شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

۵ مانع اصلی کاربرد سیستم های حمل و نقل هوشمند- ITS

سیستم حمل و نقل هوشمند پتانسیل بسیار زیادی در توسعه سیستم های حمل و نقل جاده ای دارد که بدلایل مختلف نمی توان از همه قدرت و کارایی آن استفاده کرد.

۵ مانع اصلی قابل ذکر به شرح زیر است:

 

۱- عدم شفاف سازی مزایای هزینه ای

کاهش ترافیک و یا کاهش میزان تصادفات ارزش پولی زیادی دارد، کاهش استرس سفر و یا مزایای اجتماعی حمل و نقل روان را نیز می توان به کمیت و ارزش پولی معادل تبدیل نمود که رقم قابل توجهی خواهد شد.

البته بررسی هزینه زیرساختها و تعیین اثر آن بر تک تک سیستم های حمل و نقل هوشمند بصورت جداگانه و تبدیل آنها به کمیت های پولی کار  بسیار دشوار و پیچیده ای است از طرفی تصمیم گیرندگان براساس ارزیابی هزینه سود هر پروژه می توانند تصمیم گیری کنند و با اینکه مزایای استفاده از سیستم های هوشمند روشن است ولی بدلیل عدم کمیت سازی پولی اثر هر یک از سیستم ها ارزش واقعی خود را در تصمیم گیری ها نداشته و بعضا نادیده گرفته می شوند.

 

۲- ضعف نمایش مزیت ها

اغلب سیستم های ITS نمی توانند توجه عموم مردم را به خود جلب کنند ، در حالیکه سرمایه گذاریهای دیگری مثل توسعه راهها و یا جدید کردن ساختمانها کاملا روشن بوده و در نظر گرفته می شود این مسئله حتی در بین سیاست گذاران هم وجود دارد.

 

۳- عدم مسئولیت

در حال حاضر نوعی خلاء در مسئولیت عدم استفاده از سیستم های حمل و نقل هوشمند وجود دارد که باعث ایجاد مانعی در کاربرد سیستم های ITS شده است.

برای مثال در نظر بگیرید در یکی از بزرگراهها بدلیل مشکلات تکنیکی که باعث عدم نمایش سرعت مجاز صحیح می شود ، تصادف شده و ترافیک زیادی ایجاد می شود، سازمان حمل و نقل که مسئول ترافیک آن منطقه بوده ، مسئولیت این تصادف را بر عهده نداشته و ارگانهای مردمی دیگر نیز آمار تصادفات و تغییرات آنرا که ناشی از ضعف تعمیر و نگهداری زیرساختهای بزرگراهی می باشد را در نظر نمی گیرند در حالیکه کاربرد یکی از انواع زیرساختهای حمل و نقل هوشمند مشکل را مرتفع ساخته و از بروز چنین مسائلی جلوگیری خواهد کرد.

 

۴- رقابت دراستفاده از بودجه

همیشه در مقابل سرمایه و بودجه تعیین شده تعداد زیادی پروژه مختلف وجود دارد که مسئولین ناگزیر به اولویت بندی آنها می شوند و سعی می کنند از پروژه های زیربنایی و یا اجرایی  در شرایط مختلف براساس سیاستهای خود انتخاب کنند که آیا توسعه امکانات موجود بهتر است یا سرمایه گذاری و ایجاد  یک زیرساخت جدید .

 

۵- اختلاف نظرها

با توجه به اینکه برای رفع هر مشکل ترافیکی معمولا چند راهکار وجود دارد و همیشه بین کمیته تصمیم گیری اختلاف عقیده وجود دارد جهت گیری تصمیم نهایی قابل پیش بینی و تضمین شده نیست، در انجام پروژه ها و استفاده از سیستم های هوشمند حتی بین کارشناسان و متخصصین ITS نیز اختلاف عقیده وجود دارد.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

ضرورت استفاده از سیستم های حمل و نقل هوشمند (ITS) در شهر الکترونیک

ضرورت استفاده از سیستم های حمل و نقل هوشمند (ITS) در شهر الکترونیک

این مطلب را مرجان جعفری در تاریخ دی ۲۷, ۱۳۹۴ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ضرورت استفاده از سیستم های حمل و نقل هوشمند (ITS) در شهر الکترونیک – پخش از شهرسازی آنلاین لینک دانلود مستقیم ضرورت استفاده از سیستم ...
one script

سامانه های حمل و نقل هوشمند یا ITS

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ فروردین ۶, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است سامانه های حمل و نقل هوشمند یا ITS با رشد جمعیت و پدیده های غیر قابل کنترل مهاجرت و حاشیه نشینی، اکنون جمعیت شهرنشین به ...
one script

ITS چیست؟

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است حمل و نقل و جابجائی کالا و مسافر، بعنوان یکی از اساسی ترین نیازهای بشر، همواره به عنوان شاخصی مطرح و بسیار مهم در برنامه‌ریزی‌های کلان هر ...
one script

مفهوم آی تی اس

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است حمل و نقل و جابجائی کالا و مسافر، بعنوان یکی از اساسی ترین نیازهای بشر، همواره به عنوان شاخصی مطرح و بسیار مهم در برنامه‌ریزی‌های کلان هر ...
one script

کاربرد ITS در BRT

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ مهر ۵, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است مکان یابی اتوبوسها ایجاد امکان برای مرکز کنترل به منظور هدایت اتوبویها مطابق با برنامه زمانبندی اطلاع رسانی به مسافران ارایه اطلاعات به مسافران در ...