همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: Info@Shahrsazionline.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Googel+ : shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

احجام شهری

احجام را در یک تقسیم بندی کلی در شهرهای ایران می توان به دو قسمت کلی : احجام میانی و احجام کناری تقسیم نمود . احجام میانی احجام و مجسمه هائی هستند که در میادین و یا ابتدای بلوارها ، آیلندها و . . . قرار می گیرند . این احجام دارای تعریف فرمی و مفهومی از چهار طرف هستند و عموما مخاطب ، زمان چندانی برای دقت در جزئیات آنها ندارد .
احجام کناری آن دسته از فرمها ، مجسمه ها و . . . هستند که در کنار و گوشه فضاهای شهری نظیر پارکها و فضاهای سبز و یا پیاده رو ها قرار گرفته و عموما مخاطب ، زمان کافی را برای دقت در جزئیات آنها دارد . این احجام که عموما در کشور ما مجسمه هستند می توانند بنا بر محل قرار گیری دارای تعاریف فرمی و مفهومی از یک یا دو جهت باشند .
احجام شهری در میادین همانگونه که گفته شد در دسته اول جای می گیرند . متاسفانه بدلیل عدم سواد بصری مناسب در میان مدیران شهری بخصوص در سالهای اولیه انقلاب ، میادین بسیاری از شهرهای ما شاهد حضور تعداد زیادی از احجام بسیار بدمنظر و کم مفهوم شدند که حاصل کار نقاشان و هنرمندان دوبعدی و نه سه بعدی بود . آثار بسیار سخیف تجسمی که حاصل گردش ، پیچش و یا بعد دادن به کلمات ، نوشته ها و نقاشیهای عزیزانی بود که تصوری از دنیای سه بعدی نداشتند .
حضور مجسمه سازان قدیمی و راه اندازی دوباره رشته مجسمه سازی در دانشکده هنرهای زیبا تغییرات اساسی در سیمای بصری برخی از شهرهای کشور نظیر اصفهان ، سنندج ، تهران و . . . ایجاد نمود که تلاشی بسیار ارزنده و موثر بود . همچنین تعامل نزدیک تر مجسمه سازان و مدیران شهری در دومین بینال مجسمه سازی کشور .
بدون شک اصفهان یکی از پیشتازان این حرکت در سالهای پس از انقلاب است . بسیاری از احجام و مجسمه های نصب شده در فضاهای شهری اصفهان ضمن بهره گیری از هنر بزرگترین مجسمه سازان معاصر بهترین جانمائی ها را دارند .
یکی از بزرگترین مشکلات در ساخت و نصب احجام شهری ، تجسم سه بعدی از مفاهیم بسیار مقدس و نمادینی است . شاید بتوان بسادگی یک جانباز یا شهید را تجسم سه بعدی یا سه بعدی بخشید اما چگونه می توان شهادت یا جانبازی را به صورت سه بعدی به تصویر کشید ؟ در عرصه دو بعدی نظیر نقاشی یا گرافیک این کار بسیار ساده تر است اما عینیت سه بعدی بخشیدن به یک مفهوم ذهنی بسیار دشوار خواهد بود . آثار ماندگار در هنر مجسمه و حجم سازی محصول به کارگیری هنرمندان بسیار خبره و کارآمد است .
از سوی دیگر مجسمه ها در انواع تندیس یا سردیس در ماندگاری خاطرات هر فرهنگ و هنر و ایجاد هویت ملی در باور شهروندان بسیار تاثیر گذار است . بسیاری از شخصیت های این مرز و بوم نظیر فردوسی ، خیام ، بوعلی سینا ، باباطاهر و …. در سالهای گذشته بر اساس چیره دستی و هنر هنرمندانی بزرگ تبدیل به شخصیتی باور پذیر و ماندگار برای این ملت گردیده اند . در بسیاری از شهرهای ما مفاخر و بزرگانی وجود دارند که با ساخت اثار سه بعدی تندیس و یا سردیس از آنها یاد و خاطره آنان را در میان مردم شهر ماندگار کرده و بخشی از خاطرات شهر را شکل می بخشد . خاطرات اصلی ترین عامل ارتباط بین شهر و شهروندان است .
شاید اصلی ترین توصیه برای ساخت و نصب آثار حجمی خوب ارجاع اثر به هنرمندان متخصص در این زمینه است . یک مجسمه ساز با تجربه با کمک گرفتن از متخصصین شهرساز خود بهترین مرجع برای ساخت آثار با ارزش هستند .

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۵

  کتاب معرفی مهمترین ماهواره های سنجش از دور در منابع زمینی

  فایل
  دانلود
 • کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  کتاب نمونه ای از طراحی شهری
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۲۰, ۱۳۹۴

  کتاب نمونه ای از طراحی شهری

  فایل
  دانلود
 • کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۴, ۱۳۹۴

  کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین    لینک دانلود مستقیم کتاب طراحی خیابان و محله سبز برای جامعه و محیط زیست - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  کتاب خوشه ها و جهانی شدن
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۳, ۱۳۹۴

  کتاب خوشه ها و جهانی شدن - توسعه شهری و اقتصاد منطقه ای - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب خوشه ها و جهانی شدن - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب فضاهای امید
  کتاب فضاهای امید
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۲, ۱۳۹۴

  کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب فضاهای امید - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب دلیل طراحی شهر
  کتاب دلیل طراحی شهر
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۱, ۱۳۹۴

  کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب دلیل طراحی شهر - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود
 • کتاب هویت مکانی،مشارکت و برنامه ریزی
  کتاب هویت مکانی،مشارکت و برنامه ریزی
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | بهمن ۲۰, ۱۳۹۴

  کتاب هویت مکانی،مشارکت و برنامه ریزی - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم کتاب هویت مکانی،مشارکت و برنامه ریزی - پخش اختصاصی از شهرسازی آنلاین

  فایل
  دانلود