شهرسازی آنلاین

|

پایگاه تخصصی شهرسازی ایران

فروشگاه
فــــــایل
شهرسازی

همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

منظر شهری باید حریم امن زندگی شهروندان باشد

امروزه ۸ نوع آلودگی در بیشتر کلان شهرها دیده میشود: آلودگی هوا، آلودگی آب، آلودگی نور، آلودگی صوتی، آلودگی رادیواکتیوها، آلودگی مغناطیس، آلودگی حرارتی و آلودگی منظر.

در حال حاضر یکی از مهمترین آسیبهای شهری بر پیکر شهرها ناشی از آشفتگی و اغتشاش بصری است. ساختمانهای ناهمگون با بافت مجاور، الحاقات غیراصولی دودکشها،کانالهای کولر و سیستمهای تهویه، حصارکشی بالکنها، تغییر شکل خودسرانه فضاهای عمومیموجود در نمای ساختمانها و تبدیل آنها به انباری و فضاهای رها شده و متروکه، خانههای کوتاه و بلند با پنجرههای بدقواره و شیشههای رنگ به رنگ که بیهیچ تناسبی کنار هم چیده شدهاند.، پوسترها و برچسبهای تبلیغاتی که تا بلندترین ارتفاع تیرهای چراغ برق و درهای فلزی خانهها چشم را میآزارد، افزایش حجم تبلیغات محیطی و بیتوجهی به شیوه هماهنگ آذینبندی و زیباسازی شهر، اغتشاش در طراحی سر در مغازهها، همه و همه در سالهای گذشته، بافت شهرها را به چشماندازهای آشفته و ملالآور تبدیل کرده است.

فضایی که امروز بالکن نامیده میشود، در دوران قدیم که فضاهای بیرونی بازتر بود و ایوانها چشمانداز زیبایی داشتند، موجب آرامش اعصاب بودند؛ اما در شرایط شهرسازی کنونی، بالکنها کارکرد خود را از دست دادهاند و صرفاً به منظور فضایی اضافی برای قرار دادن وسایل غیرضروری در نظر گرفته میشوند.

تبلیغات عنانگسیخته، محدودترین فضاهای قابل استفاده شهرها را نیز در سیطره خود گرفتهاند. حتی دیوارهایی که عبارت «نصب هرگونه آگهی پیگرد قانونی دارد» بر پیکر آنهاحک شده است نیز از هجوم برچسب تبلیغاتی در امان نماندهاند. در حالی که منظر شهری باید حریم امن زندگی شهروندان باشد نه جولانگاه پیامهای تبلیغاتی.

تهران شهری است که پیش از این، چهره مشخص تاریخی و معماری داشته و در ۳۰ سال گذشته دارای هویت و سبکهای معماری خاصی بوده است، اما هماکنون نبود تناسب ارتفاع ساختمانی در یک بافت محدود محلی و منطقهای، سیما و منظر شهر تهران را مخدوش کرده است.

در چنین شرایطی کمتوجهی دستگاههای متولی از جمله وزارت مسکن و شهرسازی در کنترل ساختوسازهای ناهمگون که حالا دیگر حتی کوچه و پسکوچههای ۶ متری هم از گزند آن در امان نماندهاند، تهران را به شهری فاقد چهره تاریخی و سبک مشخص در معماری دوران معاصر تبدیل کرده است.

بر اساس تکالیف قانونی شورای شهر، سازمان زیباسازی موظف است تا برای رفع مسائل مرتبط با آلودگی نوری و آلودگی بصری برنامهریزی نموده و اقدامات لازم را در این خصوص صورت دهد.

با این حال میتوان راهکارهایی را برای سامان بخشیدن به بحث تبلیغات شهری به ویژه تبلیغات محیطی پیشنهاد داد مانند: تدوین و اجرای طرح جامع نورپردازی شهر تهران با تأکید بر شاخصهای زیست محیطی و منظر شهری، تدوین و اجرای طرح جامع مبلمان شهری با تاکید بر شاخصهای زیست محیطی و منظر شهری، تعامل همه جانبه بین کلیه نهادها و ارگانهای سیاستگذار در امر توسعه پایدار و مدیریت شهری و ایجاد یک کارگروه مشترک جهت کنترل اغتشاش بصری در سطح شهر تهران، وضع قوانین مؤثر جهت کنترل آلودگی بصری و ایجاد هماهنگی بین عناصر تشکیل دهنده منظر شهری، فرهنگسازی و ایجاد مسئولیت و انگیزه مشارکت در شهروندان جهت رفع آلودگیهای بصری از چهره شهر.

همچنین تعهد هرچه بیشتر شهرداریها نسبت به انجام وظایف خود در راستای بهبود سیمای شهری جهت الگوسازی در میان شهروندان جهت انجام وظایف شهروندی خود را نیز میتوان به عنوان یکی از راهکارهای اساسی برای سامان بخشیدن به مقوله تبلیغات محیطی بر شمرد.

توسط: م.ابتکار

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

one script

شهر، تفکر و حریم

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ دی ۷, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است در شهرسازی معاصر، فضا به هدر رفته، درست همانند آب، هوا، برق و مصالح که به هدر می روند. به علاوه در شهرهای معاصر کلیه ...
one script

آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی، احداث بنا و تاسیسات در خارج ار محدوده قانونی و حریم شهرها مصوب

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۳۰, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است ماده ۰ هئیت وزیران در جلسه مورخ ۲۷/۲/۱۳۵۵ بنا به پیشنهاد شماره ۳۲۵۶۹مورخ ۱۹/۹/۵۴ وزارت مسکن و شهرسازی و به استناد ماده ۸ قانون تغییر ...
one script

ضوابط حفظ حریم و اراضی مجاور راهها در محدوده‌ قانونی شهرها

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۹, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است به منظور کنترل ساخت و سازهای اطراف جاده‌های بین شهری و کمربندیها که عموماً منجر به‌توسعه بی رویه به سمت جاده‌های مذکور می‌گردد، شورایعالی شهرسازی ...
one script

تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک‌

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۸, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است از آنجا که تعریف حریم شهرها و روستاها همواره با دردسرها و بعضا ناهماهنگی‌های فراوانی همراه است، دولت دست به کار تصویب قانونی در مجلس ...
حریم تهران کاملاً نابسامان

حریم تهران کاملاً نابسامان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ آذر ۲۵, ۱۳۹۲ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است استاندار تهران گفت: حریم در تهران کاملاً نابسامان است و به الگوهای معماری اسلامی و فرهنگی توجهی نشده است. سیدحسین هاشمی در جلسه دیدار با ...