همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

توسعه شهرها به چه قیمت؟

از قول وزیر محترم راه و شهرسازی مطلبی تأسف آور تحت عنوان زیر نقل شده بود: در ۳۰ سال گذشته ۳۳ هزار هکتار از باغ های مشهد به آپارتمان تبدیل شده است.

به گزارش یادداشت روزنامه اطلاعات، در روزنامه وزین اطلاعات روز دوشنبه مورخ ۳۰ر۱۰ر۹۲ از قول وزیر محترم راه و شهرسازی مطلبی تأسف آور تحت عنوان زیر نقل شده بود: «در ۳۰ سال گذشته ۳۳ هزار هکتار از باغ های مشهد به آپارتمان تبدیل شده است» و در ادامه آمده است: «جمعیت مشهد در چند سال به چند برابر رسیده است».

جناب وزیر اشاره ای هم به نحوه ساختمان سازی در مشهد (البته همه شهرهای ایران مشابه مشهد است) داشتند و گفتند: «نحوه ساختمان سازی نازیبا و ناهمگون است و با فضای شهر هماهنگی ندارد و ساختمان های نامتناسبی که به ردیف کنار هم ساخته شده شکل نازیبایی به شهر داده است به طوری که هنگام راه رفتن در فضای شهر به هیچ وجه از ترکیب ساختمان ها لذت نمی برید».

نگارنده لازم است در ارتباط با سخنان وزیر محترم راه و شهرسازی به نکاتی اشاره داشته باشم و مشاهدات خودم را از برخی شهرها و جاده های استرالیا به اطلاع خوانندگان محترم برسانم.

ماه گذشته در استرالیا بودم و یک هفته ای است که برگشتم، شهرهایی که دیدم از جمله: بریزبین و گلدکوست Gold Coast در ایالت Queen’Sland و سیدنی در ایالت New South Walls که اصطلاحاً NSW می گویند پر از درخت های قطور و سر به فلک کشیده است و هیچ کس اجازه و جرأت قطع کردن آن ها را به هر دلیل و بهانه ای از جمله ساختمان سازی ندارد. اصولاً فرهنگ مردم در نگهداری و حفاظت از درختان در حدی است که هیچ کس قبول نمی کند برای منافع شخصی با ارّه به جان درختان که دهها خاصیت از جمله پاکیزگی هوا و سلامت مردم دارند بیفتد و قطع کند مگر این که منافع عمومی در بر داشته باشد و آن هم بعد از تأیید مقامات رسمی و دریافت نظر کارشناسان خبره مبنی بر این که قطع آن درخت برای استفاده عمومی ارجحیت دارد.

یکی از دوستان برای نگارنده نقل می کرد که شخصی در قطعه زمینی قصد ساختمان سازی داشت و برای اجرای آن باید درختی را قطع کند. بعد از آن که نقشه را برای تأیید به مقامات مربوطه تحویل داد تا پروانه ساختمانی دریافت کند، به او گفتند: «درخت قبل از تو در آنجا بود و حق نداری درخت را قطع کنی و باید نقشه ساختمان را به گونه ای تغییر دهی که به درخت صدمه ای وارد نشود.»

حال این موضوع را مقایسه بفرمایید با آنچه که وزیر راه و شهرسازی در مورد مشهد مطرح کردند و بدون شک سخنان ایشان در مورد همه شهرهای ایران مصداق دارد.

چقدر از باغات تهران و شهرها و روستاهای کشور در ۳۰ سال اخیر به بهانه ساختمان سازی، مجتمع سازی و ویلاسازی از بین رفت و توسط سودجویان تبدیل به برج و مجتمع و… شده است. در دهه شصت هنگام عبور از جاده کناره از بابلسر تا رامسر یک طرف دریا را می دیدید و یک طرف جنگل های مملو از درخت و اکنون در یک طرف ساختمان می بینید و دریا که تماشای آن چشم افسا بود محو شده و در طرف دیگر جنگل ها تبدیل به ویلاها شده است!؟

در تمامی شهرهای استرالیا پارک های بزرگ و پر از درخت و به تعداد زیادی وجود دارد تا مردم در این پارک ها استراحت کنند و همه گونه امکانات برای استفاده از فضای سرسبز و خرم آن مهیّا شده است.

شهر «بریزبین» تا سیدنی تقریباً ۱۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد و دو طرف جاده این دو شهر سرسبز و جنگلی است و کسی حق ندارد صدمه ای به درختان و جنگل ها بزند.

متأسفانه در دهه ۶۰ شمسی شرکت هایی مانند «سرو چمن» تشکیل شد و به جان درختان جنگل های استان مازندران در جاده هراز افتاد و درختان را از بین برد و نظایر این ها را به وفور می توان ذکر کرد.

در شهر دو میلیون نفری «بریزبین» بسیاری از خانه ها ویلایی و تعداد زیادی هم چوبی است و حریم خانه ها از یکدیگر حفظ شده و آن تعداد خانه هایی هم که به صورت مجتمع های چند واحدی ساخته شده به گونه ای است که مشرف بر دیگر خانه ها نیست، تا مزاحمتی ایجاد نکند. حال این شهر را با شهرهای کوچک و حتی روستاهای ما که اخیراً مجتمع سازی در آن رواج پیدا کرده است، مقایسه کنید که چگونه زندگی را سخت کرده است.

چند سال قبل از یک هلندی که به ایران سفر کرده بود سؤال کردم تهران را چگونه دیدی؟ در پاسخ گفت: جنگلی از آهن و آجر. ما درختان باغات و جنگل ها را قطع می کنیم و از بین می بریم و به جایش شهرهایمان را تبدیل به جنگلی از آهن و آجر کردیم و خوشحالی می کنیم و از توسعه شهری دم می زنیم.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

استخراج طلا از فاضلاب شهری؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است محققان راهی برای استخراج طلا و سایر فلزات ارزشمند از فاضلاب یافته‌اند. گروهی از دانشمندان طرحی برای استخراج طلا و فلزاتی نظیر نقره و پلاتین ...
نقاشی هایی که باید زیر باران دید

نقاشی هایی که باید زیر باران دید

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فیلم نقاشی هایی که باید زیر باران دید یک هنرمند اهل سیاتل طراحی های زیبایی از هنر خیابانی را در سطح شهر انجام می دهد ...
مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

مرتفع‌ترین آسمانخراش اروپا

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است تا چند سال آینده مردم سراسر جهان و به ویژه اروپا شاهد ساخته شدن مرتفع‌ترین بنای قاره سبز در نقطه‌ای غیرمتعارف خواهند بود: یک دهکده! ...
بزرگراه لندن - نیویورک:ایده بزرگ

بزرگراه لندن – نیویورک:ایده بزرگ

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۱۹, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است روسیه قصد دارد با ایجاد یک شبکه بزرگراهی، لندن را به مسکو و سپس به نیویورک متصل کند که البته بودجه فراوانی می خواهد و ...
فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

فقدان قوانین اجرایی مانع از تحقق معماری اسلامی ایرانی

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۱۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است دکتر پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی گفت: فقدان و نارسایی قوانین، ضوابط، مقررات و ساز و کارهای اجرایی مانع از ...
اجرای کمپین "آسمان آبی و زمین پاک"

اجرای کمپین “آسمان آبی و زمین پاک”

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۹, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از ویژگی‌های شهرهای مدرن حضور مستمر شهروندان و بهره گیری از ایده‌های آنان در راستای ساخت شهری بهتر ...