شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

دیوارهای زنده شهر

شاید برای شما هم بسیار پیش آمده که هنگام عبور از میان خیابان‌ها یا بزرگراه‌های شلوغ شهر چهره ناموزون دیوارهای تیره و سیمانی چنان توی ذوقتان زده که این تصویر تا مدت‌ها از ذهنتان پاک نشده است.
نماهای ناموزون ساختمان های شهر، حضور مداوم داربست های فلزی، اطلاعیه های کج و معوج و تبلیغ نویسی کالاها روی دیوار همگی حاصل بی توجهی به نمای شهری است که با همه زیبایی ها و زشتی ها زندگی هر روزه شهروندان را محاصره کرده است.
بی شک این اشکال ناهمگون که بدون هیچ ریتم و زیبایی در کنار هم قرار گرفته ، موجب آلودگی بصری و روانی شهروندان شده و آثار مخربی بر روح و روان آنها می گذارد، به گونه ای که بتدریج موجب افزایش کسالت ها و ایجاد اندوه در آنها می شود.
این در حالی است که بسیاری از روان شناسان، مدیران شهری و مهندسان شهرساز و معمار بر این عقیده اند که گرافیک شهری با ابزارهای هنری همچون نقاشی دیواری می تواند جلوه های تازه ای به شهرها بخشیده و علاوه بر جذاب تر شدن شهر، آن را برای شهروندان خاطره انگیز کند.
هنری که سبب می شود نه تنها فضای شهر با تمام آشفتگی هایش برای رهگذران لطیف تر شود، بلکه عرصه بسیار مناسبی برای ورود هنر به شهر است.
از این رو در گیرودار زندگی پردغدغه و ماشینی امروز چاره ای نیست جز تلطیف فضای زندگی جمعی به واسطه هنر تا از این طریق با کمی دلپذیر شدن محیط زندگی اجتماعی شرایط دشوار زندگی را آسان تر سپری کنیم اما در حالی که سال هاست بسیاری از کلانشهرهای دنیا از نقاشی های دیواری برای بهبود چهره شهری خود بهره برده اند و حتی در برخی کشورها، نقاشی دیواری به یکی از جاذبه های مهم گردشگری تبدیل شده است، این پدیده بسیار دیر به فضای شهری راه یافت و تاثیر آن بر رفع آلودگی های بصری و زیبایی شهر جدی گرفته نشد. این درحالی است که استفاده از نقاشی ها و آثار هنری بر دیوارهای شهر بویژه در مناطقی که از چشم انداز خوبی برخوردار نیست، می تواند به بهسازی چهره شهری کمک کند.
به نظر می رسد که در سال های اخیر با درک اهمیت نقاشی های دیواری بر بهبود سیمای شهری، اجرای آن در سطح خیابان ها و بزرگراه های شهر شکل ویژه ای به خود گرفته است.
دیوارهایی که تاکنون بیشتر میزبان نقاشی هایی بود که به جنبه هنری آنها کمتر توجه می شد، این روزها اما نشان دهنده ورود نسل جدیدی از نقاشی های دیواری است؛ نقاشی هایی که طراحی زیبای آنها جلوه بصری دل انگیزی به چهره زمخت شهرمان بخشیده است.

عرفان جلالی

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)