شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

بررسی فضای شهری کاناری وارف، آیل آو داگز، داکلندز در لندن

هدف این پروژه ارائه خدمات تجاری لندن در خارج از مرکز تجاری موجود آن معروف به “سیتی” بود. سیتی به دلیل ازدحام بیش از حد، قادر نبود نقش مهمی راکه به عنوان یک مرکز بین المللی تجاری بر عهده داشت، به خوبی ایفا کند. محل پروژه در گذشته یکی از بنادر فعال بوده ( داکلندز به معنی محل اسکله هاست) که در دهه ۱۹۶۰ به دلیل تغییر در اندازه کشتی ها و تغییر در فناوری حمل و نقل، متروکه شده بود. سعی بر این بود که زمین بایر و تسطیح شده که حدود ۳۵ هکتار وسعت داشت ، مجدداً واجد کاربری های ارزشمند شود.

شرکت توسعه داکلندز، درصدد بود که کاناری وارف بر اساس یک طرح جامع و دستورالعمل طراحی واحد ساخته شود تا حاصل کار طرحی هماهنگ و دارای حس وحدت شود. کنترل های طراحی، آزادی چندانی برای معماران صاحب نامی که ساختمان ها راطراحی کردند باقی نگذاشت. کسانی مانند آی .ام. پئی(طراح هرم شیشه ای لوور)، سزار پللی (معمار مرکز تجارت جهانی در بتری پارک نیویورک) و مک اصلان. یکی از سه برج شاخص مجموعه به نام‌”وان کانادا اسکوئر “کار سزار پللی است. این ساختمان که ۲۴۵ متر ارتفاع دارد، طرحی نسبتاً ساده دارد که از مصالح شیشه و استیل و پایه سنگ ساخته شده و بیشتر به خاطر حالت هرمی شکل بام آن قابل تشخیص است.

طرح مجموعه شامل ۱۸ ساختمان اداری، یک مرکز خرید، هتل، یک مرکز پذیرایی و سالن کنفرانس، پارکینگ و یک فضای باز منظرسازی شده است. تنها قسمت مسکونی آن ، تعدادی آپارتمان لوکس در وودوارف است. مشکلات ساخت کاناری وارف به جز مسائل مالی که مبتلابه هر پروژه عظیمی است؛ عدم تأمین زیرساخت ها از سوی دولت بود. زیرا دولت وعده داده بود که یک ارتباط راه آهن زیرزمینی با محل پروژه برقرار شود. وعده در سال ۱۹۸۷ داده شده که در سال ۲۰۰۰ عملی شد! عدم تأمین این ارتباط در بحران های مالی پروژه بی تأثیر نبود. تا سال ۲۰۰۲، ۹۵% فضاها اجاره داده شده بود. اما بسیاری از مستأجرانی که قراردادهای آن ها به پایان رسیده و باید تمدید می شد، خواستار نرخ پایین تری نسبت به آن چه تا آن زمان می پرداختند، شده اند. یکی از دلایل این خواست، مشکل حمل و نقل عمومی برای کارکنان آن است که از وجوه انتقاد پروژه محسوب می شود. در عین حال از کیفیت منظرسازی آن به خوبی یاد می شود. به نظر منتقدین شخصیت فردی ساختمان هایی که توسط معماران مختلف طراحی شده، به خوبی رعایت شده است.

یکی از تفاوت های بارز طراحی شهری بین لادفانس و کاناری وارف این است که در کاناری وارف ساختمان ها دارای آدرس خیابانی اند و از خیابان می توان به آن ها دسترسی پیدا کرد. در لادفانس دسترسی به ساختمان ها از طریق یک محوطه بسیار وسیع عابر پیاده ممکن می شود و بدین لحاظ این دسترسی دشوار می باشد.

در هر صورت هدف اولیه طرح که کم کردن فشار روی قسمت مرکزی شهر لندن (سیتی) بود، برآورده شده و طرح بدین لحاظ موفق ارزیابی می شود.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود