شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

لزوم تغییر وضعیت شهرسازی

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر ضرورت وجود یک طرح بهینه‌سازی در مصرف منابع مختلف انرژی در کشور گفت: لازم است وضعیت کنونی شهرسازی از کالبدمحوری به شهروندمحوری تغییر یابد.

عباس آخوندی در کارگاه تخصصی شهرهای جوان – بهینه‌سازی مصرف انرژی که در محل مرکز تحقیقات راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، اظهار داشت: موضوع برگزاری این کارگاه که با رویکرد بهینه‌سازی مصرف انرژی و توجه به محیط زیست و طراحی شهرها در نظر گرفته شده است از نیازها و معضلات طراحی شهرها در کشور است.

آخوندی بیان کرد: در قرن کنونی به دلیل پیچیدگی و تحولات روزافزون جامعه جهانی، انرژی نقش اساسی در اقتصاد و سیاست کشورها ایفا می‌کند و پیش‌بینی دقیق چشم‌انداز بخش انرژی و اتخاذ استراتژی مناسب از ارکان اصلی حفظ ثبات و قدرت سیاسی و اقتصادی هر کشور است. وزیر راه و شهرسازی افزود: بر اساس آمارها به طور متوسط سالانه ۱٫۶ درصد به میزان مصرف انرژی کشور اضافه شده است؛ اگر میزان مصرف انرژی در کشور با این روند ادامه یابد تا افق سند چشم‌انداز ۲۰ ساله یکی از واردکنندگان انرژی در دنیا خواهیم بود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: امروز شرط لازم برای حضور قدرتمند در عرصه جهانی ضرورت وجود طرح بهینه‌سازی در مصرف منابع مختلف انرژی در کشور است که می‌تواند تحول اقتصادی عظیمی ایجاد کند. آخوندی اضافه کرد: صنعت ساختمان یکی از صنایع بزرگ و به شدت انرژی‌بر در کشور محسوب می‌شود و از طرف این صنعت به عنوان یکی از اصلی‌ترین معیارهای صنعتی شدن هر کشور و نماد رشد و توسعه مطرح است که توجه خاص به این صنعت و بهبود و توسعه آن اهمیت ویژه‌ای دارد.

آخوندی گفت: در حال حاضر ۴۰ درصد مصرف کل انرژی در کشور به بخش خانگی و تجاری اختصاص دارد، به نظر می‌رسد این مقدار مصرف انرژی از طراحی نامناسب شهرها در ساختمان‌ها باشد. آخوندی ادامه داد: عدم رعایت الزامات اجرای ساختمان‌ها از نظر مصرف انرژی، وجود مصالح غیراستاندارد و غیرمنطبق با شرایط اقلیمی مناطق مختلف کشور از مهمترین دلایل مصرف زیاد انرژی در ساختمان‌ها است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: مبانی نظری مفهوم پایداری در شهر شامل مواردی نظیر کاهش آلودگی، حفظ منابع طبیعی، کاهش حجم ضایعات شهری، افزایش بازیافت‌ها و کاهش انرژی مصرفی، توجه به فضا و نواحی سبز و اتخاذ سیاست کاربردی صحیح و محافظت از زمین می‌شود. وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: در شرایط کنونی شاخص کمی در حوزه شهرها به تنهایی کافی نیستند بلکه باید شاخص کیفی را نیز در توسعه شاخص‌های شهری تعریف کرد که در این میان توجه به شاخص‌های کیفیت زندگی اهمیت فراوان دارد.

وی بیان کرد: باید به مؤلفه‌ای مانند توسعه اجتماع محور در راستای افزایش کارایی طرح‌های توسعه شهری توجه کرد و به مفهوم توسعه یکپارچه دست یافت. وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از عمده‌ترین وظایف وزارت راه و شهرسازی دستیابی به مفهوم یکپارچه توسعه شهری است که بی‌شک مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی باید به این موضوع بپردازد؛ باید وضعیت کنونی شهرسازی از کالبدمحوری به شهروندمحوری تغییر یابد و تغییر شهرسازی دولت‌محور به شهرسازی شهروندمحور مدنظر طراحان قرار گیرد.

کارگاه تخصصی شهرهای جوان – بهینه‌سازی مصرف انرژی با مطالعه موردی شهر جدید هشتگرد امروز با حضور کارشناسان ایرانی و آلمانی، نمایندگان وزارت علوم آلمان و نیز تیم متخصص دانشگاه فنی برلین در محل مرکز تحقیقات راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...