همایش و رویدادهای شهرسازی

آرشیو

پیشنهادات ویژه شهرسازی آنلاین

  • Email: Shahrsazionline@Gmail.com
  • Telegram: @shahrsazi0nline
  • Soroush: @shahrsazi0nline
  • Instagram : shahrsazionline.ir

ابتکار اهالی شهرهای کوچک آلمان برای امن شدن ترافیک

اهالی یکی از شهرهای کوچک آلمان برای کاهش امار تصادفهای رانندگی ابتکار جالبی به خرج داده اند.

به گزارش خبرخودرو ، مردم شهر کوچک بومته در شمال آلمان چندی پیش تصمیم گرفتند تمامی چراغ های راهنمایی را از سر چهارراه های این شهر که در محل تقاطع چندین شهر دیگر قرار دارد، بردارند و نتیجه آن بود که عملا شمار حوادث رانندگی کاهش یافت.

پس از این اقدام شلوغ ترین بخش خیابان اصلی شهر بومته به چهارراهی بسیار خلوت تبدیل شد که در آن دوچرخه سوارها، افراد پیاده، خودروها و کامیونها با آرامش حرکت می کنند. اکنون در این منطقه فقط یک قانون رانندگی وجود دارد:?همیشه حق تقدم با شخص سمت راست شما است.

این طرح از دو ماه پیش در این شهر با موفقیت به اجرا در آمده است و به گفته خانم روبسیک یکی از ساکنان این شهر کوچک مردم با نزدیک شدن به چهارراه اکنون به جای آنکه فکر کنند به زودی چراغ قرمز می شود و باید پای خود را روی پدال گاز فشار دهند، سرعت خود را کم می کنند، به راست و چپ نگاه می کنند و با احتیاط عبور می کنند.

خانم روبسیک می گوید مردم این شهر کوچک اکنون احساس می کنند به یکدیگر نزدیک تر شده اند و در مجموع، شهر انسانی تر شده است به طوری که مردم فرصت این را دارند که به یکدیگر نگاه و یا به هم سلام کنند.

در سال های اخیر، شهرهای اروپایی به ابتکاراتی روی آورده اند که هدف آنها نجات خیابانها از سلطه خودروها، اختصاص فضای بیشتر به عابران پیاده و دوچرخه سواران و مقابله با سرعت، ترافیک و آشفتگی است.

سواحل رود سن در شهر پاریس در تجربه ای تازه با عنوان “تنفس پاریس”، در روزهای آفتابی به روی رفت و آمد خودروها بسته می شود. سوییس هم نواحی “برخورد” ایجاد کرده است که در آنها حق تقدم با افراد پیاده است. صدها محله در هلند هم با موفقیت خود را از علائم ترافیکی خلاص کرده اند.

اما ابتکار شهر بومته در آلمان کشوری که به قوانین خود افتخار می کند، جدید است زیرا این شهر کاری را انجام داد که سیاستمداران تاکنون جرات آنرا نداشتند چراکه شهر بومته مانند بسیاری مناطق دیگر آلمان، مکانی پررفت و آمد است. نزدیک ۱۳ هزار خودرو و کامیون هر روز در مسیر خیابان اصلی این شهر حرکت می کنند. این طرح موسوم به فضای مشترک توسط مهندسی هلندی ارائه شده است که معتقد بود شهرها با وجود قوانین کمتر امن تر می شوند.

مهندس هلندی در این طرح سطوح بازی را معرفی کرد که در آنها رانندگان و عابران پیاده می توانند با ملاحظه یکدیگر با هم تعامل داشته باشند. در همین حال برخی مردم از این می ترسند که کودکان و افراد مسن در خیابان هایی که به این صورت طراحی شده است نتوانند به رانندگان خوردروها ارتباط برقرار کنند.

با وجود این، مطالعه ای که در سال ۲۰۰۸ در هلند صورت گرفته حاکی از آنست که طرح “فضای مشترک” شمار حوادث را در مناطق فاقد علائم رانندگی کاهش داده است.

نکاتی که باید بدانید !

  • - فایل هایی که برای دانلود قرار داده می شوند با لینک مستقیم از دیتا سنتر ملی می باشند. - شهرسازی آنلاین صحت فایل را تایید می نماید. - اگر پستی دارای پیش نمایش می باشد این به معنی نمایش فایل قبل از دانلود است. - در صورت هر گونه مشکلی با فایل های دانلود حتما از طریق فرم تماس ما را مطلع کنید تا مشکل بر طرف شود. - پست هایی که دارای حجم فایل نیستند یعنی لینک دانلود ندارند.

دیدگاه ها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

مطالب زیر رو به شما پیشنهاد می کنم ;)

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

گفتگو با جهانشاه پاکزاد

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ بهمن ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است گفتگو از علی رنجی‌پور علی رنجی‌پور: دکتر جهانشاه پاکزاد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، یکی از اساتید خوشنام و پیشرو در حوزه طراحی شهری است. بسیاری ...
Price Discovery between Private and Public Housing Markets

Price Discovery between Private and Public Housing Markets

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Price Discovery between Private and Public Housing Markets Seow-Eng Ong and Tien-Foo Sing [Paper Žrst received, September 2000; in Ž nal form, April 2001] Summary. ...
Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

Bridging Urban Digital Divides? Urban Polarisation and Information and Communications Technologies (ICTs)

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۵, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است Bridging Urban Digital Divides? UrbanPolarisation and Information and Communications Technologies (ICTs) Stephen Graham [Paper Žrst received, November 2000; in Ž nal form, June 2001] Summary. ...
شيز: تحليلي تاريخي و كالبدي؛ و بررسي انطباق مكاني آن با تخت سليمان

شیز: تحلیلی تاریخی و کالبدی؛ و بررسی انطباق مکانی آن با تخت سلیمان

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است چکیده:  شیز به عنوان یک شهر مهم مذهبی در دوران قبل از اسلام مطرح است. تخت سلیمان نیز محل آثار باقیمانده ای از همان دوران ...
از محله گرايي تا جهاني شدن

از محله گرایی تا جهانی شدن

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۲, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است هویت یک معیار رشد است. به عبارتی دیگر وقتی یک شهر یا جامعه رشد می‌کند، بخشی از صفات هویتش در جریان رشد تغییر می‌کند و ...
شهر، هنر و مجسمه

شهر، هنر و مجسمه

این مطلب را اشکان کامرانی در تاریخ شهریور ۱, ۱۳۹۳ در شهرسازی آنلاین قرار گرفته است نویسنده: کامبیز مشتاق گوهری (معمار)   مقایسه تطبیقی تجربه تاریخی ما و غربی ها این مطلب گزارشی است تحلیلی با محوریت مرور تجربه اروپایی ها ...