شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

خلاصه کتاب شبکه ارتباطی در طراحی شهری(۷)

– ترافیک پیاده و پیاده رو :
از جایی که بیشترین اهمیت به سواره داده شد و باعث ترافیک بیش از حد سواره شده :
۱- باید برای تشویق شهرنشینان به کمتر استفاده کردن از وسایل نقلیه شهری الویت خاصی به شبکه ارتباطی پیاده قایل شد پس در طراحی باید معابر پیاده بصورت گسترده و خوانا طراحی شود تا بطور سریع و مسافت کوتاه به مقصد هدایت شود .
۲- در پلان جزییات باید از نظر سیماسازی محیط و تجهیزات و تنوع فضاها توجه کافی بعمل اورد .
۳- برای تحرک ازاد و ایمنی عابر پیاده و دوچرخه الویت خاصی قایل شد .
۴- در تقاطع ها به معابر سواره امنیت عابر پیاده در نظر گرفته شود.
– رو گذر در معابر پیاده : پل عابر پیاده بدترین راه است چون وجود پله ها برای افراد مسن و معلولین یا کالسکه بچه غیر قابل استفاده است و مسیر پیاده می تواند از رامپ با شیب ملایم از روی خیابان عبور کند یا با خاکبرداری مسیر سواره در گودی قرار گرفته و رامپ عابر پیاده یا شیب ملایم بوجود اید .
– زیرگذر در معابر پیاده : حداقل عرض زیرگذر ۳ متر و نباید تاریک و باریک باشد . بهتر است بدلیل عبور معلولین و کالسکه بچه از رامپ استفاده شود در حالی که ایجاد ایستگاه حمل و نقل عمومی در ورودی و خروجی زیرگذر سودمند است .
– خیابان فرعی مسکونی : در اینگونه فرعی ها که حق تقدم را برای حرکت سواره قائل شده اند باعث بروز ناهنجاری هایی مانند خطر تصادف و اینکه بدلیل ترافیک اندک سواره در ساعات روز، استفاده از سطوح پیاده برای بازی کودکان و تجمع همسایگان وجود ندارد .
– خیابان فرعی مسکونی دارای مشخصات زیر است :
۱- عابر پیاده و دوچرخه از حقی مساوی یا بیشتر از سواره برخوردارباشند .
۲- بخاطر ایمنی و الودگی کمتر، قابلیت تحرک ترافیک کمتر شود و سرعت وسایل نقلیه کاهش یابد .
۳- می توان از کل سطوح برای عموم و بصورت سطوح مختلط استفاده کرد .
۴- در طراحی تجهیزات شهری ( مبلمان شهری ) بناهای مسکونی خیابان در شکل گیری ان دخالت داده خواهد شد .
۵- معبر پیاده ماشین رو برای دسترسی یک محدوده مسکونی با حداکثر ۵۰ واحد مسکونی طراحی خواهد شد.
۶- خیابان فرعی مسکونی برای یک محدوده مسکونی بزرگتر با حداکثر بار ترافیکی ۱۰۰ وسیله نقلیه موتوری در ساعات طراحی خواهد شد .
– طراحی خیابانهای فرعی سنتی باید در مناطق مسکونی ، تجاری و کارگاهی یا خیابانهای فرعی با بار ترافیکی زیاد یا ترافیک سنگین مانند کامیون محدود گردد .
– اهداف یک طراحی خوب :
۱- تقسیم بندی واضح و روشن در فضای کم عرض خیابان .
۲- استفاده از مبلمان ساده و ارزان .
۳- اختصاص دادن سطوحی برای استراحت ساکنین محدوده و تقاطعهای امن برای عابر پیاده .
۴- ایمنی ترافیک به علت محدودیت سرعت .
۵- ایجاد تعداد زیادی محل پارکینگ .
– در تقاطعها نوارهای عبوری با هم تلاقی کرده و همدیگر را قطع می کنند و وسایل نقلیه می توانند به چپ یا راست تغییر مسیر دهند که شامل دو راه ،سه راه ، چهار راه و میدان است .
– برای برنامه ریزی ، طراحی و ساختمان یک تقاطع باید ایمنی ، قابلیت عملکردی ، کارایی کافی با کیفیت مناسب ، مقرون بصرفه بودن ، هماهنگی و انطباق با محیط اطراف خود در نظر گرفته شود .
میدان : یکی از راه حلهای مناسب برای تقاطعهای پیچیده و تقاطعهایی که بازوهای ان بیشتر از چهار باشد احداث میدان است . هرچه تعداد بازوها بیشتر باشد از کارایی میدان بیشتر کاسته می شود . تعداد بیش از سه نوار عبوری در داخل دایره میدان به علت مسیرهای متعدد ضربدری بازدهی میدان را کاهش داده و باعث افزایش میزان تصادف می شود . قطر میادین بستگی به ترافیک ان دارد ولی معمولا برای میدانهای کوچک ۳۰ متر و میادین بزرگ ۱۵۰-۱۰۰ متر است .احداث میادین که سرعت بیش از ۷۰ کیلومتر در ساعت است مجاز نمی باشد .

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

one script

خلاصه کتاب شبکه ارتباطی در طراحی شهری(۸)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۱۳, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است – دور برگردان : ۱- دوربرگردان چکشی : مساحت کمی نیاز داشته و فرم ان با بناهای اطراف بصورت مطلوبی مطابقت می کند و برای ...
one script

خلاصه کتاب شبکه ارتباطی در طراحی شهری(۶)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۱۳, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است – حال تاثیر جداره ها را بربعد طولی ، عرضی ، و ارتفاع را بررسی می کنیم : ۱- تاثیر جداره بربعد طولی فضای خیابان ...
one script

خلاصه کتاب شبکه ارتباطی در طراحی شهری(۴)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۱۳, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است – شبکه ارتباطی شهر : شبکه ارتباطی سریع که جنبه غیر محلی دارد و شریانهای ظریف شبکه دسترسی که مقصد و مبدا ترافیک در ان ...
one script

خلاصه کتاب شبکه ارتباطی در طراحی شهری(۳)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۱۳, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است – شبکه ترافیک شهری ۳ عملکرد دارد : ارتباطی ،جمع و پخش کننده، توقف و پارک . – سطوح مورد نیاز بر حسب درجه اهمیت ...
one script

خلاصه کتاب برنامه ریزی شهرهای جدید(۹)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۱۳, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است برنامه ریزی حمل و نقل و تاسیسات زیر بنائی ص ۱۳۱ شهرهای جدید در کاهش مشکلات حمل و نقل مادر شهر و شهرهای بزرگ نقش ...
one script

خلاصه کتاب برنامه ریزی شهرهای جدید(۸)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۱۳, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ص ۱۲۵ برنامه ریزی کاربری زمین : منظور از نظام کاربری زمین، مشخص کردن نوع مصرف زمین در شهر جدید، هدایت ساماندهی فضای شهر، تعیین ...