شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

معرفی و تاریخچه ی نشانه های گرافیکی شهر

معرفی علائم و نشانه های گرافیکی در شهر به همراه تاریخچه ای مختصر

سیستم های راهنمای شهری از نظر کاربردی، نسبت به سایر طرح های گرافیکی تاثیر بیشتری بر مردم دارند. به علاوه به دلیل استفاده از تعاریفی واضح، یکی از مهمترین عناصر در محیط های شهری به شمار می روند.
اولین شخصی که به اهمیت طرح های گرافیکی پی برد Frank Pick بود .
که در سال ۱۹۱۶ Edward Johnston را برای طراحی گرافیکی حروف متروی لندن استخدام کرد.
با این حال تا به امروز به یک سیستم مشخص و علمی در رابطه با سیستم های راهنمای شهری دست نیافته ایم و به همین علت در بکارگیری آن با مشکل روبرو شده ایم. در سال ۱۹۲۴ سیستمی مشخص در مقیاسی کوچک توسط Kurt V. Engle hardt برای حومه ی شهر Copenhagen طراحی شد، هنوز این نمودارها موجود می باشد و از نظر مقیاس های انسانی مطلوب ترین نموداری است که برای Copenhagen طراحی شده است. با این وجود هر دو موردی که ذکر شد جدا از سیستم هایی هستند که جهات تامین شبکه ی جدید راه ها طراحی شده اند.

▪ در وحله ی اول سه مشکل عمده وجود دارد که عبارتند از:
۱) میزان توجهی که خوانندگان به این تابلوها دارند، بیشتر از رفتن به یک گردش روزانه و یا سواری کوتاه نمی باشد.
۲) اطلاعات مورد نیاز فقط محدود به ارایه ی اطلاعات محلی می باشند.
۳) زبان محلی شهر ممکن است برای بسیاری از خوانندگان تابلوها قابل فهم نباشد و آخرین مشکل مربوط به تغییرات سریع حمل ونقل در مکان هایی مانند فرودگاه ها می باشد. برای رفع این مشکلات احتیاج به یک سیستم اجرایی استادانه داریم و عملاً این مساله به مفهوم کار گروهی است. چرا که هیچ طراح گرافیکی، روانشناسی و یا مهندس امور ترافیکی نمی تواند تمامی مهارت ها را به تنهایی و یکجا دارا باشد. در ضمن از آن جایی که کار گروهی باید توسط سطوح دولتی رهبری شود، همکاری گروه های علاقه مند نظیر انجمن های طراحی، کارشناسان امور ترافیک و سایر متخصصین با مدیران دولتی، جهت به کارگیری روش های اصولی و علمی، امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.
طرح اصلی اکثر سیستم های گرافیکی به طور یقین در دستان طراحان گرافیک قرار دارد. چرا که اجرای این طرح ها جزو حرفه ی اصلی آن ها بوده و مهارت آنان، قضاوت در کارهای طراحی را ارزشمند می سازد.
با این حال تحقیقاتی که توسط متخصصین ترافیک شهری، روانشناسان، کارشناسان راهنمایی بر اساس Methodology انجام می گیرد و انتقاداتی که توسط کارمندان در محیط های خرید و فروش، مهندسین معماری و محیط شناسی و مقامات شهری مطرح می شود، در انجام نشانه های ترافیکی نقش به سزایی خواهد داشت.
در حالی که کارشناسان به طور مستمر در حال ارزیابی سیستم های طراحی هستند، بهتر آن است که تصمیم نهایی با استفاده کنندگان از این سیاست مها باشد. اکثر سیستم های هدایت کننده تحت آزمایش قرار می گیرند و نمیتوان ادعا کرد که هم هی آن ها در زمینه ی عملکرد موفقیت آمیز بوده اند. برخلاف آنچه تصور می شود خطوط گرافیکی قابل درک، در بیشتر کشورها کمتر به چشم می خورد و شخص در برخورد با آن ها متعجب می شود. آیا طرح ها بیش از حد اغراق آمیز و فریبنده طراحی نشده اند؟
سیستم علامتگذاری ترافیکی در جاده های انگلیس را نمایش می دهد. طراحی توسط Jock Kinneir انجام یافته است(Jock Kinneir)به عنوان مشاور با انجمنهای وزارت حمل و نقل انگلیس همکاری داشت)، این سیستم در طی دو مرحله طراحی، آماده گردید. مرحله ی اول محدود به ارایه ی علایم ترافیکی جهت عبور موتورسیکلت ها می شد و مرحلهی دوم به کارگیری این علایم با ایجاد تغییرات و اصلاحاتی جهت سایر شبکه ی راه ها بود. بعد از این مرحله علایم ترافیکی و مسیرهای موتورسواری کد گذاری شدند تا در تمام سیستم های راه یابی از آن ها استفاده شود.
مقامات شهرداری شهر Buenos Aires چند سال پیش Guillermo Gonzales Ruis و Ronald Shakespear را جهت تهیه ی برنام های جامع برای طراحی علایم ترافیکی، طراحی بدنه ی وسایل نقلیه ی کرایه ای، طرح های گرافیکی معماری، لباسهای یونیفورم، نیمکت های پارک ها و پوسترهای شهری استخدام نمودند.

Buenos Aires شهری است که رشدی سرسام آور دارد و در گذشته به عنوان پنجمین شهر بزرگ جهان معرفی شده بود. در حال حاضر دارای ۱۱ استادیوم فوتبال است که ۳ استادیوم آن گنجایش ۰۰۰/۱۰۰ نفر را دارد. منطقه ای است که از نظر مشکلات سیاسی و اجتماعی وحشتناک به نظر می رسد. به علت تغییر در چشم اندازهای حومه ی شهر که جمعیت آن بالغ بر ۸ میلیون نفر می باشد، تعهدی بسیار مشکل برای گروه کوچک طراحان گرافیک ایجاد شده بود. به ویژه این که در طراحی ها باید استاندارد های بین المللی کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی رعایت می شد. زیبایی کلاسیک هدف اصلی در این پروژه نبود. در نهایت علایم گرافیکی با وضوح تصویری و قدرت تاثیرگذاری بالایی ارایه شدند که با روحیه ی پرتحرک شهری که پر جنب و جوش معرفی شده بود سازگاری داشتند. در پشت علایم گرافیک محیطی، طرح هایی قدیمی که الهام گرفته از طلوع خورشید می باشند را مشاهده می نمایید. این طرح های پرتحرک و زنده با روحیه ی شهر، سازگاری داشتند.
مشهورترین بزرگراه به نام Avendia Paulista در شهر Sau Paulos است این بزرگراه نه تنها برای عبور کارناوال های نمایشی بلکه به عنوان مسیری برای حرکت خودروهای عمومی ساخته شده بود. فروشگاه هایی که در مسیر آن قرار گرفتند، خط کشی و نشانه گذاری این بزرگراه را در سالهای اخیر موجب شدند. گسترش خیابان با برپایی ساختمانهای اداری، فروشگاه ها، سینماها و مراکز فرهنگی و عمومی آغاز شد. بواسطه ی ایجاد تحولات جدید در این خیابان، نیاز به یک سیستم علامت گذاری جدید، احساس می شد. انجام این کار به مهندسین ساختمان Cauduro و Martino محول شد. آنها تصمیم گرفتند پروژهای را که به نام ارتباطات بصری و طراحی وسایل مورد نیاز بزرگراه Avendia Paulista آغاز کرده بودند به صورت موفقیت آمیزی به اتمام رسانند و با تکمیل این پروژه به غلبه ی آلودگی تصویری در بخشی از شهر پایان بخشند.
پس از تجزیه و تحلیل در بخش طراحی، کار آغاز شد تا سیستم اطلاع رسان جامعی جهت رفع
نیازمندی های شهری آماده شود. نکات زیر به عنوان اصول اولیه مطرح شد:
۱) سیستم باید کاربردی و در ارتباط با تمام فرم های ترافیکی (راهنمایی رانندگی) مطرح شده در پروژه باشد.
۲) علایم گرافیکی باید خوانا، روشن و از فواصل مناسبی قابل شناسایی و درک باشند.
۳) علایم باید به صورتی قرار گیرند تا با سایر علایم راهنمایی اشتباه نشوند و یا بهر وسیله ی وسایل نقلیه و سایر اشیا، محدود و یا از نظر پنهان نگردند.
۴) علایم گرافیکی باید فرصت کافی جهت مشاهده، شناخت و عمل بر اساس پیام ها را برای وسایل نقلیه موتوری ایجاد نمایند.
۵) علایم راهنمایی باید به صورت استاندارد، طرحی واحد را ارایه دهند.
برای تامین تمام موارد ذکر شده، مهندسین ساختمان Cauduro و Martino علایمی را طراحی کردند که دارای موارد کاربردی متعددی باشد و بتوان در سه سطح مختلف از آن ها استفاده نمود.

▪ برای پیاده روها
▪ در فواصل کوتاه برای وسایل نقلیه موتوری
▪ در فواصل طولانی برای وسایل نقلیه موتوری

در طراحی این علایم به هماهنگی و یک شکل سازی تابلو های‏ِ مربوط به اسامی خیابان ها، پلاک منازل، اطلاعات مربوط به خدمات عمومی، علایم راهنمایی در تقاطع پیاده روها، چراغ ها و علایم راهنمایی و رانندگی، صندوق های پستی و حتی سبد های زباله توجه نمودند.
تابلوهای راهنمایی را به صورت رنگی کد گذاری کردند، رنگ سیاه برای محل های تقاطع، رنگ سبز برای علایم راهنما و یا از پیش اخطاردهنده و رنگ آبی برای ساختمان های خاص و یا ایستگاه های اتوبوس به کار برده شد.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...
 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود