شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

ایراد اساسی شناسنامه فنی ساختمان

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان با بیان اینکه شناسنامه فنی ملکی ساختمان اعتبار لازم را برای سلامت یک ساختمان ندارد، گفت: در این شناسنامه حضور مهندس ناظر در پروژه ها ۵ بار اعلام شده است که نمی تواند تایید واقعی بر کیفیت یک ساختمان باشد.

مهدی موذن در خصوص مشکلات شناسنامه فنی ملکی ساختمان، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی به نیابت از دولت با شهرداری تهران سازش کرده است که دوباره شناسنامه فنی ملکی را احیاء کنند در صورتیکه شرایط در شناسنامه فنی – ملکی تغییری نکرده است.

وی افزود: در شناسنامه جدید هم همان ساختار نیروی انسانی با همان تعداد محدود دفعات دیده شده است که نمی تواند تایید واقعی بر کیفیت یک ساختمان باشد زیرا براین اساس مهندس ناظر در طول اجرای پروژه ۵ بار باید از پروژه بازدید کند که در گذشته هم همینطور بوده است.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان با اشاره به اینکه در شناسنامه فنی هم کاردان های فنی ساختمان حضور ندارند تا خلاء حضور مهندسان ناظر برطرف شود، گفت: سازمان نظام مهندسی و شهرداری به تنهایی تعیین کننده ضوابط ساختمان شده اند و در این توافق ها منافع مردم در نظرگرفته نمی شود.

موذن تصریح کرد: اصل صدور شناسنامه فنی بسیار اقدام خوبی است زیرا هویت یک ساختمان در آن مشخص می شود اما شناسنامه ای که به درستی صادر شده باشد در صورتیکه در شناسنامه فنی – ملکی آمده که مهندسان ناظر و کاردان های فنی باید شناسنامه را امضاء کنند اما فقط امضاء مهندسان ناظر در شناسنامه وجود دارد زیرا سازمان نظام مهندسی اجازه کار به کاردان ها نمی دهد.

وی با تاکید بر اینکه یک مهندس فقط ۵ بار از یک ساختمان بازدید می کند، گفت: در قانون دیده شده که کاردان های فنی به عنوان ناظر مقیم و مدیرکارگاه در پروژه های ساختمان سازی حضور داشته باشد و عدم حضور ناظر مقیم موجب می شود که اشکالات ساختمان از نظر دور بماند.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان با اشاره به اینکه شناسنامه فنی ملکی نمی تواند مدرک قوی و محکمی برای سلامت ساختمان باشد با اشاره به تاکید شورای شهر بر امضاء فروشی مهندسان ناظر، اظهار داشت: امضاء فروشی موضوعی است که امیدواریم در سال آینده اتفاق نیافتد اما واقعیت اینست که در شناسنامه باید تمامی اطلاعات ساختمان و متخصصان فنی آورده شود، مصالح باید استاندارد باشد و در تمام طول پروسه ساختمان سازی مقررات ملی ساختمان به اجرا برسد اما با ۵ بار حضور مقطعی مهندس ناظر نمی توان بر تمام اینها نظارت کرد.

موذن با بیان اینکه شناسنامه فنی ملکی یک موضوع فرمالیته است، گفت: شهردای تهران دو سال پیش بخشنامه کرد که در تمام ساختمان ها باید کاردان فنی به عنوان ناظر مقیم حضور داشته باشد زیرا می دانستند که با ۵ بار نمی توان به تمام رخدادهای فنی کارگاه آگاهی داشت.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان با اشاره به اینکه در کشور دونوع ساختمان سازی داریم، اظهار داشت: برای ساخت ساختمان های دولتی که از بودجه دولت استفاده می کنند، حتما باید یک مهندس ناظر مقیم کارگاه در پروژه حضور داشته باشد اما برای ساختمان های بخش خصوصی که مردم از آن استفاده می کنند، مهندس ناظر ۵ بار حضور دارد، چه تفاوتی میان مردم عادی و ساختمان های دولتی وجود دارد که ساختمان های مسکونی نباید ایمنی لازم را داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس قانون نیروهای مهندس ساختمان در دو سازمان باید پراکنده باشند، گفت: حضور کاردان های فنی در کنار مهندسان ناظر ضرورت دارد زیرا در صنعت ساختمان با خلاء نیروی انسانی ماهر روبرو هستیم.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

معماری امروز ، طُغیانی علیه ساخت و سازِ اصیل بومی

معماری امروز ، طُغیانی علیه ساخت و سازِ اصیل بومی

این مطلب را نسترن کیوانپور در تاریخ اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است یادَم است اولین رشته‌ای که زمانِ امتحانِ ورودی دانشگاه در نظر داشتم، معماری بود. دلیلَش هم وجودِ آن همه رنگ، طراحی، نقاشی و به عبارتی ...
ششمين همايش مقررات ملي ساختمان

ششمین همایش مقررات ملی ساختمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۴, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ششمین همایش مقررات ملی ساختمان در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۳ تا ۷ اسفند ۱۳۹۳ توسط دبیرخانه دائمی مباحث مقررات ملی ساختمان در شهر شیراز برگزار ...
one script

برگزاری نمایشگاه ساختمان مشهد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۹, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بزرگترین مرکز نمایشگاهی شرق کشور در مشهد گشایش یافت. این نمایشگاه ها میزبان ۴ نمایشگاه بین المللی از جنس ساختمان شامل هفدهمین نمایشگاه بین المللی ...
one script

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان(۹)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فصل نهم‌: رییس سازمان ماده ۱۱۵ ـ «شورای مرکزی‌» در اولین جلسه خود که به دعوت وزیر مسکن و شهرسازی و به‌ریاست وی در وزارت ...
one script

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان(۸)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فصل هشتم‌: شورای مرکزی ماده ۱۰۸ ـ «شورای مرکزی‌» متشکل از (۲۵) عضو اصلی و (۷) عضو علی‌البدل با ترکیب‌«رشته‌های اصلی‌» طبق جدول زیر می‌باشد، ...
one script

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان(۷)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فصل هفتم‌: هیأت عمومی‌ ماده ۱۰۲ ـ در اجرای ماده (۱۹) «قانون‌» به منظور ایجاد هماهنگی در امور «نظام مهندسی‌استان‌»ها، «هیات عمومی‌» متشکل از اعضای ...