شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

ساختمان سازی به سبک کلونیال

خانه های کلونیالی در بسیاری از موارد محوطه سازی را تحت تاثیر قرار داده است. این سبک گویای شیوه ساختمان سازی ساکنان اولیه آمریکاست. اولین خانه به این سبک توسط ۱۳ مهاجر ساخته شد که از محل سکونت اولیه شان بیرون شده و در آمریکا سکنی گزیده بودند.
اگر چه ساختمان های بسیاری پس از آن به تقلید از آنها ساخته شد و از ایده هایی که این ۱۳ نفر در ساخت این خانه به کار برده بودند، استفاده کردند. این سبک نشانگر شاخص های جذاب و خلاق معماری در تاریخچه زندگی بشر است.
آنچه از این سبک در ذهن بشر نقش بسته است ساختمان هایی بسیار مجلل و با شکوه می باشد؛ ساختمانی با دربی در مرکز ضلع روبرویی و پنجره هایی که با ترتییب خاصی در اطراف درب چیده شده اند. هنوز هم در امریکا ساختمان هایی با اندازه و طرح های مختلف ساخته می شود. سبک های معماری کلونیالی که از فرهنگ ها و تمدن های متفاوتی استخراج شده است عبارتند از: انگلیسی، هلندی، اسپانیایی و فرانسوی.
برای بازنگری سبک مورد نظر می بایست به ریشه یابی این مساله در خانه های اولیه ای که در آمریکا ساخته شده، پرداخت.

کلونیال های تاریخی
کلونیال جاریسون: اولین خانه های مقاوم توسط اولین ساکنین انگلستان ساخته شد که از سبک انگلیسی های قرون وسطایی تقلید شده بود. این خانه ها دارای بام های شیروانی بودند؛ پنجره های لوزی شکل که درون آنها از شیشه بود و طبقه دوم آن از نمای روبرویی ساختمان برجسته تر بود. در ضلع این ساختمان ها از چوب های رنگ نشده استفاده می شد.
کلونیال انگلیسی نوین: در سال ۱۶۰۰ میلادی ساکنین انگلیس ساختمان هایی ساختند که هم اکنون ما آنهاارا با نام کلونیال اصیل می شناسیم. این خانه ها دو طبقه بودند و سقف آنها شیروانی بود و درب ورودی آن در وسط نمای بیرونی ساختمان قرار داشت. برای اینکه دمای خانه حفظ شود، یک دودکش بسیار بزرگ از بخش مرکزی خانه به سمت بالا عبور می کرد. دیوارهای این نوع خانه ها هم رنگ آمیزی نشده بود.
کلونیال جنوبی: ساختمان هایی با طرح های متقارن و متشابه، مسکن ساکنین جنوب هم بود. اگر چه از برخی لحاظ این ساختمان ها تفاوت هایی هم داشت مثلا نمای بیرونی آن به جای چوب از آجر ساخته شده بود و دودکش هم از بخش جانبی ساختمان می گذشت.
کلونیال کژبام(به شکل جعبه نمک): برای اینکه مهاجرین بتوانند مساحت خانه هایشان را بیشتر کنند، در پشت خانه یک طبقه با پشت بام یکسویه به ساختمان اولیه اضافه کرد. نتیجه ساخت این خانه ها این بود که پشت بام شیب دار، این ساختمان را از وزش باد مصون نگاه می داشت. چون شکل ظاهری این ساختمان به شکل جعبه نمک بود آن را به همین نام نامیدند.
کلونیال مستطیلی شکل: در این سبک ساختمان ها یک طبقه و نیمه هستند و طبقه دوم دارای پنجره شیروانی نمی باشد. نمای بیرونی ساختمان از جنس قطعات چوبی رنگ نشده می باشد.
کلونیال هلندی: در قرن هجدهم هلندی ها در نیویورک و نیوجرسی مسکن گزیدند و خانه هایی ساختند که از جنس سنگ و آجر بود و فرهنگ فلاندر را منعکس می کرد.
کلونیال فرانسوی: مهاجرین فرانسوی که در ایالات “لوئیز یانا” و “میسیسیپی” خانه هایی ساختند که نمای آن گچکاری است و دارای ایوان دو طبقه و ستون های باریک و چوبی که در زیر سقف قرار گرفته می باشد. خانه های سبک کلونیال فرانسوی راهروهای داخلی ندارند به همین دلیل مهمترین راه عبوری این خانه ها ایوان آنهاست.
کلونیال اسپانیایی: در جنوب غربی آمریکا یعنی در فلوریدا و کالیفرنیا به ساختن خانه هایی به سبک اسپانیایی و خانه های شمال آفریقا روی آوردند. نمای این خانه ها از خشت خام و یا گچکاری بود. پشت بام های این خانه ها مسطح بوده و از قیر پوشانده و در انتهای لبه های پشت بام از آجرهای سفال قرمز پوشانده شده بود. برخی از خانه های سبک کلونیال اسپانیایی مشخصه های سبک مونتری که همان داشتن ایوان در طبقه دوم است را در خود دارند.
کلونیال جرجی: هنگامی که در انگلیس پادشاه جرج به سلطنت رسید، مهاجرین آجرهای پخته و خانه هایی با نماهای چوبی می ساختند که بعدها این سبک به مد روز معماری در بریتانیا تبدیل شد. این خانه ها بسیار متقارن بودند و بطوریکه دارای چندین پنجره بودند که در نمای روبرویی ساختمان در اطراف درب ورودی که در مرکز آن قرار گرفته به شکلی متقارن و متوازن کار گذاشته شده بود. این نما به طرز بسیار ساده ای با برجسته کاری های کنگره دار و یا ستون نماهای موازی و تزئینی، آذین بندی می شدند.
فدرال: در شرق، دوران مستعمراتی آمریکا رسما با امضای اعلامیه استقلال آمریکا به پایان رسید. اگرچه ساختمان سازان همچنان ایده های کلونیال(مهاجرین) را ادامه می دادند. سبک جرجی که به صورت ساختمان های متقارن و مستطیل شکل بود سیر تحولش را به سمت سبک پرزرق و برق فدرال طی کرد. پنجره هایی به سبک پالادیم، اتاق های بیضی شکل و تاج گل های تزئینی مهر ضمانتی بر معماری فدرال است.

کلونیال های نوین
کلونیال نوشکوفا: در اواخر سال ۱۸۰۰ ساختمان سازان ایده های ویکتوریایی را با ایده های ساختمان های کلونی را در هم آمیختند و سبکی را بنیان نهادند که بسیار سرآمد و جذاب بود که این سبک “کلونیال نوشکوفا” نام گرفت. این خانه ها به دلیل ساختار متقارن آنها و راهروی ورودی آنها که بسیار مجلل ساخته شده بودند معروف شدند.
کلونیال نوین: امروزه ساختمان سازان هنوز هم از ایده های کلونیال الهام می گیرند و سهولت سبک کلاسیک را با مصالح ساختمانی نوین در هم می آمیزند. در کلونیال نوین اغلب نمای آنها از آجر روکش دار و از نظر تزئین و دکوراسیون بسیار زیبا و جالب بود مثلا از ستون ها و پنجره های تزئینی در ساخت آنها استفاده می شد.
نقشه های زیربنای این زمین ها با سبک های زندگی همان دوران مطابقت دارد. اگرچه، اگر شما این خانه ها را مورد آزمایش قرار دهید می توانید به جنبه های زیبا و جذاب سبک کلونیال پی ببرید و خریداران آتی این بناها زندگی بسیار راختی در آنها خواهند داشت.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

معماری امروز ، طُغیانی علیه ساخت و سازِ اصیل بومی

معماری امروز ، طُغیانی علیه ساخت و سازِ اصیل بومی

این مطلب را نسترن کیوانپور در تاریخ اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است یادَم است اولین رشته‌ای که زمانِ امتحانِ ورودی دانشگاه در نظر داشتم، معماری بود. دلیلَش هم وجودِ آن همه رنگ، طراحی، نقاشی و به عبارتی ...
ششمين همايش مقررات ملي ساختمان

ششمین همایش مقررات ملی ساختمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۴, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ششمین همایش مقررات ملی ساختمان در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۳ تا ۷ اسفند ۱۳۹۳ توسط دبیرخانه دائمی مباحث مقررات ملی ساختمان در شهر شیراز برگزار ...
one script

برگزاری نمایشگاه ساختمان مشهد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۹, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است بزرگترین مرکز نمایشگاهی شرق کشور در مشهد گشایش یافت. این نمایشگاه ها میزبان ۴ نمایشگاه بین المللی از جنس ساختمان شامل هفدهمین نمایشگاه بین المللی ...
one script

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان(۹)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فصل نهم‌: رییس سازمان ماده ۱۱۵ ـ «شورای مرکزی‌» در اولین جلسه خود که به دعوت وزیر مسکن و شهرسازی و به‌ریاست وی در وزارت ...
one script

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان(۸)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فصل هشتم‌: شورای مرکزی ماده ۱۰۸ ـ «شورای مرکزی‌» متشکل از (۲۵) عضو اصلی و (۷) عضو علی‌البدل با ترکیب‌«رشته‌های اصلی‌» طبق جدول زیر می‌باشد، ...
one script

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان(۷)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است فصل هفتم‌: هیأت عمومی‌ ماده ۱۰۲ ـ در اجرای ماده (۱۹) «قانون‌» به منظور ایجاد هماهنگی در امور «نظام مهندسی‌استان‌»ها، «هیات عمومی‌» متشکل از اعضای ...