همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

صنعت جدیدی به نام شهرسازی

شهرها دوباره مد روز شده اند – به لحاظ روشنفکری البته منظورم است. (در جهان واقعی که شهرها هیچ وقت خارج از مد نبوده اند. هزارها سال است که جمعیت جهان با سرعت کم یا بیش به سمت شان سرازیر است.)

اولین بحث را جین جاکوبز مطرح کرد که می گفت هرچند ملت ها به لحاظ سیاسی یکپارچه هستند، اما بهترین راه فکر کردن به اقتصاد این است که اقتصاد شهرها را مبنای تحلیلمان قرار دهیم. گلاسکو، لیورپول، منچستر و لندن به کلی اقتصادهای متمایزی هستند – جاکوبز حتی اعتقاد داشت که این ها باید از پول های مختلفی استفاده کنند.

اخیرتر از این، نویسنده نیویورکر دیوید اون نوشته است که زندگی در شهر با آپارتمان های درهم رفته و حمل و نقل عمومی – بسیار بیشتر از روستاها و مناطق خارج شهر حافظ محیط زیست است. این نکته باید بدیهی به نظر می رسید، اما چنین نبود.

حالا ادوارد گلیسر اقتصاددان دانشگاه هاروارد نیز با کتاب جدیدی به نام «پیروزی شهر» سروصدا راه انداخته و روزنامه نگاری به نام گرگ لیندسی هم با استاد اقتصاد جان کاساردا کتابی درباره گونه ای جدید از شهرها نوشته است که فقط اتصال یگانه ای با فرودگاه هایشان دارند. نسیم نیکولاس تالب پیش بینی کرده بود که تا سال ۲۰۳۶ دولت شهرها جای دولت های ملی را می گیرند.

اما درباره مسائل مربوط به این سوال هیچ کس بیشتر از دیوید رومر تندرو نیست. بخش اول دوران حرفه ای رومر مربوط به یکه تازی او در عرصه تئوری پردازی رشد اقتصادی بود، آن زمان وی کارآفرینی موفق بود. حالا مرتبا بر طبل «شهرهای منشورنامه ای» می زند که به عقیده او بهترین راه حل حذف فقر هستند.

مثل همه شهرهای دیگر شهرهای منشوری نیز روی زمین ساخته می شوند، آدم هایی در آنها زندگی می کنند و طبق قوانین خاصی نیز اداره می گردند. آنچه درباره آنها خاص و منحصر به فرد است این است که زمین، مردم و مقررات هر کدام از یک جا می آیند. در یکی از تصویرسازی های جنجال برانگیزی که برای این ایده شده بود کانادا حق اجاره بلندمدت خلیج گوانتانامو را از آمریکایی ها می خرد و نوعی هنگ کنگ جدید در آنجا به راه می اندازد که ساکنانش کارگران حوزه کارائیب هستند.

رومر حالا به نظر از بخش گوآنتاناموی قضیه کوتاه آمده است، اما همچنان بر نقش کشورهای کفیل تاکید می کند. برای مثال فرانسه و نروژ به اداره دولت شهری در موریتانی کمک می کنند. وقتی سال گذشته رومر را در لندن دیدم او درباره قابل اطمینان بودن نهادهای شهری مشکوک بود.

ساختن شهر هزینه بر است و اکثر سرمایه گذاری های زیرساختی آن برای سال ها استمرار داشته و بازده خواهد داشت. رومر می گوید اگر سکاندار مسلطی روی عرشه باشد، سرمایه گذاران جرات دست اندازی غیرقانونی را پیدا نمی کنند.

شاید حق با او باشد، اما شهرهای منشوری ابعاد دیگری نیز دارند و یکی از آنها به کارگیری قوانینی است که شاید در نقاط دیگر جواب ندهند. شهرهایی مثل سنگاپور و هنگ کنگ پیشرفت کرده اند چون قوانین آنها مشوق کسب و کار بوده است. شاید کشورها واقعا مجبور نباشند که به برون سپاری شهرهای تازه روی بیاورند، شاید همین مناطق آزاد اقتصادی نیز بتواند تمام نیازهای آنها را برطرف کند.

مثلا نیوسونگدو را در نظر بگیرید که شهری در نزدیکی سئول است. گرگ لیندسی می گوید نیوسونگدو از جمله همان کلان شهرهای جدید فرودگاه محور است که عمده شهرت خود را مدیون فرودگاه معتبرش اینچیون است. به عقیده من موقعیت شبه منشوری شهر اهمیت بیشتری دارد: سیاستمدارهای کره ای اذعان دارند که جذابیت نیوسونگدو به سبب قوانین سهل گیر و فقدان تنش های سیاسی است.

رومر هم نسبت به جاذبه های مسافرت هوایی بی توجه نیست – خودش اشاره کرد که اکنون بیش از ۴۰ درصد حجم تجارت جهان از طریق هواست اما ایده شهرهای منشوری جنبه ای دارد که اکثر نخبگان تاکنون به آن بی توجه بوده اند: تمام بحث بر سر فقراست. رومر اشاره می کند که دبی آنجا فقط زمین بازی میلیونرها است – حتی قبل از وقوع بحران هم تجربه ای شکست خورده بود.

پیشرو بودنی که در بالا اشاره کردم و نکته کلیدی همین جا است: خود شهرسازی می تواند به کسب و کار تازه ای تبدیل شود و همچون هر صنعت پویای دیگری، برخی از این شهرهای ساخته شده رونق می گیرند و برخی دیگر شکست می خورند.

تیم هارفورد

منبع: فایننشال تایمز

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...