شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

تکنیک های مشارکتی

از آن جا که مشارکتهای مردمی رابطه ای دو سویه شامل کسب اطلاعات از مردم و در ادامه ارائه ایده ها و مشکلات به آنها است. در ابتدا به تطابق تکنیکها با سطوح تاثیر گذاری یا قدرت خواهیم پرداخت و سپس به تکنیک های اطلاع رسانی ( ارائه اطلاعات به مردم ) و تکنیک های مشارکت ( گرفتن اطلاعات از مردم ) خواهیم پرداخت.

۱- تطابق تکنیکها با سطوح تاثیر گذاری یا قدرت
وجه تمایز این تکنیک ها در میزان تاثیرگذاری و سهم مشارکان در تصمیم گیری ها است. درک این رابطه اهمیت فراوانی دارد. کارشناسان تاکید دارند ” ما حرفهای مردم را شنیده ایم و از مشارکت انها بهره برده ایم ، اما چرا آنان هنوز فکر می کنند به نظراتشان توجهی نمی شود؟” مشکل در این است که مردم انتظار دارند بر روی تصمیمات تاثیر گذار باشند و شنیدن نظرات به تنهایی برای دست یافتن به این امر مهم میسر نیست و سطوح انتظارات برآورده نخواهد شد؟ نکته این نیست که همه تنکیک ها باید بر روی همه تصمیمات موثر باشد زیرا این امر در بیشتر مواقع به وقوع نمی پیوندد. نمودار زیر نشان دهنده سطوح و تکنیک های مشارکت است.

۲- تکنیک های اطلاع رسانی
هر برنامه ریزی مشارکتی موثر باید شامل یک برنامه آگاهی عمومی مناسب باشد. مردم باید از موضوعی که قرار است در آن مشارکت داشته باشند، آگاهی یابند. به همین دلیل نیاز دارند در مورد گزینه ها اطلاعات کافی داشته باشند. تا بهتر بتوانند تصمیم گیری نمایند. در این جا برخی از مهمترین تکنیک های که می تواند به برقراری ارتباط با مردم استفاده شود، معرفی می شود. (شریفی ، ۸۶ )
۱- خلاصه دستوراعمل ها که راهی برای نگهداری اطلاعات انتخاب شده مقامات اداره ها از پیشرفت کار است.
۲- یکی از راه های آگاهی دادن به مردم و وادار نمودن آنها به مشارکت ، راه اندازی نمایشگاه ها است تا بتوانند نظر عموم و اراء آنها را به خود جلب کنند.
۳- گزارش بلند کاری یک متن خبری است که یک گزارش گر آن را می نویسد و با فراخوان ساده متفاوت است.
۴- کنفرانس خبری
۵- بولتن خبری
۶- ضمیمه های روزنامه یکی از راههای دستیابی به دیدگاههای جامعه و تبادل اطلاعات می باشد.
۷- تبلیغات یک راه مطمئن برای آگاه ساختن یا ارائه اطلاعات به همگان است.
در ادامه محدودیت ها و مزیت های تکنیک های اطلاع رسانی را مشاهده می نمایید.

۳- تکنیک های مشارکت
بعد از آگاه نمودن همه ، گام بعدی فراهم نمودن عرصه یا ساز و کارهایی است که شهروندان بتوانند احساسات ، تفکرات یا علایق خود را اظهار کنند. در این زمینه تکنیک های زیر در دسترس است.
۱- امتیاز اصلی گروههای مشاور این است که اعضای آن از بحث ها آگاهتر می شوند، بنابرین پیشنهادهایشان آگاهانه تر از مردم عادی است.
۲- تابلوهای اعلانات رایانه ای به طور فزاینده ای تبدیل به یک ابزار مفید برای مطلع ساختن و درگیر ساخت همگان شده اند. (شریفی ، ۸۶ )
۳- گروه های متمرکز ، گروههای بحث و گفتگوی کوچکی هستند که بوسیله تبلیغات گسترش پیدا کرده اند.
۴- خط مستقیم ،یک شماره تلفن است که به طور گسترده ای برای ان تبلیغ شده است و تماس گیرندگان را مستقیماً به شخصی که می تواند جواب پرسش های آنها را بدهد راهنمایی می کند.
۵- مردم غالباً در مصاحبه رو در رو و یا بحث و گفت و گوی فردی اطلاعات بیشتری نسبت به جلسات عمومی ارائه می دهد.
۶- گردهمایی شهری ، استماع عمومی ، جلسات شهری و … یکی از مواردی است که به طور گسترده در تکنیک های مشارکت مورد استفاده قرار می گیرد.(شامل استماع عمومی، گپ های دوستانه ، کارگاهها و …)
۷- همه پرسی یک معیار برای حمایت از یک تصمیم است، لازمه استفاده از همه پرسی مشارکت مردم است.
۸- نظر سنجی به ویژه نظر سنجی های تلفیقی در چند سال اخیر به عنوان روشی کم خرج برای مشخص شدن دیدگاههای یک جامعه تلقی می گردد. (شریفی ، ۸۶ )

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود