همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان(۴)

فصل چهارم‌: نظارت و کنترل ساختمان

ماده ۳۳ ـ مسوولیت نظارت عالیه بر اجرای ضوابط و مقررات ملی ساختمان در طراحی واجرای تمامی ساختمانها و طرحهای شهرسازی و شهرک سازی و عمران شهری که اجرای ضوابط ومقررات مزبور در مورد آنهاالزامی است‌، بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است‌. و وزارت مذکوربا انتشار اعلامیه و اطلاعیه‌ها، آگاهی‌های لازم را به افراد جامعه خواهد داد.
ماده ۳۴ ـ شهرداریها موظفند در متن تاییدیه نقشه‌های تفکیک زمین و متن پروانه‌های‌ساختمانی و متن پاسخ به هر گونه استعلام درباره کاربری و تراکم اراضی‌، مشخصات مصوبات‌طرحهای جامع‌، تفصیلی و هادی را که شامل نام مرجع تصویب کننده‌، تاریخ تصویب و شماره وتاریخ ابلاغیه قانونی است ذکر نمایند.
ماده ۳۵ ـ مالکان و کارفرمایانی که اقدام به احداث ساختمان می‌کنند موظفند از نخستین روزشروع عملیات اجرایی‌، یک نسخه از نقشه ساختمان مهمور شده به مهر شهرداری و یک نسخه ازپروانه ساختمان را، در تمام مدت اجرای ساختمان‌، در محل کارگاه نگهداری نمایند تا در صورت‌مراجعه ماموران کنترل ساختمان در اختیار آنها گذاشته شود.
ماده ۳۶ ـ کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و سازمانها و دستگاههای دولتی و غیر دولتی‌می‌توانند در هر موردی که با تخلف مواجه شده یا احتمال تخلف از ضوابط و مقررات شهرسازی ومقررات ملی ساختمان می‌دهند، شکایت با اطلاعات خود را به وزارت مسکن و شهرسازی درتهران و سازمان مسکن و شهرسازی در استان ارسال یا تسلیم نمایند.
ماده ۳۷ ـ وزارت مسکن و شهرسازی یا سازمان مسکن و شهرسازی استان‌، ساختمانها را رأساًبه صورت کنترل نمونه‌ای‌، سرزده و موردی یا پس از دریافت شکایت مورد رسیدگی و بازرسی قرارمی‌دهد، در صورت احراز تخلف از مقررات مذکور در مواد (۳۴) و (۳۵) «قانون‌» و مواد مندرج دراین فصل‌، با ذکر دلایل و مستندات دستور اصلاح یا جلوگیری از ادامه کار را به شهرداریها و مراجع‌صدور پروانه ساختمانی و مهندس مسوول نظارت ذیربط ابلاغ می‌نماید.
ماده ۳۸ ـ به منظور اعمال نظارت موضوع ماده (۳۵) قانون‌، مراجع و اشخاص یاد شده در ماده‌(۳۴) موظفند در صورت درخواست‌، حسب مورد اطلاعات و نقشه‌های فنی لازم را در اختیاروزارت مسکن و شهرسازی قرار دهند و در صورتی که وزارت یاد شده به تخلفی برخورد نماید با ذکردلایل و ومستندات دستور اصلاح یا جلوگیری از ادامه کار را به مهندس مسوول نظارت و مرجع‌صدور پروانه ساختمانی دی ربط ابلاغ نماید و تا رفع تخلف‌، موضوع قابل پیگیری است‌. در اجرای‌این وظیفه کلیه مراجع ذی‌ربط موظف به همکاری می‌باشند.
ماده ۳۹ ـ سازمان مسکن و شهرسازی استان موظف است با همکاریهای نظام مهندسی استان وشهرداریها در محل‌هایی که مشمول ماده (۴) قانون نمی‌باشند، در اجرای ماده (۳۶) قانون نسبت به‌تهیه طرحهای همسان (تیپ‌) در زمینه طراحی و اجرای ساختمان اقدام نماید.
شهرداریها نقشه‌های مذکور را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند و چنانچه متقاضی بر اساس‌نقشه همسان‌، درخواست پروانه ساختمان بنماید، شهرداریها موظفند با رعایت سایر مقررات‌،پروانه ساختمانی را صادر و رأساً اعمال نظارت نمایند.
ماده ۴۰ ـ به منظور مطالعات و تحقیقات مورد نیاز برای توسعه نظام مهندسی و اصلاح سیستم‌کنترل در «مهندسی ساختمان‌» و گسترش آن در سطح کشور، متناسب با امکانات و مقتضیات محلی‌و ارتقاء کیفی «مهندسی ساختمان‌» از طریق پیشنهاد اصلاح قوانین‌، تدوین آیین‌نامه‌های قانونی‌،اصلاح و روشها و ساختار اداری و اجرایی و تدوین برنامه‌های آموزشی در سطوح مختلف‌، شورایی‌مرکب از ۷ عضو تحت عنوان «شورای توسعه نظام مهندسی و کنترل ساختمان‌» در وزارت مسکن وشهرسازی تشکیل می‌شود. اعضا و رئیس شورای مذکور توسط وزیر مسکن و شهرسازی انتخاب ودبیرخانه شورای مذکور در وزارت مسکن و شهرسازی تشکیل می‌شود.

منبع: قانون شهر

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

سندرم بیماری ساختمان (نشانگان بیماری ساختمان)

سندرم بیماری ساختمان (نشانگان بیماری ساختمان)

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ شهریور ۳۱, ۱۳۹۸ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است
معماری امروز ، طُغیانی علیه ساخت و سازِ اصیل بومی

معماری امروز ، طُغیانی علیه ساخت و سازِ اصیل بومی

این مطلب را نسترن کیوانپور در تاریخ اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است یادَم است اولین رشته‌ای که زمانِ امتحانِ ورودی دانشگاه در نظر داشتم، معماری بود. دلیلَش هم وجودِ آن همه رنگ، طراحی، نقاشی و به عبارتی ...
ششمين همايش مقررات ملي ساختمان

ششمین همایش مقررات ملی ساختمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۴, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ششمین همایش مقررات ملی ساختمان در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۳ تا ۷ اسفند ۱۳۹۳ توسط دبیرخانه دائمی مباحث مقررات ملی ساختمان در شهر شیراز برگزار ...
one script

برگزاری نمایشگاه ساختمان مشهد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۹, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بزرگترین مرکز نمایشگاهی شرق کشور در مشهد گشایش یافت. این نمایشگاه ها میزبان ۴ نمایشگاه بین المللی از جنس ساختمان شامل هفدهمین نمایشگاه بین المللی ...
one script

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان(۹)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۹, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فصل نهم‌: رییس سازمان ماده ۱۱۵ ـ «شورای مرکزی‌» در اولین جلسه خود که به دعوت وزیر مسکن و شهرسازی و به‌ریاست وی در وزارت ...
one script

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان(۸)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۹, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فصل هشتم‌: شورای مرکزی ماده ۱۰۸ ـ «شورای مرکزی‌» متشکل از (۲۵) عضو اصلی و (۷) عضو علی‌البدل با ترکیب‌«رشته‌های اصلی‌» طبق جدول زیر می‌باشد، ...