همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

به چه اندازه پارکینگ نیاز داریم

” اگر هر مکانی که ارزش دیدن دارد باندازه همه مردمی که مایل به دیدن آن هستند پارکینگ داشته باشد، دیگر جایی که ارزش دیدن داشته باشد، باقی نخواهد ماند”.

در تعیین تعداد پارکینگ مورد نیاز باید به تقاضای پارکینگ و پارامترهای تعیین کننده آن توجه نمود وبا توجه به انواع کاربری ها در منطقه ، زمان پیک تقاضای پارکینگ برای هر کدام را بررسی نمود.

تقاضای پارکینگ به میزان مالکیت خودرو – نرخ سفر – زمان پارک – نوع سفر( کار- خرید- تفریح )- منطقه ( مرکز شهر – حومه ) و موارد دیگر بستگی دارد.

معمولا چرخه تقاضای پارکینگ بصورت روزانه – هفتگی و سالیانه تغییر می کند، مثلا عصر روزهای تعطیلات آخر هفته در اطراف رستورانها – تئاتر و مراکز تفریحی به پیک تقاضا می رسد.

تقاضای ترافیک با تغییر کاربری اراضی و توسعه حمل و نقل عمومی تغییر می کند.

بررسی های انجام شده ، نشان می دهد که مشکلات پارکینگها بیش از مشکلات ناشی از عدم وجود پارکینگ است و هزینه های اقتصادی و زیست محیطی آنرا باید در نظر داشت.

براساس گزارش زیر افزایش پارکینگ درMidwestern county تا حدی بوده که تعداد فضای پارک به تعداد راننده نسبت ۳ به ۱ و به هر خانواده نسبت ۱۱ به ۱ دارد.

ولی مشکلات آلودگی هوا- بالارفتن درجه حرارت زمین – آلودگی آب و غیره که ناشی از این پارکینگها است بسیار جدی بوده و نیاز به تجدید نظر در تغییر کاربری اراضی بوجود آمده است.

سازمان تخصصی حمل و نقل براساس کاربریهای مختلف اراضی حداقل فضای مورد نیازپارکینگ رابصورت زیر پیشنهاد داده است :

Typical Off-Street Parking Requirements (ITE, 1999)

Building TypeUnitSpaces
Single Family HousingDwelling Unit۲٫۰
Multi-Family HousingDwelling Unit۱٫۸
ApartmentsDwelling Unit۱٫۵
Neighborhood Commercial۱۰۰ sq. m. GLA۴٫۷
Community Commercial۱۰۰ sq. m. GLA۵٫۳
Regional Commercial۱۰۰ sq. m. GLA۵٫۸
Office Building۱۰۰ sq. m. GFA۳٫۲
Fast-Food RestaurantSeats۰٫۸۵
ChurchSeats۰٫۵
HospitalBeds۲٫۶
Light Industry۱۰۰ sq. m. GFA۲٫۲

GLA = Gross Leasable Area GFA = Gross Floor Area

کافی بودن تعداد فضای پارک به زمان و مکان پارک و موقعیت یا نظر افراد مربوط می شود، مثلا به نظر کسی که می خواهد در پارکینگ خاصی خودروی خود را پارک کند ولی فضای خالی پیدا نمیکند ، پارکینگ کافی وجود ندارد ، در حالیکه در پارکینگ دیگری در آن حوالی امکان پارک وجود دارد.

از نظر کارمندان یک اداره نیز که صبح زود از فضاهای پارکینگ استفاده می کنند پارکینگ به اندازه کافی وجود دارد ولی ارباب رجوع ها و مشتریها که دیرتر می آیند فضای پارک پیدا نمی کنند در حالیکه می توانند از فضاهای پارک حاشیه خیابان( با محدودیت ۲ساعت) استفاده کنند.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...