شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

رویکرد اکولوژیکی در طراحی منظرشهری

رویکرد پایدار به منظر و محیط بصری شهر محصول الگوی “طراحی شهری پایدار”، یعنی محصول دوران بلوغ طراحی شهری است. در همین دوران به دنبال طرح مسائل جدی زیست محیطی، مبحث “توسعه پایدار” به طور رسمی در دستور کار سازمان ملل قرار گرفت و پارادایم توسعه پایدار، همه گفتمان ها از جمله گفتمان معماری و طراحی شهری را تحت تاثیر قرار داد.
پیتر کلتورپ از نظریه پردازان کاربرد مفاهیم اکولوژیکی در طراحی شهری چنین تعریف می کند:((طراحی شهری چیزی فراتر از پرداختن به زیبایی شناسی محیطی و یا استقرار هنرمندانه آن است. طراحی شهری با خلق و نگاهداری مکان های شهری ای سر و کار دارد که در آن پاسخ های مناسب به مسائل اکولوژیک، رفاه اقتصادی و زندگی جمعی با یکدیگر تلفیق شده باشند.))
جوهره زیبایی شناسی اکولوژیک و یا سبز که بنیان نظری “منظر شهری پایدار” است ، همانا “زمینه گرایی اکولوژیک” و احترام به “ظرفیت محیطی” بستر مورد مداخله و چرخه کامل حیات ساختمان و مجموعه های ساختمانی است. در این راستا اکو پارک مکانی جمعی است که در آن فعالیت های تفرجی همگام با شناسایی و چگونگی برخورد با مسایل زیست محیطی از جنبه های گوناگون آموزش همگانی صورت می گیرد.فرضیه اصلی طراحی اکو پارک فراهم آوردن پشتوانه های اقتصادی، علمی و زیست محیطی مناسب برای آموزش عمومی و ایجاد فرهنگ صحیح زندگی همساز با محیط زیست می باشد.
پارک اکولوژیکی سائو پائولو
این پارک به عنوان فضایی جمعی با رویکرد اکولوژیکی در سایتی که زمانی محل استقرار کوره های زباله سوزی بود، طراحی شده است.با توجه به نامرغوب بودن خاک محدوده، پس از پاک سازی و به منظور انجام حد اقل خاک برداری، یک عرشه از چوب بازیافتی به ارتفاع ۳ فیت از سطح زمین ساخته شد که به عنوان بستر طرح در بر گیرنده سایر فضاهای پارک است. نوع طراحی پارک و نمای سکوی چوبی تعبیه شده در کل سایت با فاصله ای که از خاک دارد، نشاندهنده گذشته سایت بازیافت شده است.

به جای استفاده ازمصالح متنوع برای سایر فضاهای این پلازای شهری، تیم طراحی تصمیم به خلق پیوستگی فرمال بصری با استفاده از چوب مشابه برای تعریف فضاهای کوچک تر گرفت. نتیجه یک جریان سه بعدی پیوسته و سیال است که از کف شروع شده و با حرکات خود در فضا، فضاهای نیمه باز و بسته را می سازد.
برنامه ریزی موجود در سایت، بازدیدکنندگان را به تفکر در مورد اکولوژی گذشته و حال پارک تشویق می کند و مزایای اکولوژیکی را همچون قابی در دید آنها قرار می دهد، از جمله:
• استفاده از چوب بازیافتی به عنوان مصالح اصلی
• پانل های خورشیدی به منظور تامین انرژی پارک
• سیستم غیر فعال تصفیه آب برای تولید آب سالم
• تبدیل بنایی که زمانی به عنوان محل کوره زباله سوزی بود، پس از تعمیر و بازسازی ، به موزه پایداری
تسهیلات تفریحی و جمعی، امکانات رفاهی مناسبی را برای افرادی که در بافت متراکم همجوار پارک زندگی می کنند بوجود می آورد. آمفی تاتر نیمه باز علاوه بر اینکه مکانی برای اجرای موسیقی است، مرکز تجمی همگانی برای کارگاههای آموزشی اکو محور فراهم می آورد. با ترکیب چنین فضاهای تفریحی و استراحتی با طراحی فکر شده و برنامه ریزی آموزشی، گروه معماری این پلازای شهری این سایت را به صورت فعالی قادر به بهبود سلامت اجتماعی و زیست محیطی واحد های همسایگی اطراف پارک نموده اند.

منابع:
گلکار،کورش،محیط بصری شهر، سیر رویکرد تزئینی تا رویکرد پایدار، علوم محیطی ،شماره چهار،تابستان ۸۷

الهام علوی‌زاده
منبع: آرونا

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود