شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

شهرسازی در حیطه بنیاد گرایی

بنیادگرایی نه تروریسم است و نه لزوما بار ارزشی منفی یا مثبت دارد اما هرچه هست از چند دهه گذشته آغاز شده است، دین مداران سنتی اساسا بنیادگرا نبوده اند ( هرچند شاید از نظر لفظی بنیادگرا باشند اما بنیادگرایی اهدافی دارد که با سنتی بودن در تعارض است) به جز سنتی ها برخی هم سنت گرا هستند اینان در عصر مدرن شکل گرفته اند و با سنتی ها این تفاوت را دارند که در عصر مدرن زندگی می کنند و سعی در درک مدرنیته دارند اما غلبه را در مبارزه با امر سنتی می دانند ، اما کسانی که با مدرنیته سر سازگاری دارند تجدد گراها هستند اینان یا بر اساس پایه های سنتی تجدد را می خواهند یا می خواهند سنت حذف شود.

تجدد گراها در عرصه سیاست معمولا در کشورهای اسلامی به صورت طرفداراد دولت ملی و یا کاپیتالیسم و سوسیالیسم و در نهایت اصلاح طلب حضور دارند. بنیاد گرایان از نظری محصول همین تجدد گرایی هستند، بنیادگرایی دنیای امروز را از اسلام واقعی دارای فاصله می بیند و راه حل رسیدن به جامعه و جهان نیکو را نابودکردن انحرافات فکری سیاسی و .. می داند. دهه هفتاد درست زمانی که جهانی شدن گسترش فراوانی پیدا کرد جهان اسلام تحولات انقلابی شدیدی را تجربه کرد ، این تحولات در ایران پیروز شد و در مصر سرکوب و در الجزایر جنگ داخلی به راه انداختن و در عربستان با حکومت همزیستی پیدا کردند، این بازیابی هویت اسلامی در عصر مدرن موضوعی است که به طور جد بخشی از آینده تاریخ بشریت را رقم زده است.

بنیاد گرایی اسلامی که طیف وسیعی از تفاسیر را دارد، ( از بیداری اسلامی تا تروریسم و ..) معمولا با ابزار شریعت و فقه اعمال قدرت می کند. هرچند که خود بنیادگرایان اسلامی انواع و اقسام دارند اما غالب آنها برای دیگری هویتی قائل نیستند، یا کسی فقه و شریعت و تفسیر ارائه شده را قبول دارد و یا نادان و منحرف است، اختلاف نظر بسیار اندکی در حیطه تعریف شده محدودی قابل پذیرش است.

روی کار آمدن بنیادگرایان اسلامی درایران ناشی قیام شهری و انقلاب مردم بود ، تحولی که از چندین آبشخور تغذیه می شد، مهاجرت شدید روستایان به شهر، عدم توسعه رفاه در شهرها، عدم همزیستی حکومت با سنتی ها و شکست تلاش ها برای تشکیل دولت ملی از جمله این آبشخورها هستند.

از چنین مسیری روی کار آمدن بنیانگرایی اسلامی برای شهر اول از همه قهر با مشروعیت نظام مدیریت شهری بود، مدیریت در چنین نظامی خیلی سطوح مختلفی را نمی پذیرد و از همه مهمتر نا خشنودی مردم از حکومت شهری قبل از انقلاب است ( حقیقت این است که شهرداری بعد از ساواک منفور ترین عنصر حکمت شاهی بود)… حکومت با شهر قهر کرد، شهری که در ابتدا از نظر حکومت نوپا تجلی اختلاف طبقاتی ( واژه ای اساسا چپ!) و ستم بر مردم( طرح ها نوسازی که چندین بار منجر به کشت وکشتار شد) و میراث حکومت ستمگران بود. اما این قهر دیری نیانجامید، هرچه باشد اساس بسیاری از احکام فقه اسلامی اجتماعی و شهری است، الگویی که برای آشتی با شهر داده شد شهرسازی اسلامی بود، چیزی که کسی نمیدانست چه شکلی است چه فرآیندی دارد و چه بازیگرانی در آن نقش آفرینی می کنند فقط و فقط توافق بر این بود که الگو مدینه صدر اسلام است.

( نکته قابل توجه این است که نه فارابی و نه خواجه نصیر و نه ابن سینا و ملاصدرا و… هیچ کدام از واژه شهر اسلامی استفاده نکرده بودند این واژه اساس در چند دهه گذشته متولد شده است و لاجرم خو را با شهر غیر اسلامی می شناساند، این دو می توانند خالات بالقوه و بالفعل یک شهر باشند…) البته برخی دیگر هم از واژه شهر اسلامی استفاده کرده بودند بخصوص متخصصین مدرن که شهر قدیم تمدن مسلمان را اسلامی می دانستند و شهر مدرن را غیر اسلامی ( مانند بنه ولو) اما این دو شهر اسلامی یکی نیستند و ربط آنچنانی با هم ندارند، شهر اسلامی بنیاد گرایان مانند خیلی دیگر از الگوهایشان حالت سلبی دارد، شهر اسلامی صرفا جایی نیست که درآن مسجد باشد، شهر اسلامی جایی نیست که خانه ای بر دیگری مشرف باشد شهر اسلامی شهری نیست که در آن گناه علنی صورت گیرد شهر اسلامی شهر ستم نیست همه در آن بر اسلام و فقه خاصی توافق دارند، شهر اسلامی زشت نیست ، شهر اسلامی شیبه شهر غربی و شرقی نیست و…. نباید فراموش کرد که این الگو مربوط به چه تفکری است که در چه جریان تاریخی شکل گرفته و به قدرت رسیده، این الگوی شهر اسلامی با علم غیر اسلامی ( غربی) سازگاری ندارد ( پس نمی توان در آن از اصول طراحی شهری استفاده کرد) وقتی ایده های این الگو در مورد شهر را جویا می شویم به نمونه های قدیمی ما را راهنمایی می کنند شهر قدیم اصفهان فلان و فلان بود و شهر امروز اسلامی وظیفه کارشناسان است که پیدا شود! اما حقیقت این است که دانش آموختگان علوم شهری صلاحیت لازم را ندارند اینان تجربه غرب را آموخته اند و نه فقه….

اینجا چند راه حل وجود دارد اولین راه حل تلفیق است، غرب سراسر بد نیست به خصوص دستاورد ها آن می تواند خوب باشد( با این پیش فرض مناقشه انگیز که دستاورد از فرایند جدا شدنی است) و مورد استفاده امت قرار گیرد، با این نگرش می تواند دوره دکترای شهرسازی اسلامی تاسیس کرد! راه دیگر مراجعه به گذشته است هنوز معماران سنتی وجود دارند شاید اینها صلاحیت بشتری در طراحی داشته باشند…!

اما راهی که بهتر از همه مورد استفاده قرار میگیرد تجاهل است، و اینه اساسا به این مسئله نپردازیم و عملا در پی همان علم غربی باشیم اما حد اقل اسمش را عوض کنیم!

هومن فروغمند اعرابی

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود