شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

احیای معماری اسلامی در جهان

دبیر دائمی مجمع شهرهای اسلامی گفت: دانشمندان علوم دینی، دانشمندان علوم شهری و مجریان شهری با تبادل اطلاعات یکدیگر می‌توانند به خوبی معماری اسلامی را در شهرها احیا کنند.

مسعود نصرتی در دیدار با عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی معماری و شهرسازی مالزی، اظهار داشت: مجمع جهانی شهر اسلامی که امسال در سرای سعدالسلطنه قزوین برگزار شده است، بازتاب و خروجی مطلوبی داشته است. وی افزود: در این مجمع تلاش شده است تا با بررسی نقاط ضعف معماری اسلامی در کشورهای اسلامی مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد را برطرف کنیم.

شهردار قزوین ابراز داشت: اکنون مشکلات موجود در تمام شهرهای اسلامی را با تلاش مضاعفی بررسی و برنامه‌ریزی دقیق می‌کنیم تا بتوانیم این مشکلات را از میان برداریم. این مسئول بیان کرد: سه گروه تاثیرگذار دانشمندان علوم دینی، دانشمندان علوم شهری و مجریان شهری کمتر در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند ولی ما در مجمع جهانی شهر اسلامی تلاش کردیم تا این سه گروه در کنار یکدیگر قرار گیرند.

نصرتی افزود: امیدواریم با ترکیب و حمایت از این گروه‌ها بتوانیم به نتایج مثبتی برسیم و معماری اسلامی را بیشتر در کشورهای اسلامی احیا کنیم. وی با بیان اینکه در دهه گذشته معماری اسلامی به فراموشی سپرده شده بود، ابراز کرد: اکنون معماری مدرن با سرعت بالا در مسیر حرکت است و اگر نخواهیم نسبت به احیای این معماری اقدامی انجام دهیم متاسفانه به فراموشی سپرده می‌شود.

دبیر دائمی مجمع شهرهای اسلامی ادامه داد: باید با یک انسجام بالا غفلت‌های گذشته پیرامون احیای معماری اسلامی را جبران کنیم. این مسئول با بیان اینکه باید با احیای معماری اسلامی نیازهای بشر امروز را پاسخ دهیم، بیان کرد: در این معماری همچنین باید از اصول اعتقادی و جایگاه حقوقی که اسلام به آن ارزش قایل است، دور نشویم.

نصرتی اضافه کرد: با تلفیق موضوع احترام گذاشتن به حقوق شهروندی و پاسخگویی به نیازهای بشر در معماری می‌توان معماری و شهرسازی اسلامی را به نحو مطلوبی در جهان احیا کرد. وی با بیان اینکه سه گروه تاثیرگذار دانشمندان علوم دینی، دانشمندان علوم شهری و مجریان شهری با قرار گرفتن در کنار یکدیگر می‌توانند نیازهای جامعه بشری امروز را به خوبی پاسخ دهند، یادآور شد: سه گروه یاد شده باید شنونده‌های خوبی باشند و به نگاه‌های و ایده‌های یکدیگر احترام بگذارند تا بتوانند شهرهای اسلامی را به جایگاه واقعی امروز برگردانند.

این مسئول خاطرنشان کرد: مسلمانان از یک بعد معنوی، اجتماعی، فیزیکی و کالبدی برخوردار هستند و به همین دلیل در هر نقطه از جهان با یکدیگر ارتباط خوبی برقرار می‌کنند و اکنون به همین دلیل اسپاهچه اومر در ایران احساس آرامش می‌کند.

در پایان این دیدار اسپاهچ اومر، عضو هیئت علمی دانشگاه بین المللی مالزی عضو افتخاری دبیرخانه مجمع جهانی شهر اسلامی شد تا آثار ارزنده خود را در احیای شهر و تمدن اسلامی در اختیار این دبیرخانه قرار دهد و همچنین با بهره‌گیری از خدمات دبیرخانه یاد شده در توسعه و ترویج شهر اسلامی گام‌های بسزایی را بردارد.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...