شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: Info@Shahrsazionline.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Googel+ : shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

ترکیب هنرمندانه عناصر شهر

علی اکبر فدایی:
بافت هر شهر، خاک، شن، ماسه، سیمان و بتن نیست، بلکه محلی برای زندگی و تجسم رویاهای انسان دیروز و بشر امروز است.

صاحب‌نظران معتقدند، شهر موجودی زنده است که در محیطی طبیعی به حیات پیچیده‌اش ادامه می‌دهد، رشد می‌کند، بیمار می‌شود و می‌میرد.
با تأمل در اجزای درونی بدون این موجود زنده، مجموعه‌ها و عناصری قابل مشاهده است که یکی از آنها عناصر مربوط به مبلمان شهری است. این عناصر به منظور  آسایش و راحتی، ارائه اطلاعات، کنترل حرکت، حفاظت و بهره‌گیری شهروندان مستقر شده‌اند. این اشیاء نه فقط نیازهای مادی، بلکه نیازهای روحی و روانی استفاده‌کنندگان را نیز باید پاسخگو باشند.

هرگونه نارسایی در طرح و اجرای عناصر، نه تنها نقض غرض در عملکرد آن  است، بلکه جانمایی غلط و ترکیب نامناسب عناصر با یکدیگر و با محیط نیز می‌تواند ناهنجاری‌های زیادی را به بار آورد.  لذا لازم است اصول زیبایی‌شناسی در طراحی و جانمایی رعایت شود.
در حالی که به زحمت می‌توان زیبایی را تعریف کرد ولی قطعاً  ترکیب هنرمندانه عناصر طراحی چون خط، فرم، بافت و رنگ برای ایجاد یک زیبایی در منظره نقش غیرقابل انکاری دارد.

تناسب رابطه نسبی و قیاس بین اجزاء برای ایجاد ارتباط و هماهنگی در کل فضا و عنصری مشترک و فعال است. هر شیئی دارای تناسبات خاص است. این تناسب موزون با ترکیب و ارتباط با اشیاء مجاور، زیبایی را به وجود می‌آورد، بنابراین  در طراحی شهری  برای ایجاد زیبایی، عناصر به کار گرفته شده باید با فضای پیرامون متناسب باشد.

رویکردی دوگانه

تناسب بر دو نوع است؛شهودی و هندسی. تناسب شهودی تناسبی است که در آثار هنرمندان طراحی شهری برای ایجاد آرامش در انسان است که با ایجاد تعمیق و قدرت در دید بصری انسان میسر می‌شود.

یک اثر هنری در این مقوله با توجه به شرایط محیطی و قوام آن با شرایط فنی و تکنیکی خلق می‌شود و نخستین شرط طراحی، تناسبات انسانی در ابعاد مختلف است و اما در تناسب هندسی کیفیت نسبت‌ها مورد نظر است، به طوری که هر جزیی از یک عنصر با خود و مجموعه‌ای که در آن قرار گرفته باید تناسب داشته باشد. در اینجا نسبت طلایی را می‌توان مطرح کرد.

با تلفیق تناسب هندسی و شهودی، بهترین آثار هنری خلق شده‌اند، بنابراین با سنجش تناسب اجزا با خود و محیط اطراف و عناصر مجاورشان و ملحوظ کردن تناسب و کاربرد انسانی، اصول زیبایی‌شناسی شکل می‌گیرد.

عناصر مبلمان شهری به طور کلی عبارتنداز:
۱ – عناصر تسهیلات گذران اوقات فراغت،  ۲- عناصر زیست‌محیطی و بهداشتی،۳- عناصر اطلاع‌رسانی ۴-  عناصر تسهیلات ترافیکی،   ۵- عناصر تأسیسات و تجهیزات شهری، ۶- سایر عناصر.

هدف از نگارش این سطور، بیان نارسایی‌های شهری نیست، بلکه نقدی بر عدم تناسب‌هاست که در شهرهای ایران به چشم می‌خورد و علیرغم صرف هزینه‌های سنگین و تلاش‌های بی‌دریغ شهرداران و مجریان، متأسفانه، ناهنجاری‌های زیادی مشاهده می‌شود که نمونه‌هایی از آن را می‌توان ذکر کرد:
– نصب مجسمه  حیوانات (گوزن و غیره) در رفوژ وسط یک گذرگاه نسبتاً  تنگ
– ساخت میدان بدون توجه به تناسب دایره وسط با فضا و معابر پیرامون
– صدور مجوز و ساخت غول‌های فولادی و  بتنی (آپارتمان) در کوچه‌های با عرض کم و گم شدن اصول زیبایی‌شناسی
– ایجاد نشانه‌های شهری بی‌تناسب با فضا و مفهوم مانند نصب مجسمه طاووس در میدانی به نام بسیج
– اجرای معابر و میدان‌های عجیب الخلقه.

طرح‌هایی با مجریان کارآمد

امروز در هیچ جای جهان نمی‌توان شخصی را مخالف برنامه‌ریزی یافت، طرح‌های هادی و جامع و تفضیلی، برنامه‌های شهری هستند که همانند تمام طرح‌ها، مجریان شایسته خود را می‌طلبند و در گزارشها، مشاهده کرده‌ایم که درصد کمی از این برنامه‌ها اجرا شده‌اند و این مسئله،  البته دلایل متعددی دارد که تنها بخشی مربوط به مجریان است.

اصل اول تفکر و بعد عمل را نباید فراموش کرد، تفکر هم ساز و کار خود را دارد، ابتدا باید شخص تصمیم‌ساز،  تخصص ویژه تصمیم‌سازی را داشته باشد و با تکنیک‌های تشخیص هر مشکل و تکنیک‌های طراحی و توسعه شهری آشنا باشد.

امروزه روش تصمیم‌سازی، روش جمعی و تیمی است، برای کوتاه شدن  سخن این گفتار را با ذکر چند سؤال به پایان می‌برم:
– به راستی افراد تصمیم‌گیر و مجری باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟
– مجموعه‌ای که قرار است  تولید شود، برای چه هدفی است و باید چه گروه‌هایی را منتفع سازد؟ باید با چه فضایی ترکیب شود و کدام مفهوم را ارائه نماید؟
– اصولاً جایگاه سازمان نظام مهندسی که به تدریج بافت شهرها زیر نظر مهندسین آن ساخته می‌شود چه نقشی در تغییر شکل شهرها و اجرای اصول دارد؟

اشاره به این نکته لازم است که یکی از هفت رشته اصلی نظام مهندسی ساختمان، رشته شهرسازی بود و به دلایل مبهم، مهندسین شهرساز، کمترین تأثیر را در اجرا و شکل‌گیری شهرها دارند.
طراحی مبلمان شهری به ویژه در کلان‌شهرها برای شهروندان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ساکنان شهرهای بزرگ به دلیل قرارگرفتن در معرض مشکلات ناشی از زندگی در محیط‌های پراسترس نیازمند استفاده از فضاهای عمومی شهری هستند.
ترافیک، سروصدا وکار در محیط‌های پرسروصدا سبب می‌شود تا شهروندان برای رفع خستگی‌های ذهنی‌شان به دنبال توقفگاه‌هایی هر چند کوچک اما آرامش بخش باشند.از سوی دیگر طراحی ساختمان‌های مسکونی نیز در این شهرها از محیط کافی برای رفع خستگی شهروندان برخوردار نیستند.

کمبودفضای کافی در خانه و متراژهای اندک خانه‌ها سبب می‌شود تا نیاز شهروندان را به فضای شهری برای رفع خستگی و رهایی از استرس بیشتر ‌کند، از همین رو طراحی مبلمان شهری در این شهرها از اهمیت بیشتری برخوردار است.
یک‌دم نشستن در یک ایستگاه اتوبوس و یا کمی استراحت در پارک کوچک محلی چنانچه آرامشی نسبی را برای شهروندان به همراه داشته باشد می‌‌توان امیدوار بود تا   شرایط بهتری برای شهروندان فراهم شود.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل2
  نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل۲
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۲۷, ۱۳۹۶

  دانلود نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل2

  فایل
  دانلود
 • نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل
  نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۲۳, ۱۳۹۶

  دانلود نقشه اتوکد طرح جامع استان اردبیل

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع شهر ساری 3
  طرح جامع شهر ساری ۳
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۱۷, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع شهر ساری 3

  فایل
  دانلود
 • نقشه اتوکد طرح جامع شهر بندر دیلم
  نقشه اتوکد طرح جامع شهر بندر دیلم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  نقشه اتوکد طرح جامع شهر بندر دیلم چون برای بسیاری از دانشجویان شهرسازی تهیه نقشه کد منطقه (نقشه پایه) کاری دشوار و بسیار سخت است در این بخش فایل های کد مناطق قرار می گیرد. نکته قابل توجه:این فایل ها فونت مخصوص سازمان نقشه برداری را لازم دارد تا اسم خیابان ها و کوچه ها درست نمایش داده شود.اگر فونت ها بر روی ویندوز شما نصب باشد کلمات و اسم های نقشه درست نمایش داده می شود.در اکثر سیستم ها فونت سازمان نقشه برداری موجود است. قیمت این فایل ۲۰۰۰۰ هزار تومان می باشد که بلافاصله پس از پرداخت آنلاین…

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع تفصیلی شهر فخرآباد
  طرح جامع تفصیلی شهر فخرآباد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۱۰, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع تفصیلی شهر فخرآباد

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع شهر بوئین زهرا
  طرح جامع شهر بوئین زهرا
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۹, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع شهر بوئین زهرا

  فایل
  دانلود
 • طرح جامع تفصیلی شهر ایج2
  طرح جامع تفصیلی شهر ایج۲
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اسفند ۸, ۱۳۹۶

  دانلود طرح جامع تفصیلی شهر ایج2

  فایل
  دانلود