شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

وضعیت عودلاجان سامان می‌یابد

نخستین بحث‌ها و طرح‌ها برای سامان‌دهی بافت تاریخی عودلاجان از سال ۱۳۸۸ آغاز شد. آن ‌زمان، سامان‌دهی عودلاجان پس از تخریب‌هایی که در بخش‌های مختلف این بافت تاریخی رخ داد، فقط در حد حرف بود و مطالعاتی که می‌گفتند در حال انجام است.

با روی کار آمدن محمدحسین فرمهینی فراهانی در مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران در سال ۱۳۸۸، مطالعه‌ی دوباره‌ی طرح سامان‌دهی بازارچه‌ی عودلاجان آغاز شد. مطالعات تا خردادماه ۱۳۹۱ ادامه پیدا کرد، ولی تا پایان عمر مدیریت فراهانی در میراث فرهنگی تهران این پروژه به سامان نرسید.

مدیر جدید این اداره کل – رجبعلی خسروآبادی – در نخستین اقدامش، فراهانی را بار دیگر به این پروژه برگرداند تا کار نیمه‌تمامش را به پایان برساند. خسروآبادی وقتی با اعتراض‌ها به‌دلیل به‌کار گرفتن دوباره‌ی فراهانی در پروژه‌ی سامان‌دهی عودلاجان مواجه شد، گفت، «هر کسی این فرزند را زاییده است باید خودش آن را بزرگ کند.»

فراهانی نیز پس از گرفتن مدیریت پروژه‌ی سامان‌دهی عودلاجان، با اشاره به دوره‌ای که مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران بود، درباره‌ی مسوولیت جدیدی که برعهده‌اش گذاشته شد، اظهار کرد: در زمان مدیریتم در این اداره کل به من اتهام زده شد که با شهرداری قاطی شده‌ام، اما خوشبختانه اکنون موقعیت خوبی پیش آمده است.

او حدود پنج‌ماه پیش اعلام کرد که برای به سرانجام رساندن این پروژه، برنامه‌ریزی و طرحی را تدوین کرده که براساس آن، چهار ضلع میراث فرهنگی، کسبه‌ی بازارچه، شهردای منطقه و دفتر تسهیل‌گری بافت تاریخی عودلاجان موظف به انجام کارهایی برای به سرانجام رساندن این طرح هستند. وعده‌ی افتتاح مرحله‌ی نخست طرح ملی سامان‌دهی بازارچه‌ی عودلاجان در حالی حدود دوماه پیش مطرح شد که خیلی‌ها به این رخداد امید نداشتند و امروز نیز دلیل آن ناامیدها کاملا واضح است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان تهران در این‌باره گفت: در جلسه‌ای که هفته‌ی پیش با حضور نمایندگان چهار بخش پروژه‌ی سامان‌دهی بافت تاریخی عودلاجان برگزار شد، مشکلات موجود برای سامان‌دهی بازارچه‌ی عودلاجان بررسی شدند؛ اما هنوز برخی ابهام‌ها در زمینه‌ی به نتیجه رسیدن این پروژه وجود دارند.

رجبعلی خسروآبادی ادامه داد: در آن جلسه، وضعیت ساخت و نصب ورودی مغازه‌ها مشخص شد. همچنین بحث‌هایی درباره‌ی مالیات کسبه‌ای که از حدود یک سال پیش از مغازه‌های‌شان هیچ درآمدی نداشته‌اند، مطرح شد و این موضوع همچنان در دست بررسی است. او بیان کرد: قرار شده است، شهرداری با هماهنگی نیروی انتظامی، نیروهایی را برای حفاظت از منطقه‌ی عودلاجان در شب قرار دهد.

وی همچنین درباره‌ی ابهام‌های موجود در پروژ‌ه‌ی سامان‌دهی بازارچه‌ی عودلاجان، اظهار کرد:‌ قرار است، این ابهام‌ها توسط کمیته‌ی فنی اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران بررسی و درباره‌ی آن‌ها تصمیم‌گیری شود. او از ادامه‌دار بودن برخی مشکلات برای نصب پست‌های برق در بازارچه خبر داد و افزود: بخشی از مشکلات شاید به‌راحتی برطرف نشوند. قرار است در جلسه‌ای که با شهردار منطقه‌ی ۱۲ برگزار می‌کنیم، آن‌ها نیز مسائل را بررسی کنند و به نتیجه برسند.

خسروآبادی پیش از این (۱۳ آذرماه امسال) در حالی که به‌تازگی به‌عنوان مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران منصوب شده بود، گفت که «قبرستان را به فرهنگسرا تبدیل کردم، احیای عودلاجان که دیگر کاری ندارد. در هشت روز گذشته هر کسی به من رسید گفت بیچاره می‌شوی. کسی به من تبریک نگفت، اما من به سامان‌دهی بناها و بافت‌های تاریخی تهران امیدوارم.»

همان زمان، خیلی‌ها به‌شکل رسمی و غیررسمی گفتند که در مدت زمان تعیین‌شده به سامان‌دهی شدن عودلاجان امیدوار نیستند. حالا هم به‌نظر می‌رسد، مدیر جدید اداره‌ی میراث فرهنگی تهران خوش‌بینی زیادی داشته است. همچنین ضروری است که برای سپردن پروژه‌های بزرگی مانند سامان‌دهی بافت تاریخی عودلاجان به‌دست افراد شایسته و توانمند، دقت و بررسی بیشتری انجام شود.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...