برای نگهداری روغن چراغ و یا آذوقه کاربرد داشته است.آب مصرفی و شرب ساکنین داخل شهر زیر زمینی توسط راههای مخفی که به پایابهای مرتبط به رشته قنات ها بوده و از زیر زمین می گذرد تامین می کردند.
این فضاها نه تنها در سطح زیرین شهر گسترده شده تا حصار بیرون شهر و حتی شهر تاریخی و تالار نیاسر راه دارد. نوش آباد از جمله مناطق نمونه گردشگری است که بیش از ۳۰ هکتار از مساحت آن را بافت تاریخی تشکیل می دهد. و تابستان بهانه خوبی است تا برای فرار از گرما به شهر زیرزمینی پناه برده و هوای خنک واقعی را تجربه کنید و هم تاریخی را ببینید که نوعی متفاوت از دیده ها و شنیده های شماست.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...