شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

شهر زنده تر از همیشه

اسدالله افلاکی:
اگر بخواهیم تهران را در مقایسه با سایر نقاط کشور و نسبت به بقیه شهرها بسنجیم، تهران تنوع فعالیت‌های بیشتری دارد.

در زمینه‌های فرهنگی، ورزشی و… بیشتر از شهرستان‌ها امکانات تفریحی و آموزشی و رفاهی دارد.

مهندس صمد ذواشتیاق،شهرساز  ادامه می‌دهد که با توجه به تنوع جمعیتی تهران که اغلب جوان هستند و بیش از نیمی از جمعیت این شهر را این قشر تشکیل می‌دهد، مسلما این امکانات پاسخگوی نیاز آنان نیست.

وی به کمبود مراکزی که بتواند فعالیت‌های جوانان را ساماندهی کند و آنان را به صورت هدفمند به فعالیت وادارد اشاره می‌کند و می‌افزاید: مسلما فعالیت‌های جوانان باید در چارچوب خاصی برنامه‌ریزی شود و گر نه حرکات آنان لجام گسیخته می‌شود.

متاسفانه با نگاهی به اماکن ورزشی و فرهنگی نمی‌توانیم مراکزی را پیدا کنیم که از این ویژگی بهره‌مند باشند و بتوانند در قالب یک مرکز علاوه بر مرکزیت فعالیتی بتواند از نظر فکری نیز به آنان کمک کند. وی این ضعف را ناشی از نداشتن اماکن این چنین که فراگیر هم باشد، می‌داند.

باید توجه داشت تهران تنها شهری است که برای انسان‌هایی که فعالیت می‌کنند و پول در‌می‌آورند طراحی شده است. در واقع این شهر برای افراد سالم بنا شده است و به سایر اقشار کمتر توجه شده است.

ذواشتیاق می‌افزاید: ما در این شهر به سالمندان کمتر توجه کرده‌ایم. به معلولان هم همین طور. این شهر متاسفانه اماکن کمی برای فعالیت‌ اقشار مختلف به ویژه نسل جوان آماده کرد‌ه‌است و سراسر ساختمان است و بزرگراه.

او تهران را دارای روحی لطیف نمی‌داند و این شهر را سراسر سرشار از بی‌نظمی می‌داند که در طول دو قرن توسعه بی‌رحمانه و آسیب‌های جدی به محیط زیست، هم‌اکنون با مشکلات فراوانی به پیش می‌رود. اما شهری که تصویری ناملموس و نامأنوس یافته، امروزه گام‌های تازه‌ای به سوی آینده‌ای برمی‌دارد که امیدوار کننده است.

در واقع آنچه تهران را به پیش می‌برد رویای شیرینی است که از همان روزها حاکمان آن در اندیشه داشتند و در رویای رسیدن به آن هر بار این شهر را به گونه تغییر می‌دادند. اما امروز این شهر پس از قبض و بسط‌های فراوان راه خود را یافته است و گام‌های محکم‌تری رو  به آینده برداشته است. صمد ذواشتیاق با گفتن این سخنان رنگی از امید بر لبانش می‌نشیند.

تهران این شهر ۲۰۰ ساله، امروزه به کابوس بزرگی برای ساکنان آن بدل شده‌است، اما طراحان شهری معتقدند این شهر دارای رگ‌های زندگی‌بخش جوشانی است که می‌تواند این شهر را زنده‌تر از همیشه، به حرکتی تازه‌تر وادارد.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

one script

دیوارهای زنده شهر

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۱۵, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است شاید برای شما هم بسیار پیش آمده که هنگام عبور از میان خیابان‌ها یا بزرگراه‌های شلوغ شهر چهره ناموزون دیوارهای تیره و سیمانی چنان توی ...
 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود