شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Info@Shahrsazionline.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Bisphone: Shahrsazionline
  • Googel+ : shahrsazionline
  • Payamak (iran): 30007546323232
  • line: 0935-1373772

ضوابط تأمین فضای سبز کنار اتوبانها و بزرگراهها و معابر درجه ۱ و۲

مصوب مورخ ۱۷/۲/۶۹

به منظور کمک به تأمین فضای سبز در داخل محدوده شهرها به خصوص در شهرهای بزرگ و پر تراکم کشور شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه ۱۷/۲/۱۳۶۹ ضوابط زیر را مورد تصویب قرار داد:
۱ـ طرفین کلیه اتوبانها و بزرگراههای داخل محدوده قانونی در کلیه شهرهای کشور به عمق ‌حداقل ۱۰ متر و تا انتهای محدوده ملکی و حداکثر ۳۰ متر به کاربری فضای سبز عمومی شهری ‌اختصاص خواهد یافت‌.
تبصره ۱ در مورد آن قسمت از زمینهای موضوع بند ۱ که قبلاً تبدیل به ساختمان شده است‌،کاربری فضای سبز در زمان تجدید یا افزایش بنا اعمال شده و تا آن زمان مالک از سایر حقوق مالکانه مانند هر گونه تعمیر، فروش‌، اجاره یا رهن و غیره برخوردار خواهد بود.
تبصره ۲ـ وزارت مسکن و شهرسازی موظف است در طراحی اتوبانها و بزرگراهها موجود ،طوری تجدید نظر نماید که دسترسی اراضی طرفین اینگونه جاده‌ها از داخل بافت تأمین گردد.
۲ـ در کلیه شهرهایی که بر اساس سرشماری سال ۶۵ بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند کلیه ‌زمینها، باغها و مزارع موجود در اطراف معابر درجه ۱ و۲ شهری به عمق حداقل ده متر و تا انتهای‌ محدوده ملکی و حداکثر ۳۰ متر به فضای سبز عمومی شهری تبدیل خواهد شد.
تبصره ۱ ـ تعیین معابر درجه ۱ و۲ موضوع این بند، همچنین مواردی که به لحاظ شرایط ‌خاص به بیش از ۳۰ متر عمق برای کاربری فضای سبز نیاز باشد، پس از انجام بررسی های کارشناسی‌ لازم و حداکثر ظرف مدت ۳ ماه از این تاریخ در کمیسیون ماده ۵ هر استان و فقط برای یک بار، و باحضور نمایندگان وزیر مسکن و شهرسازی و وزیر کشور مطرح و مورد تصمیم‌گیری قرار خواهد گرفت‌.
تبصره ۲ ـ در مورد کاربری های خدماتی و عمومی مصوب کنار معابر درجه ۱ و۲ حداقل ده متر بر خیابان به محوطه و فضای سبز کاربری مزبور اختصاص خواهد یافت‌.
تبصره ۳ ـ شورای عالی پیشنهاد می‌نماید در تنظیم آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۰ قانون برنامه‌ پنج ساله که به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید، واگذاری اراضی معوض زمینهای موضوع‌ بندهای فوق در اولویت قرار گیرد.
تبصره ۴ ـ شهرداریها تا اتخاذ تصمیم موضوع تبصره ۱ بند ۲ در کمیسیون ماده ‌۵ از صدور پروانه ساختمان در کنار خیابانهای بالاتر از عرض ۱۸ متر خودداری نمایند و در استعلامهای مربوط‌ به انجام معاملات موضوع را به اطلاع خریدار برساند.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)