شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

لایحه برنامه پنج ساله شهرداری تهران(۸)

بخش دوم: برنامه راهبردی والزامات حوزه ستادی شهرداری (فصل هفتم)

فصل هفتم : گردشگری و اوقات فراغت

ماده ۷۱
چشم­انداز، اهداف و راهبردهای توسعه در حوزه­های گردشگری و اوقات فراغت شهر تهران، در سالهای اجرای برنامه پنجساله، به قرار ذیر است:
الف) چشم انداز
۱) تهران، شهری سرسبز و زیبا، شاداب و سرزنده با فضاهای عمومی متنوع و گسترده؛
۲) تهران؛ شهری پایدار و منسجم با ساختاری مناسب برای سکونت، فعالیت و فراغت

ب) اهداف کلی
۱) ارتقاء کیفیت زیست­محیطی شهر تهران و حفاظت از میراث طبیعی، تاریخی شهر و توسعه فضاهای عمومی و گردشگری
۲) فعلیت بخشیدن به توانایی های بالقوه تاریخی، میراث فرهنگی، طبیعی و زیست محیطی شهر تهران
۳) تأمین امکان تفریحات سالم، آرامش روانی و روحی به منظور گذران اوقات فراغت شهروندان
۴) تأمین سلامت روان، گسترش و تعمیق شادی و نشاط در بین شهروندان
۵) غنی سازی اوقات فراغت به منظور بهبود کیفیت زندگی و رضایتمندی شهروندان
۶) استفاده بهینه از ظرفیت های بالقوه اقتصادی، اشتغال زائی و درآمدی گردشگری در شهر تهران
ج) راهبردهای توسعه
۱) حفاظت و ساماندهی کوهساران و کوهپایه­های پیرامونی شهر با ایجاد کمربند سبز، تجهیز رود دره­ها و هدایت و مداخله در نحوه استفاده از اراضی کوهسار در محدوده و حریم شهر.
۲) حفاظت و ساماندهی جریان­های طبیعی آب (مسیل­ها، رودهای فصلی و آبراهه­های مهم) در محدوده شهر و ایجاد فضاهای تفرجی جذاب و با طراوت در حاشیه جریان­­های سطحی آب شهر.
۳) حفاظت، توسعه و ساماندهی باغات، مناطق حفاظت شده، پارک­های جنگلی و شهری (از جمله لویزان، غزال، سرخه­حصار، عباس­آباد، پردیسان و چیتگر) وپهنه­های طبیعی – تاریخی بی­بی­شهربانو و چشمه علی در محدوده و حریم شهر.
۴) توسعه فضاهای سبز با مقیاس عملکرد شهری، منطقه­ای، ناحیه­ای ومحلی
۵) حفاظت، ساماندهی و بهره­برداری از قابلیت­های پارک­های جنگلی، طبق قانون حفاظت و بهره­برداری از جنگل­ها با ارتقاء عملکرد برای ایجاد فضاهای مناسب تفرج، گذران اوقات فراغت، بازی و ورزش، پذیرایی و گردشگری، و مدیریت بحران
۶) ساماندهی رودخانه­ها و مسیل­ها به ویژه رودخانه کن به عنوان یک محور سبز شمالی – جنوبی شهری و گردشگری با مداخله هماهنگ و یکپارچه.
۷) تخصیص پهنه­های ویژه­ای از سطح شهر برای تفرج و گردشگری به ویژه در کرانه­های پیراشهری تهران شامل حریم شمال شرقی، شرقی، جنوبی (بی­بی شهربانو) و شمال غربی (منطقه ۲۲)
۸) ایجاد تسهیلات لازم برای ارتقاء سطح خدمات مورد نیاز صنعت گردشگری و مکانیابی فضاهای مناسب شهری برای استقرار مراکز اقامت و پذیرایی با استانداردهای جهانی.

ماده ۷۲
شهرداری تهران موظف است با هدف ایجاد، توسعه و مدیریت شادی و نشاط و افزایش امید و رضایت از زندگی بر اساس موازین اسلامی و حفظ هویت دینی، انقلابی و ملی برای شهروندان تهرانی و ارتقای کیفیت گذران اوقات فراغت در میان خانواده های تهرانی به شرح ذیل اقدام نماید :
۱) توسعه تفریحات سالم با توجه به نقش موثر آن در جهت دهی صحیح و غنی سازی اوقات فراغت
۲) استفاده از فرصت اوقات فراغت برای توسعه آگاهی‌ها، انتقال آموزه های شهری
۳) گسترش تورهای گردشگری و تهران گردی(با رویکرد آشنایی شهروندان بویژه نسل جوان با مراکز تاریخی، مذهبی، انقلابی، علمی، زیست محیطی و سایر ظرفیتهای شهری)
۴) هماهنگی و همکاری نزدیک با نهادها و سازمانهای فعال در عرصه غنی سازی اوقات فراغت و گردشگری

ماده ۷۳
به منظور افزایش رفاه، احساس امنیت، آرامش و رضایتمندی دختران و زنان تهرانی در گذران اوقات فراغت خود و استفاده بهینه از امکانات و فرصتهای فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و تفریحی، شهرداری تهران مکلف است تا پایان سال پنجم برنامه، نسبت به ایجاد و توسعه مراکز فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ویژه بانوان در سطح مناطق بیست و دوگانه (با رویکرد محله ای) اقدام نماید.

ماده ۷۴
بمنظور غنی سازی اوقات فراغت و گسترش و تعمیق شادی، نشاط و سلامت در بین شهروندان تهرانی و توسعه ورزشهای همگانی و بهره مندی عموم از خدمات و تسهیلات ورزشی، شهرداری تهران مکلف است تا پایان سال اول برنامه نسبت به تدوین لوایح و آیین نامه های لازم جهت توسعه ورزش همگانی و ارائه آن به شورای اسلامی شهر تهران، با توجه به محورهای زیر اقدام نماید:
۱) انجام مطالعات امکان سنجی جهت توسعه متوازن فضاها و اماکن ورزشی عمومی در محلات شهر تهران
۲) ارتقاء شاخص های آمادگی جسمانی شهروندان تهرانی
۳) توسعه سرانه فضاهای ورزشی شهر تهران و ایجاد وگسترش امکانات و تأسیسات ورزش همگانی و باشگاهها و انجمنهای خاص ورزشی
۴) ارتقاء مهارتهای ورزشی و فراهم سازی کشف استعدادهای ورزشی شهروندان تهرانی
۵) توسعه فعالیت های رقابتی با انجام مسابقات ورزشی محلات شهر تهران
۶) تأسیس کلینیک های مشاوره ورزشی و تندرستی

ماده ۷۵
به منظور توسعه فعالیتهای گردشگری و ایجاد اشتغال و افزایش جاذبه توریستی شهر تهران، شهرداری تهران موظف است اقدامات ذیل را انجام دهد :
۱) تدوین سند توسعه گردشگری شهر تهران موضوع مصوبه ساماندهی و توسعه تأسیسات گردشگری در شهر تهران به شماره ۷۳۳۵/۹۰۷/۱۶۰ مورخ ۱/۵/۸۶ حداکثر تا پایان سال اول برنامه و اجرایی نمودن آن پس از ابلاغ شهردار تهران از سال دوم برنامه
۲) شناسایی قطبهای گردشگری نظیر کوهساران، تفرجگاههای مهم، اماکن تاریخی و مذهبی و …
۳) شناسایی و بازاریابی بازارهای گردشگری در ایران و منطقه
۴) ایجاد ساختارهای لازم برای ارائه خدمات گردشگری

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...