شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

استانبول، شهر ساختمان های باستانی

ساختمان سازی، شهرسازی و توسعه زندگی در شهرهای بزرگ و رشد شهرها، نشانه های اصلی و بارز هزاره جدید است، به طوری که یکی از عواملی است که به وسیله آن تفاوت بین شهرها و کشورهای جدید مشخص می شود.

استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه، کشوری که در دوقاره آسیا و اروپا قرار گرفته نمونه ای است از تفاوت های شهرسازی میان آسیایی ها و اروپایی ها، ساختمان های این کشور که علاوه بر واقع شدن در دو قاره در دو شرایط جوی مختلف قرار گرفته از نظر نحوه ساخت و معماری تا حدودی با ساختمان سازی در شمال کشور ما شباهت دارد.

خانه های یک طبقه و گاه ۲ تا ۳طبقه با سقف های شیروانی، دیوارهایی که از تیرچه بلوک های بتنی ساخته شده مهم ترین شاخصه خانه سازی در شهرهای کوچک و روستاگونه ترکیه است. کشوری که به دلیل واقع شدن در کنار تنگه بسفر بخشی از اروپا محسوب می شود.

در گذر از شهرهای کوچک و بزرگ و روستاهای کشور ترکیه از مرز بازرگان تا شهر استانبول، مهم ترین نکته ای که به ذهن متبادر می شود تبلیغی است که همیشه از ترکیه در رسانه ها گفته می شود، چرا که آنچه شنیده می شود با آنچه که از نزدیک دیده می شود کاملا متفاوت است.

امکانات بسیار محدود شهرسازی بدون تطابق با اصول اساسی معماری و مهندسی و از همه مهم ترجاده هایی که بیشتر به راه ابریشم یک قرن پیش شبیه است تا مسیر ترانزیت، مهم ترین مشخصه های شهرهای کوچک و بزرگ ترکیه، تا ورودی شهر استانبول و است.چندین ساعت پیش از ورود به استانبول نحوه شهرسازی و معماری ساختمان ها کاملا با آنچه که بیش از آن مشاهده کردیم متفاوت می شود، به طوری که رنگ و بوی پیشرفت و از سویی دیگر همسویی با اروپا از این قسمت شروع می شود.

ساختمان های بزرگ به همراه دیوارهای شیشه ای که گاه با نمایی از مدهای روز تزئین شده اند، چشم انداز بسیار زیبایی از تنگه بسفر و دریای مرمر و کشتی های کوچک و بزرگ و قایق های ماهیگیری و مردمانی که درصدد دستیابی به صید در کنار این دریا و بالای پل بغاز به انتظار نشسته اند، نماهایی است از تفاوت های دو قاره در کشور ترکیه.

استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور است این شهر در کنار تنگه بسفر قرار گرفته و از سوی دیگر تنها شهر بزرگ جهان در دو قاره آسیا و اروپا است.

بندر طبیعی شاخ زرین یا خلیج در این شهر واقع شده است. این شهر در گذشته بیزانتیوم و بعد قسطنطنیه نامیده می شد و با فتح شهر توسط عثمانی ها استانبول نامگذاری شد.

مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی، مسجد فاتح، مسجد سلمانیه و مسجد بایزید و توپکاپی از جمله بناهای باستانی این شهر تاریخی محسوب می شوند.

از نظر معماری و ساختمان سازی یکی از مهم ترین تفاوت های استانبول با شهرهای ایران از جمله تهران، ساختمان های آن است، به طوری که بنای اغلب ساختمان ها در این شهر تاریخی نیز به مانند پاریس یادآور قرون گذشته هستند و سبک ساخت و نمای ساختمان به سبک ساختمان سازی رومی است.

همچنین یکی از شاخصه های متفاوت کننده ساختمان های استانبول با ساختمان های تهران و شهرهای بزرگ کشور رونمای ساختمان ها است به طوری که اغلب نمای ساختمان های نوساز با رنگ های مختلف تزیین شده اند و با یک نگاه کوچک می توانیم شهرهای ترکیه را به یک مداد رنگی تشبیه کنیم که بیشتر رنگ های شاد و گرم در آن به کار گرفته شده است.

اگر به طور خلاصه بخواهیم مقایسه کوتاهی بین ایران به عنوان کشور در حال توسعه با ترکیه به عنوان کشور اروپایی و توسعه یافته داشته باشیم متوجه می شویم که ظاهر آراسته دو شهر بزرگ و جزایر ترکیه و تنها صنعت بارز این کشور یعنی پوشاک عامل برتری و پیشرفت این کشور آسیایی اروپایی است. در حالی که در نقطه مقابل، ایران از هر نظر پیشرفته تر و غنی تر از ترکیه محسوب می شود و تنها مشکل بزرگ ضعف مدیریت بر منابع است.

الهام علاقه‌بندان

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود