شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

شهر مجازی لیسبون کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد

لیسبون پایتخت و بزرگترین شهر پرتغال حدود ۵۵۰ هزار نفر جمعیت دارد که البته با احتساب شهرهای حومه مجموع جمعیت آن به ۳ میلیون نفر می‌رسد. لیسبون نهمین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا است. بر اساس آخرین آمار اعلام شده، ۲۷ درصد جمعیت کشور پرتغال ساکن لیسبون هستند. این شهر عنوان غربی‌ترین شهر بزرگ اروپا و غربی‌ترین پایتخت این قاره را به خود اختصاص داده است و در اصل یک شهر ساحلی محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری شهر الکترونیک، کارشناسان لیسبون را یک شهر بین‌المللی می‌دانند؛. زیرا تمرکز اصلی مالی، اقتصادی، رسانه‌ای، سرگرمی، هنری، تجارت جهانی، آموزشی و جهانگردی پرتغال در این شهر است. پایتخت پرتقال یکی از بزرگترین مراکز مالی اروپا محسوب می‌شود و بزرگترین شهر اقتصادی در ساحل اقیانوس اطلس است.

فرودگاه بین‌المللی لیسبون سالانه ۱۳ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند و بر اساس آخرین آمار جهانی، لیسبون بیست‌وپنجمین شهر زنده دنیا محسوب می‌شود. این شهر پس از استانبول، رم، بارسلون، مادرید، آتن و میلان هفتمین شهر توریستی جنوب اروپا است و در سال ۲۰۰۹ میلادی یک میلیون ۷۴۰ هزار توریست داشته است.

لیسبون همچنین عنوان دهمین شهر ثروتمند اروپا را به خود اختصاص داده است و سرانه مالی هر یک از ساکنان آن ۴۰ درصد بیشتر از میانگین تعیین شده برای قاره اروپا است.

لیسبون با داشتن عنوان سی‌ودومین شهر دنیا از نظر داشتن بیشترین سرعت برای کسب درآمد، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا مجهز به مدرن‌ترین امکانات حاضر محسوب می‌شود و همین امر دولت پرتغال را بر آن داشته است تا با افزایش سرمایه‌گذاری‌های خود در نسل جدید فناوری‌ها بتواند خدمات گسترده‌تر و بهتری را در اختیار شهروندان قرار دهد و در مقابل، وضعیت خود را از نظر بین‌المللی ارتقا دهد.

یکی از پروژه‌های اصلی که دولت پرتغال طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های فراوانی روی آن انجام داده، راه‌اندازی شهر مجازی لیسبون است که بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بزرگترین پروژه کنونی شهرداری لیسبون محسوب می‌شود. پروژه شهر مجازی لیسبون در شش بخش مجزا دنبال می‌شود:

بخش اول: مدل‌سازی برای تحلیل‌های شهری و فضایی

دراین بخش بر رهیافت‌های کیفی شهری تأکید می‌شود تا بر اساس آن پدیده‌های فیزیکی و اجتماعی حاضر در جوامع و محیط‌های پیرامون شناسایی شوند و شهر مجازی بتواند بر اساس جزئیات آن طراحی شود.

در این بخش قرار است کلیه تحولات شهر لیسبون از دهه ۱۹۵۰ که برای نخستین بار سیستم‌های رایانه‌ای در مدیریت شهری مورد استفاده قرار گرفتند، بررسی شود تا در نهایت بهترین خدمات با بهترین کیفیت به دست شهروندان برسند. در این بخش بسیاری از کارشناسان در بخش‌های مختلف از جمله علوم پایه، جغرافیا، برنامه‌ریزی، اقتصاد، جامعه‌شناسی و … حضور دارند و طی گروه‌های مشترک مدل‌های ارایه شده را توسعه می‌بخشند تا با شبیه‌سازی‌های صحیح بتوانند پدیده‌های فیزیکی و اجتماعی-اقتصادی را به صورت مجازی ارایه دهند.

بخش دوم: پایداری، فرم شهری و طراحی شهری

بهینه‌سازی منابع شهری به منظور بازآرایی فضاهای شهری با هدف تهیه فرم‌های شهری و طراحی‌های شهری در بخش برنامه‌ریزی‌های شهری مهم‌ترین هدفی است که در این بخش دنبال می‌شود. اقدام اصلی که در این زمینه صورت می‌گیرد در نظر داشتن فرم‌های شهری و طراحی‌های شهری به منظور دستیابی به شهری پایدار و زنده است که بر اساس آن شهروندان بتوانند در کوتاه‌ترین زمان بهترین خدمات شهری را در اختیار بگیرند.

نیاز به فهم کامل موضوعات محیطی، اقتصادی و اجتماعی موجود در شهر با توجه به برنامه‌ریزی‌های زمینی، تراکم مردم در فضاهای شهری مختلف و مشکلات پیش‌روی برنامه‌ریزی‌های شهری از دیگر مسایلی است که باید در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

بخش سوم: فناوری‌های جدید در حوزه معماری، طراحی‌های شهری و برنامه‌ریزی‌های الکترونیکی

فناوری‌های جدید ابزار مفیدی برای معرفی و مدیریت شهرها و مناطق جدید محسوب می‌شوند و در پروژه طراحی شهر مجازی لیسبون نیز توجه فراوانی به آن شده است. در این بخش بر تئوری اطلاعت فضایی تأکید فراوان شده است تا بر اساس آن مدل‌سازی‌ها و شبیه‌سازی‌های شهری در بهترین‌ شکل ارایه شوند.

کارشناسان برای تکمیل این بخش مدل‌های ارایه شده برای دیگر شهرهای مجازی را به دقت بررسی می‌کنند و بر اساس آن مدل منطقی متناسب با فناوری‌های الکترونیکی موجود را ارایه می‌دهند. این بخش بر اساس نقشه‌کشی‌های دیجیتالی، فرآیندهای تصویرسازی دیجیتالی و تقسیم‌بندی‌های زمینی دیجیتالی دنبال می‌شود تا بر اساس آن امکان تحلیل‌های چندبُعدی‌، مجازی‌سازی قلمروهای شهری و مانیتورینگ شهری فراهم شود.

بخش چهارم: سیاست‌های خانه‌ها و زمین‌های شهری

گزارش منتشر شده در سال ۲۰۰۹ با عنوان “بررسی چشم‌اندازی شهرسازی جهانی” اعلام کرد تراکم جمعیت جهان در مناطق شهری بیش از مناطق روستایی است و بیش از ۵۰ درصد مردم جهان ساکن مناطق شهری هستند. در اروپا ۷۲،۸ درصد مردم در شهرها زندگی می‌کنند که این رقم برای منطقه آمریکای لاتین و کارائیب به ۷۹،۶ درصد می‌رسد.

سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرده است که این رقم تا سال ۲۰۵۰ به ۸۴،۳ و ۸۸،۸ درصد می‌رسد. این بخش از طراحی لیسبون مجازی کمک می‌کند تا ساکنان مناطق روستایی نیز به اندازه ساکنان مناطق شهری بتوانند از خدمات مربوط به خود بهره‌مند شوند و از این طریق تعادل میان ساکنان مناطق شهری و روستایی برقرار شود. با توجه به اینکه زمین در مناطق شهری محدود است و به‌نسبت آن ظرفیت شهر نیز محدود محاسبه می‌شود،‌ این بخش در لیسبون مجازی کمک می‌کند تا تعادل لازم بین مناطق شهری و روستایی حفظ شود.

بخش پنجم: دولت، رقابت و نوآوری

سازمان ملل دریافته است که سیستم دولتی مناسب برای مدیریت شهری از طریق پایداری، تعادل، کارایی، شفاف‌سازی و پاسخگویی، امنیت، فعالیت‌های مدنی و شهروندی حاصل میشود. عنوانی که برای این بخش از پروژه لیسبون مجازی در نظر گرفته شده، بحثی است که این روزها در سراسر دنیا در شهرهای مجازی دنبال می‌شود و دغدغه اصلی مدیران شهرهای مجازی است.

در این بخش سعی می‌شود با بررسی مثال‌ها و نمونه‌های مشابه مطرح شده، روش‌های مختلف برای نوآوری در زمینه خدمات شهری مجازی بررسی شود و در نهایت بتوان بهترین سرویس‌ها را از این طریق در اختیار شهروندان گذاشت. مدل‌های جدید سیستم‌های مدیریتی شهری، افزایش حضور و مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌های شهری همراه با اهداف در دسترس‌تر از مهم‌ترین مواردی است که در این بخش دنبال می‌شود.

بخش ششم: مدیریت زمین برای شهر پویا

مدیریت زمین که مهم‌ترین بحث مطرح شده در حوزه شهرهای مدرن در ابتدای قرن بیست‌ویکم بود، هم‌اکنون به مهم‌ترین مسئله در جریان توسعه شهرهای مجازی تبدیل شده است. در جریان توسعه شهر مجازی لیسبون کوشیده می‌شود تا با مدیریت زمین، اکولوژی شهری از نظر اقتصادی و اجتماعی بررسی شود و شهروندان با تعادل مناسب بتوانند در نقاط مختلف شهر خدمات مربوط به خود را در اختیار بگیرند.

مدیریت زمین و هدف پویایی شهری از نظر تئوری پیوندی نزدیکی با یکدیگر دارند. اما این پیوند موجب شده است تا برنامه‌ریزی برای بسیاری از سیستم‌های شهری دچار مشکل شود. کارشناسان بر این باورند که تمرکز بر این بخش می‌تواند بیشترین تاثیر را در جریان افزایش کیفیت زندگی شهری برجا بگذارد.

منبع: پایگاه خبری شهر الکترونیک

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...