شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

 • Email: ShahrsaziOnline@Gmail.com
 • Telegram: @shahrsazi0nline
 • Bisphone: Shahrsazionline
 • Soroush: @shahrsazionline
 • Payamak (iran): 30007546323232
 • line: 0935-1373772

معرفی استاندارد NTCIP 1203 در مورد تابلوهای پیام متغیر

(NTCIP(National Transportation Communications for ITS Protocol در واقع، یک پروژه استانداردسازی مشترک بین AASHTO، NEMA و ITE است که سرمایه گذاری آن توسط اداره فدرال اتوبانهای آمریکا (FHWA) صورت می گیرد.

استاندارد NTCIP 1203 ، اجزای داده و ملزومات مربوط به تابلوهای پیام متغیر را تعریف می کند. داده های تعریف شده مطابق با فرمت پروتکل مدیریت شبکه ساده(SNMP (Simple Network Management Protocol می باشد.
در این استاندارد، ارتباط منطقی بین تابلوهای پیام متغیر و سیستم های مرکزی که آنها را کنترل می کند، تعیین می گردد. این استاندارد دارای ۶ فصل می باشد.

در فصل اول کلیاتی در مورد این استاندارد و توضیحی در مورد فصل های مختلف آن ارائه شده است که مختصری از آن به شرح ذیل است :

این استاندارد، مدلی از عملکرد Dynamic Message Sign) DMS) را در نظر می گیرد که در آن کنترل کننده هوشمند بوده و داده های به کار رفته برای نمایش پیام و تنظیمات تابلو در کنترل کننده DMS، نگهداری می شود. بویژه، اجزای داده ای مانند فونتها، گرافیک ها، متن پیام، برنامه های زمان بندی و امثال آن، می تواند در کنترل کننده DMS ذخیره شود و کنترل کننده پیام ها را براساس این داده ها به صفحه نمایش تابلو، منتقل می کند. در این استاندارد به داده های وضعیت، کنترل و تنظیمات موجود در کنترل کننده DMS، عبارت «دیتابیس کنترلر» اطلاق شده است. این استاندارد، واسط ها و نحوه ارتباطات را در مورد داده هایی که توسط سیستم مرکزی قابل اداره و کنترل است، مشخص می کند. در واقع، در ارتباط بین سیستم مرکزی و کنترلر DMS دستورات اجباری مانند «یک پیام را نمایش بده» یا «وضعیت را گزارش بده» وجود ندارد، بلکه سیستم مرکزی، رفتار و وضعیت DMS را تنها از طریق درخواست ها و تغییرات ایجاد شده در دیتابیس کنترلر، کنترل می کند و برای این کار از پروتکل های ارتباطی مناسب که برای زیرساخت های ارتباطی بنیادی اختصاص داده شده است، استفاده می کند. این پروتکل های ارتباطی در استانداردهای NTCIP 23XX (پروتکل های لایه کاربردی)، NTCIP22XX (پروتکل های لایه انتقالی) و NTCIP21XX (پروتکل های لایه زیرشبکه)، تعریف شده است.

همچنین در ادامه فصل اول، لغتنامه جامعی از عبارات و اختصارات مربوط به تابلوهای پیام متغیر که در صنعت ITS به کار می رود، ارائه شده است و برای هر یک از آنها، توضیح مختصری آورده شده است.

در فصل دوم، «مفاهیم اجرایی»، نیازهای کاربر (نیازهای مربوط به خصوصیات و نیازهای مربوط به محیط اجرایی) درباره تابلوهای پیام متغیر بیان شده است. برخی از این نیازهای کاربر عبارتند از: مدیریت فونتها، مدیریت گرافیک ها، مدیریت تنظیم درخشندگی خودکار، کنترل قسمت های مختلف DMS، نظارت بر وضعیت DMS و …. که اجزای هر یک از آنها ارائه شده است.

در فصل سوم، ملزومات عملکردی (Functional Requirements) که نیازهای کاربر تعریف شده در فصل دوم را دنبال می کند و براساس آن می باشد، تعریف شده است، که شامل جدول لیست شرح ملزومات’PRL’ (Profiles Requirements List) است. در این جدول، ملزومات متناسب که برای کاربر امکان انتخاب گزینه های مطلوب برای یک پروژه معین را فراهم می کند، تعریف شده است.

یک نیاز عملکردی (Functional Requirements)، یک نیاز از کارکرد داده شده است و بنابراین تنها در صورت به کارگیری نیاز کاربر (user need) مربوطه، لازم است که آن نیاز عملکردی به کار گرفته شود. به عنوان مثال یکی از نیازهای کاربر که در فصل دوم بدان اشاره شده است مدیریت فونتهاست که ملزومات عملکردی (Functional Requirements) آن عبارتند از: تعیین تعداد فونتها، تعیین ماکزیمم سایز کاراکتر، تعیین کاراکترهای پشتیبانی شده، بازیابی و اصلاح یک تعریف فونت، تنظیمات یک فونت، حذف یک فونت، انتخاب یک فونت و ملزومات تکمیلی برای فونتها.
همچنین در جدول PRL معین شده است که هر یک از موارد(ملزومات عملکردی) اجباری، وابسته به شرایط و یااختیاری هستند.

در فصل چهارم مشخصات واسط ها(interface ) و دیالوگ ها ارائه شده است. این فصل، چگونگی انجام شدن هر یک از ملزومات عملکردی را بیان می کند. دیالوگ ها رویه های استاندارد برای ایستگاه های کنترلی جهت اداره و کنترل تجهیزات را تعریف می کند و مشخصات واسط (interface specifications)، عملکردهایی که توسط تجهیزات، ارائه می شود و همچنین چگونگی ارتباط دوطرفه میان اجزای داده را معین می نماید.

در فصل پنجم، «تعریف اجزای DMS(DMS object Definitions)»، اجزا و پارامترهایی که کاربرد آن در تابلوهای پیام متغیر انتظار می رود، تعریف شده است. اطلاعات این فصل، داده هایی را که در طول ارتباطات رد و بدل می شود، تعریف می کند. به عنوان مثال در بخش اجزا و پارامترهای ظرفیت و وضعیت تابلو، پارامترهای دسترسی تابلو، نوع تابلو، ارتفاع تابلو، عرض تابلو، حاشیه افقی، حاشیه عمودی، پارامتر عنوان، نوع چراغ چشمک زن تابلو و فن آوری تابلو تعریف شده است و در مورد هر یک از پارامترها و نحوه تعریف آن، توضیحی ارائه شده است.

در فصل ششم این استاندارد، زبان MULTI (Mark-up Language for Transportation Information) تعریف و توضیح داده شده است. این زبان، برای انتقال یک پیام (متن پیام و مشخصات آن مانند فونت، رنگ و…) بین دو قالب متفاوت، طراحی شده است.

همچنین در ضمیمه «ماتریس قابل ردیابی ملزومات» جدولی تهیه شده است که در آن هر نیاز به یک دیالوگ، یک یا چند واسط (interface) و لیست اجزاء و پارامترهای مربوط به آن، ارتباط داده شده است.

یکی از موضوعاتی که در این استاندارد به آن اشاره نشده است، روش ها و رویه های تست نمودن هر یک از ملزومات عملکردی است که ممکن است در نسخه های بعدی استاندارد، به آن پرداخته شود.

دو فصل اول این استاندارد، در سطح بالایی ارائه شده است و برای اکثر خوانندگان استاندارد، جالب خواهد بود. سایر فصول استاندارد، جزئیات بیشتر طراحی را ارائه کرده است که برای استفاده کنندگان، یکپارچه کنندگان و آزمایش کنندگان سیستم، جالب خواهد بود.

نکاتی که باید بدانید !

 • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...
 • طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران)
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۷

  طراحی منظر بزرگراه‌های شهری با رویکرد اکولوژیک (نمونۀ موردی: بزرگراه شهری چمران) افزایش شهرنشینی، توسعۀ بی‌رویه شهرها و ضعف مدیریت در بسیاری از موارد باعث کاهش شدید کیفیت زندگی و به‌خصوص افزایش مسائل زیست‌محیطی و همچنین، تضعیف بنیان‌های اکولوژیکی داخل و پیرامون آن‌ها شده است. استفاده از اتومبیل‌ نیز با توسعۀ شهرها و سبک زندگی نسبت مستقیم دارد که از این حیث مسیرهای ارتباطی اهمیت ویژه‌ای دارند. مسیرهای ارتباطی در داخل بافت‌های شهری برای فراهم‌کردن امکان عبورومرور در شهرها ایجاد شده‌اند. این مسیرها در مجاورت و در ارتباط با بافت‌های شهری شکل‌گرفته‌اند و در این بین بزرگراه‌ها، به‌عنوان گونه‌ای از…

  فایل
  دانلود
 • ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  ارزیابی نوسازی‌های انجام‌شده با تأکید بر شاخص‌های کیفیت زندگی شهری و ارائۀ راهکارهایی برای بهبود آن‌ها فرسودگی در پهنۀ وسیعی از تهران یکی از معضلات جدی تلقی می‌شود که تبعات گسترده‌ای در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و... دارد. بنابراین، برای ارتقای کیفیت زندگی، طرح‌های بهسازی و نوسازی در این بافت‌ها پیشنهاد شده است؛ اما نامشخص‌بودن میزان موفقیت اجتماعی و اقتصادي این طرح‌ها، ضرورت ارزیابی طرح‌هاي نوسازي و بهسازي را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در این راستا این پژوهش، به ارزیابی میزان موفقیت طرح نوسازي و بهسازي محلۀ خوب‌بخت پرداخته است. نتایج حاصل از مطالعات نظری نشان می‌دهد، چهار بعد ارتباطی، اقتصادی و اجتماعی،…

  فایل
  دانلود
 • تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  تبیین فضایی تغییرات محله‌ای در کلان‌شهر تهران الگوهای تغییرات محله‌ای، برایند رابطۀ درهم‌تنیدۀ بین دو عرصۀ نسبتاً متفاوت ساختار اجتماعی ـ اقتصادی (نیروها و مکانیسم‌ها) و ساختار فضایی (زمینۀ تجربی، تاریخی ـ جغرافیایی) است. کشف این رابطۀ مشروط، فهم بهتر فرایند و سازوکار شکل‌گیری محله‌ها و پیامدها و تفاوت‌های فضایی ناشی از آن را امکان‌پذیر می‌کند. این رساله از ابتدا مبتنی بر این ایده شکل گرفت که «تغییرات محله‌ای نه در خلأ، بلکه در متن شرایط محیطی رخ می‌دهد و تنها حاصل یک ضرورت ساختاری غیرقابل‌اجتناب و غیرقابل‌تغییر نیست و فرایندهای آن از یک الگوی خطی تبعیت نمی‌کند». با عنایت…

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان زنجان
  نقشه جی ای اس استان زنجان
  نوشته شده توسط مرجان جعفری | فروردین ۱۷, ۱۳۹۷

  دانلود نقشه جی ای اس استان زنجان- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان یزد
  نقشه جی ای اس استان یزد
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان یزد- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان تهران
  نقشه جی ای اس استان تهران
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان تهران- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود
 • نقشه جی ای اس استان قم
  نقشه جی ای اس استان قم
  نوشته شده توسط مرجان جعفری |

  دانلود نقشه جی ای اس استان قم- دانلود مستقیم

  فایل
  دانلود