شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • instagram : shahrsazionline.ir
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

محدودیت برج سازی در بافت فرسوده

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: به علت عریض نبودن معابر در بافتهای فرسوده پایتخت امکان بلند مرتبه سازی محدود است.

علیرضا جعفری با بیان اینکه برای بلند مرتبه سازی در بافتهای فرسوده نیازمند معابر وبزرگراه های عریض هستیم گفت: اکثر بافت های فرسوده ما دارای بافت های عریض نیستند از نظر قواعد شهری این درست نیست که در معابر باریک بلند مرتبه سازی صورت گیرد زیرا مشکلات عدیده ای را ایجاد می کند؛ به همین دلیل در حوزه تجمیع پلاک و بلندمرتبه سازی در حوزه بافت های فرسوده محدودیت های خاص را داریم اما امیدوارم این اتفاق در معابری که ظرفیت بلند مرتبه سازی دارند بیفتد.

او پیرامون چگونگی تجمیع و ساخت ساز در بافت فرسوده گفت: یکی از بحث هایی که در حال بررسی هستیم تجمیع پلاک ها است. در این زمینه با پلاک های ریز دانه مواجه هستیم که باید به یک استاندارد حداقلی برسیم که شاخص ریز دانگیش از حوزه تعاریف بافت های فرسوده حذف بشود.

مدیر عامل سازمان نوسازی با تاکید بر این که به دنبال مجتمع سازی و کلان سازی در بافت های فرسوده نیستیم، تصریح کرد:باید فرهنگ آپارتمان نشینی را در حوزه نوسازی بافت های فرسوده ارتقاء دهیم. برای رسیدن به این نقطه، نیازمند یک سری اقدامات اجتماعی اولیه هستیم. اگر این اقدامات انجام شود در کنار آن می توانیم به سمت مجتمع سازی برویم.

تاکید بر معماری ایرانی اسلامی در نوسازی بافت فرسوده

وی با اشاره به نمای ساختمانی و منظر شهری در نوسازی بافت فرسوده گفت: امروز مبنا و ملاک عمل ما طرح تفصیلی است بدین معنی که تمامی ضوابط و مقرراتی که مورد استفاده قرار می گیرد مبتنی بر این طرح است.

مدیرعامل سازمان نوسازی افزود: در نوسازی بافت های فرسوده باید به چند خصیصه شامل حفظ هویت تاریخی بافت ها، تطابق با معماری ایرانی اسلامی از نظر کالبد و حفظ اصالت از نظر بافت اجتماعی و فرهنگی توجه کرد.

جعفری تصریح کرد: برای رسیدن به این اهداف در نوسازی بافت های فرسوده، کمیته ای را در سازمان فعال کرده ایم که با دو نگاه معماری ایرانی اسلامی و سبک زندگی ایرانی اسلامی و در کنار آن با هدف تقویت پیوندهای اجتماعی و فرهنگی در بافت ها فعالیت های خود را انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: اسناد بالا دست این اسناد و ضوابط، طرح تفصیلی است . دفاتر نوسازی نیز از بعد فرهنگ سازی و فعال کردن مردم در جریان نوسازی مشغولند. بدین منظور به شناسایی پتانسیل ها و ظرفیت ها و نقاط بالقوه در محله ها می پردازند.

جعفری در ادامه گفت:دفاتر نوسازی به تبدیل نگاه بالقوه به نگاه بالفعل در کارکرد ساخت و ساز می پردازند. این دیدگاه چه در کیفیت و چه هویت ساخت و ساز و نیز ترویج سبک اسلامی و ایرانی ساخت و سازها وجود دارد.

تهیه سند محلات در بافت فرسوده

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران در ادامه با اشاره به تهیه سند محلات در بافت فرسوده پایتخت گفت:در با اجرای سند توسعه محله علاوه بر پایدار سازی بناهای مسکونی به تامین کاربری های مورد نیاز بافت های فرسوده می پردازیم.

وی پیرامون جزئیات سند توسعه محلات گفت: یکی از مباحثی که در حالی پیگیری هستیم تهیه سند توسعه محلات است. در این سند علاوه بر رویکرد پایدار سازی بناهای مسکونی به تامین سرانه ها و کاربری ها و آمایش سرزمینی از جنس تقسیم کاربری های فضایی می پردازیم تا بتوانیم کاربری های مورد نظر در حوزه بحث استاندارد محلات تامین شود.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که این نگاه در حوزه نگاه محرک توسعه در حال رقم خوردن است، افزود: در کارکرد محرک توسعه ۳ هدف داریم. نفوذ پذیری در بافت های نفوذ ناپذیر یعنی بن بست های محلات را بن باز کنیم، تعریض معبر داشته باشیم و با بازگشایی معابر بتوانیم این گونه معابر را نفوذ پذیر کنیم.

جعفری پیرامون هدف دوم محرک توسعه تصریح کرد: در گام دوم بحث تامین کاربریها و سرانه های ۷ گانه خدمات عمومی را دنبال می کنیم. بدین منظور با جانمایی و تهیه ظرفیت هایی که به عنوان نقشه های کاربری فضایی است بر اساس سند بالا دست طرح تفصیلی این سرانه ها در حوزه بافت های فرسوده اقدام می کنیم.

وی افزود: امروز در بسیاری از حوزه های شهرداری با توجه به اقدامات مناطق در سال های گذشته تامین سرانه های عمومی بالنسبت جبران شده اما هنوز به شاخص استاندارد نرسیده است؛ یعنی در حوزه فضای سبز، آموزشی، خدماتی و … باید به حدی برسیم که بتوانیم بر اساس سند محرک توسعه کاربری های مختلف را در بافت های فرسوده ایجاد کنیم. از این منظر است که نقشه محرک توسعه محلات را به عنوان یک فعالیت پژوهشی در دستور کار قرار دادیم. امروز ظرفیت سازی شده است و در حال تامین اعتبارمورد نیاز برای نفوذ پذیری به نفوذ ناپذیر ها و ترویج طرح های محرک توسعه هستیم.

مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران گام سوم در سند محرک توسعه را به سازی محله دانست و خاطرنشان کرد: در کارکرد به سازی محله زیر ساخت های شهری از جمله انهار، پیاده رو سازی و ظرفیت شبکه معابر است به سازی می شود. امید که با تدوین این اسناد انگیزه نوسازی بافت های فرسوده در محله هایی که به این امر نیاز دارند بیشتر شود.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

بررسی تطبیقی مداخله در پهنه های فرسوده و ارائه راهبردهای مبتنی بر مشارکت مردم

بررسی تطبیقی مداخله در پهنه های فرسوده و ارائه راهبردهای مبتنی بر مشارکت مردم

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۸, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی تطبیقی مداخله در پهنه های فرسوده و ارائه راهبردهای مبتنی بر مشارکت مردم – پخش از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم بررسی تطبیقی مداخله ...
بررسی نظام مداخله بهینه برای بهسازی و نوسازی پهنه های فرسوده شهر تهران

بررسی نظام مداخله بهینه برای بهسازی و نوسازی پهنه های فرسوده شهر تهران

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۶, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی نظام مداخله بهینه برای بهسازی و نوسازی پهنه های فرسوده شهر تهران – پخش از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم بررسی نظام مداخله بهینه ...
مشاركت مردمي در مقاوم سازي و استحكام بخشي بافتهاي تاريخي

مشارکت مردمی در مقاوم سازی و استحکام بخشی بافتهای تاریخی

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ آذر ۱۸, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است مشارکت مردمی در مقاوم سازی و استحکام بخشی بافتهای تاریخی حسن احمدی * منیرالسادات شهابی **    چکیده یکی از معضلاتی که بافتهای تاریخی شهرها ...
تعامل با مردم؛ کلید حل مشکلاتِ بافت فرسوده کرج

تعامل با مردم؛ کلید حل مشکلاتِ بافت فرسوده کرج

این مطلب را نسترن کیوانپور در تاریخ تیر ۳۰, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است عضو شورای شهر کرج: در جذبِ سرمایه‌گذار، ضعیف عمل کرده‌ایم پرداختن به مقوله‌‌ی بافتِ فرسوده مدتی است در صدرِ مسائلِ موردِ توجهِ مسئولان استان قرار ...
بررسی نوسازي و بهسازي بافت فرسوده محله شهيد خوب بخت (تهران)

بررسی نوسازی و بهسازی بافت فرسوده محله شهید خوب بخت (تهران)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ اسفند ۶, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی نوسازی و بهسازی بافت فرسوده محله شهید خوب بخت (تهران) چکیده شهر تهران، به عنوان یک کلانشهر و هم به عنوان مرکز کشور، از ...
بررسي و طبقه بندي انواع بافت هاي فرسوده شهري كلانشهر تهران و راهكارهاي مداخله در آن

بررسی و طبقه بندی انواع بافت های فرسوده شهری کلانشهر تهران و راهکارهای مداخله در آن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بررسی و طبقه بندی انواع بافت های فرسوده شهری کلانشهر تهران و راهکارهای مداخله در آن چکیده بافت های فرسوده شهری، محدوده آسیبپذیر شهر از ...