شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

حمل و نقل ریلی کوالالامپور، نماد توسعه‌ مدیریت شهری

توسعه و بهبود زیرساخت‌های شبکه حمل و نقل ریلی در شهر کوالالامپور یکی از برنامه‌هایی است که شهرداری این شهر به همراه دولت مالزی قبل از شروع سال ۲۰۱۱ میلادی پایه آن را گذاشتند.

در حال حاضر پروژه توسعه توسعه حمل و نقل ریلی کوالالامپور با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در حال پیش‌روی است.

کارشناسان قول داده‌اند که با آغاز به کار این پروژه و ورود آن به سیستم حمل و نقل عمومی پایتخت مالزی، حجم قابل توجهی از تراکم فعلی ترافیک خیابان‌های این شهر کاسته شود.

کار ساخت پروژه توسعه و بهبود زیرساخت‌های شبکه حمل و نقل ریلی شهر کوالالامپور رسماً از ژوئن سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز می‌شود.

بر اساس برآوردهای انجام شده این طرح که بخشی از طرح دولت مالزی برای ایجاد تغییرات اقتصادی است، خطوط پراکنده رفت و آمد مسافران را در شهر کوالالامپور به یکدیگر متصل خواهد کرد و در نهایت، خط ریلی جدیدی نواحی حومه شمال غربی کوالالامپور را به مناطق جنوب شرقی این شهر متصل خواهد کرد.

این خط جدید از داخل مناطق پر جمعیتی که سیستم حمل و نقل ریلی در آنجا حضور ندارد، عبور خواهد کرد.

در شرایط فعلی بسیاری از افراد شاغل و نیروهای کار در شهر کوالالامپور در مناطقی حضور دارند که فاقد سیستم حمل و نقل ریلی است و همین امر باعث افزایش استفاده از خودرو در سطح خیابان‌های شهر و ایجاد ترافیک سنگین ‌شده و کوالالامپور را به یکی از شهرهای شلوغ و پر ترافیک آسیا تبدیل کرده است.

برآوردهای اولیه نشان می‌دهد تکمیل این طرح بیش از شش سال به طول خواهد انجامید؛ اما در پایان سال ششم د روزانه بالغ بر ۴۰۰ هزار مسافر را در نقاط مختلف شهر جابه‌جا خواهد کرد. ضمن این که برای بیش از یکصد و ۳۰ هزار نفر فرصت شغلی فراهم خواهد کند.

حقیقت این است که توسعه و بهبود زیرساخت‌های شبکه حمل و نقل ریلی در شهر کوالالامپور، یکی از بخش‌های طرح ایجاد تغییرات اقتصادی در یک دهه آینده مالزی به شمار می‌آید که در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ میلادی، به دولت این کشور داده شده است.

یکی از چشم‌اندازهای طرح ایجاد تغییرات اقتصادی در یک دهه آینده، ایجاد و زمینه‌سازی بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار شغل جدید برای حرکت کشور به سوی توسعه یافتگی کامل است.

نکته جالب توجه در طرح ایجاد تغییرات اقتصادی در یک دهه آینده و توسعه یافتگی کامل مالزی است است که شهرداری‌ها به عنوان نهادی اثرگذار در رشد فرهنگ و باورهای مردم، موظف شده‌اند برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را برای رسیدن به استاندارهای شهرهای توسعه یافته تدوین و به مرحله اجرا درآورند.

همچنین موظف شده‌اند تا دولت را برای تحقق برنامه‌هایش در رساندن مالزی به ساختار کامل یک کشور توسعه یافته، بدون کوچک‌ترین اعتراض یا کارشکنی یاری رسانند. در این میان تاکید بر مشارکت مردم و شهرداری‌ها و شهرداری و دولت به عنوان یک اصل به شدت قابل تامل ارزیابی شده است.

به نظر می‌رسد در بخشی از اجرای طرح توسعه و بهبود زیرساخت‌های شبکه حمل و نقل ریلی شهر کوالالامپور نیز، بر نقش مردم در اجرای پروژه‌های بزرگ شهری و کشوری تاکید شده است؛ اما هنوز جزییات این مشارکت و اثرگذاری به عنوان منبعی که بعداً تبدیل به الگوی مدیریت شهری شود، منتشر نشده است.

منبع : تین نیوز

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود